Vyrezávanie laserom do dreva ako ho nepoznáte

Práca s drevom patrí medzi zaujímavé činnosti, ktoré môžu jeho nadšenci vykonávať doma. Z dreva je možné vyrábať rôzne zaujímavé produkty, ktoré okrášlia interiér alebo poslúžia ako potešenie pre seba a blízkych. Hitom v opracovávaní dreva sa stáva vyrezávanie laserom.

Laserom môžete vyrábať dekoratívne predmety, vianočné ozdoby, darčeky, hračky a mnoho ďalšieho. Ide o jeden z obľúbených pomocníkov, s ktorými dokážete vytvoriť umelecké diela aj doma.

Laser dokáže vypaľovať do rôznych materiálov, akými sú sklo, koža, kovy, plasty aj drevo. V poslednej dobe sme si mohli všimnúť, že vyrezávané produkty z dreva sú čoraz populárnejšie. Ide o technológiu, kedy sa pomocou laserového lúča menia vlastnosti gravírovaného materiálu, čím vzniká kontrastný efekt. Laser sa označuje aj ako zosilňovač svetla, pretože ide o vynútenú stimulovanú emisiu žiarenia.

Prejsť na drevko.sk

V princípe ide o odstránenie tenkej vrstvy z požadovaného povrchu, čím na povrchu vzniká vzor alebo grafika. Laserové vyrezávanie je vhodné najmä pre materiály nie hrubšie ako 20 mm. Pri laseri platí, že čím homogénnejšie sú štruktúry dreva, tým je drevo vhodnejšie pre na rezanie a gravírovanie. Svoje využitie nájde laser hlavne tam, kde je potrebná presnosť a kvalita reznej hrany.

Najčastejšie sa pri rezaní dreva používa CO2 laser. Ten dokáže odoberať stotiny milimetrov z materiálu. CO2 laser na drevo nevyvíja žiaden tlak, preto sa v stroji nemusí nijako fixovať. Gravírovanie dreva patrí medzi najčastejšie aplikácie pre tento typ lasera.

Reguláciou intenzity môžeme dosiahnuť väčšie alebo menšie vypálenie. Pri materiáli akým je drevo môžeme dokonca mierne ovplyvniť aj odtieň vypálenia, ktorý je v tomto prípade vždy výnimočný. CO2 laser výborne pracuje s drevom, preglejkou, MDF doskou.

Žiadny odpad ani čistenie

Laserové vyrezávanie nestojí veľa námahy. Prebieha bezdotykovo, vďaka čomu je po ňom menej odpadu, odrezkov a zlomov. Nebojte sa ani triesok a pilín, ktoré pri inom opracovaní dreva musíte poupratovať. Vyrezávanie laserom eliminuje aj prach, vďaka čomu šetrí čas upratovania a čistenia.

Čo ale laser spôsobuje sú splodiny, ktoré treba poriadne odsávať odsávačom. Úprava dreva nie je potrebná, pretože hrany sú po rezaní bez akýchkoľvek ostrín. Medzi najväčšie výhody patrí gravírovanie 2D či 3D obrázkov, alebo rezanie komplikovaných tvarov. Moderné technológie dnes dokážu nahradiť umelecké ruky rezbárov či stolárov.

Laser počas rezacej doby vytvára vysokú teplotu, ktorá je vyššia ako je sublimácia dreva. Drevo sa pod laserovým lúčom odparí vo forme dymu. Ten následne odvádza teplo, ktoré pri rezaní vzniká. Vďaka tomu je materiál veľmi málo namáhaný, preto drevo pri laserovom vyrezávaní nezhorí.

Výhody CO2 rezačky

  • Rezanie najmenších detailov bez poškodenia.
  • Žiadne odrezky, zlomky, piliny ani triesky.
  • Nie je potrebná žiadna úprava hrán – vznikajú bez ostrín.
  • Laserové vyrezávanie prebieha bezdotykovo.

Aké drevo je vhodné na vyrezávanie laserom?

Drevo je prírodný materiál, preto pred každým úkonom treba zvážiť jeho vlastnosti akými sú hustota vlákien, alebo obsah živice. Rýchlosť a kvalitu rezania ovplyvňuje hustota, vlhkosť materiálu, obsah oleja a živice. Dá sa povedať že čím menej živicový a suchší materiál, tým je hrana rezu svetlejšia.

Laser dokáže rezať prírodné drevo. Na vyrezávanie sa dá použiť aj mäkké drevo – balza, borovica, céder. Takéto dreviny vyžadujú nižší výkon lasera, pričom môžu byť rezané rýchlejšie. Ak sa rozhodnete pre tvrdé dreviny – buk, dub, pripravte sa na vyšší výkon lasera.

Pri spracovaní laserom dochádza jemnej až silnej oxidácií hrany. Takémuto procesu nie je možné zabrániť. Preto je výber dreviny dôležitým faktorom pred samotným vypaľovaním.

Čo je možné vypáliť do dreva?

Laserové vyrezávanie dreva sa neobmedzuje na žiadne požiadavky. Pri rezaní je azda najdôležitejšia personalizácia. Ak potrebujete text na fotorámiky, perá a iné menšie predmety, môžete si byť istí, že budú vytvorené s najmenšími detailmi. Používanie lasera poskytuje užívateľom maximálnu flexibilitu a schopnosť vytvoriť motív či dielo s najmenším citom pre detail.

Vyrezávanie laserom umožňuje vytvárať nápisy, jednotlivé písmená, logá, architektonické modely, pre nadšencov aj modely áut a lietadiel. S pomocou lasera viete do dreva vypáliť aj fotografiu, ktorá bude pre obdarovanú osobu veľmi osobným darčekom.

Ako vybrať správnu laserovú gravírku?

Pred výberom samotnej gravírky treba zvážiť niekoľko parametrov:

1. Výkon lasera

Ak budete gravírku používať na logá, nápisy, bude vám stačiť laser s nižším výkonom. Pokiaľ budete chcieť laserom aj rezať, potrebujete gravírku s vyšším výkonom. Vyhnete sa tak možnosti opakovania prerezania, čím sa zhorší presnosť rezu.

2. Konštrukcia gravírky

Výrobcovia ponúkajú rôzne typy gravírok, z ktorých si nový užívatelia môžu vybrať. Najčastejšie varianty sú s gravírky s dnom alebo bez dna. Na gravírovanie menších predmetov postačia aj gravírky s dnom. Pokiaľ ale chcete svoju tvorbu rozšíriť a plánujete gravírovať väčšie plochy, rozhodne siahnite po laserových gravírkach bez dna.

3. Plocha gravírovania

Gravírovacia plocha je dôležitým parametrom, ktorý pred kúpou gravírky treba zvážiť. Už vopred si premyslite, čo budete s laserom vyrezávať a vypaľovať. Ak budete chcieť veľkú vypaľovaciu plochu, pripravte sa na vyššie ceny.

Laser a drevo vytvorí množstvo dielov:

  • 3D modely v priemyselnom odvetví,
  • výroba hračiek, puzzlí, Montessori pomôcok,
  • predmety využiteľné v domácnosti – valčeky, varechy, lopáre,
  • drevené dekorácie – škatule, drevené obrazy na stenu, rámčeky, vianočné ozdoby,
  • reklamné predmety pre rôzne firmy,
  • bezdotykové rezanie dyhy,
  • laserové rezanie drevených parkiet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *