Strom života – význam a všetko čo potrebujete vedieť

Strom života je symbol, s ktorým sa stretávame v rôznych oblastiach života. Nachádza sa v mnohých kultúrach a náboženstvách, preto ho ľudia poznajú po celom svete. Strom života, ktorý možno zdobí aj vašu obývačku, má veľký význam. Prečítajte si čo predstavuje, aký ma zmysel a čím bol v minulosti.

Strom života predstavuje všeobecný symbol pre rôzne náboženstvá a kultúry. Tree of life, ako je nazývaný strom života, je chápaný ako posvätný symbol s duchovným či náboženským poslaním. Ide o prepojenie všetkého, čo sa vo vo vesmíre nachádza.

Strom je symbolom prepojenosti, súdržnosti, sily a nesmrteľnosti. Jeho korene siahajú do hĺbky Zeme, odkiaľ čerpajú energiu. Vetvy stromu zas siahajú do do neba, odkiaľ prijímajú energiu zo slnka a mesiaca.

Prejsť na drevko.sk

Strom života je nazývaný aj ako strom poznania či strom sveta. Je podporou pre všetko živé. Ide o prepojenie duchovného a fyzického sveta. Prečo práve strom? Ani odborníci nemajú jednoznačnú odpoveď. Medzi tú najčastejšiu však patrí fakt, že už naši predkovia vzdávali veľkú úctu stromom.

Strom života zastáva viacero oblastí. Medzi najznámejších 10 patrí:

1. Rodina, plodnosť – strom živote predstavuje spojenie medzi rodinou a predkami. Zložitá sieť koreňov a konárov predstavuje ako rodina rastie a rozširuje sa. Okrem toho symbolizuje aj plodnosť, pretože vždy nájde spôsob ako rásť.

2. Sila a rast – stromy odjakživa symbolizujú rast a silu. Čím väčšie a vyššie sú, tým väčšiu silu predstavujú. Hlbokými a pevnými koreňmi dokážu stromy zvládať aj veľké búrky a prudké zmeny počasia. Strom života predstavuje aj rast, pretože dokáže vyrásť z malého stromčeka na veľký a silný strom.

3. Prosperita – stromy ponúkali nie len úkryt pred slnkom a dažďom, ale chutné plody. Bez stromov by sa človek mohol len ťažko rozvíjať. Vďaka nim človek prosperuje.

TIP: Vyberte si Strom života Hojnosť a prosperita.

4. Cyklus života – najmä na stromoch môžeme pozorovať zmeny týkajúce sa ročných období. Vďaka nim vieme pochopiť narodenie, smrť a znovuzrodenie. Milovníci tohto symbolu hovoria o tom, že každá búrka raz skončí a nič netrvá večne.

5. Mier – strom všeobecne predstavuje pokoj a mier, preto je aj symbolom relaxu a pokoja. V prítomnosti stromov, sa má človek cítiť uvoľnene. Kmene stromu predstavujú stálosť, zatiaľ čo listy vejú.

6. Individuálnosť – každý strom je jedinečný a originálny. Symbolizujú tak osobný rast človeka, jedinečnosť ľudskej bytosti. Tak ako človeka formujú rôzne situácie, tak aj stromy počas života získavajú rôzne charakteristiky. Niektoré vetvy sa odlamujú a narastajú nové. To predstavuje ako rastieme ako ľudské bytosti a meníme sa.

7. Prepojenie – medzi najčastejší symbol stromu života sa radí prepojenie. Korene siahajú až do hĺbky Zeme, zatiaľ čo vetvy sa ťahajú smerom hore. Prepojenie tak symbolizuje, že nie sme nikdy sami.

8. Hojnosť – na jeseň stratia všetky stromy svoje listy. S príchodom jari sa však na strome objavia nové, bohaté a farebné listy. Strom života ukazuje, že hojnosť je všade okolo nás.

9. Prispôsobivosť – stromy sa občas musia pootáčať za slnkom a prispôsobiť sa vonkajším zmenám. Tak sa ako ľudia máme prispôsobovať rôznym životným zmenám.

10. Nesmrteľnosť – Strom života je symbolom nesmrteľnosti. Počas zimy nám stromy pripadajú mŕtve a bez života. Začiatok a nový život symbolizuje jar, počas ktorej na strome pozorujeme nové listy, ktoré symbolizujú nesmrteľnosť.

Už vyššie sme spomenuli, že Strom života je možné pozorovať v rôznych kultúrach a náboženstvách. V každom kúte sveta je jeho význam chápaný odlišne. Jeho význam nájdeme v Egypte, Mezopotámii, Európe, severskej, keltskej či slovanskej kultúre.

Pozrite si ďalšie zaujímavé články:

Severský strom života

V severskej mytológií je strom života nazývaný aj vikingský strom alebo Yggdrasill. Ten vyrastá zo studne Urd, ktorá ukrýva múdrosť a kozmické sily. Od neho záviselo blaho ľudstva. Severské legendy hovorili o tom, že korene a konáre stromu držali pohromade až deväť svetov. Obývali ho dva mystické vtáky – jastrab a orol.

Strom života v Mezopotámii

V Mezopotámii sa nachádzal Asýrsky strom života, ktorý bol vykreslený ako séria uzlov a línií kríženia. Išlo o dôležitý náboženský symbol, ktorý sa nachádzal na stenách v asýrskych palácoch. Vedľa stromu boli vyobrazení ochrancovia, ktorý strom chránili pred nepriateľmi.

Keltský strom života

Keltský strom života symbolizuje silu prírody. Zohráva dôležitú úlohu v írskom dedičstve. Keltovia dlho verili, že stromy boli predkami ľudí. Pod stromami organizovali rôzne stretnutia a poskytovali prístrešie divokým zvieratám.

Slovanský strom života

Slovanský strom života predstavuje centrum sveta a svetovú os. Je spomínaný v rôznych rozprávkach taktiež reprezentuje domov bohatých a svätých. Korene stromu obývajú podsvetie, koruna siaha až k oblohe. Je typický pre ukrajinské, bieloruské, ruské, slovenské, české, srbské, chorvátske, bosenské, macedónske ľudové rozprávky.

Pre staršie náboženstvá symbolizuje strom života zdravie, zdroj života, večnosť.

Kresťanstvo

Strom života nájdete v Biblii v knihe Genesis. Strom bol vysadený v Edenovej záhrade. Mal zaručiť večný život a nesmrteľnosť. Pre kresťanov je symbolom čistoty a ľudstva bez hriechu.

Budhizmus

Strom života je známy ako Bhodiho strom a ide o strom osvietenia. Pod týmto stromom dosiahol Buddha osvietenie, preto sa považuje sa posvätný symbol.

Islam

V Koráne je Strom života známy ako Strom nesmrteľnosti. Alah tiež zakázal prvým ľuďom konzumovať jeho plody.

Hinduismus

V posvätných knihách hinduizmu je spomínaný strom Kalpavriksha. Strom stráži Gandharvas v záhrade mesta Amaratavi.

Strom života sa prezentuje v rôznych umeleckých dielach akými sú obrazy, maľby, šperky a mnoho ďalšieho. V umeleckej podobe je vhodný do všetkých domácností. Nejde len o duchovný či náboženský symbol. V tomto symbole si každý nájde to svoje. Strom života vnáša do interiéru pokoj a pohodovú atmosféru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *