Montáž nábytku: Ako nastaviť dvere na skrini – závesy na nábytku?

Montáž nábytku môžeme prirovnať k puzzliam rôznych veľkostí. Niekedy to ide ľahšie, inokedy zložitejšie. Pomerne častým problémom však býva nastavenie dvierok skrine, komody alebo iného nábytku.

Aj keď sa v našej ponuke nachádza najmä masívny nábytok, pri ktorom starosti s montážou z veľkej časti odpadávajú, tak pri skladaní celej detskej izby sa môžete naozaj zapotiť. Rozhodli sme sa preto pripraviť praktický obrázkový návod ako nastaviť závesy akýchkoľvek dvierok nábytku. Postačí vám mať po ruke obyčajný skrutkovač.

Ako fungujú závesy dvierok

Na obrázku je znázornený záves dvierok, niekedy sa stretnete aj s pomenovaním pánt. Závesy dvierok sú v drvivej väčšine prípadov prichytené o bočnicu nábytku 4 skrutkami. Každá skrutka má pritom dôležitú funkciu – vďaka nim je možné dvere nastavovať.

  1. skrutka – zabezpečuje posun dverí doľava a doprava
  2. skrutka – posun dopredu a dozadu + sú na nej zavesené dvere
  3. skrutka – posun dverí hore a dolu
  4. skrutka – posun dverí hore a dolu

Najčastejšie problémy s dvierkami na skrini + ich rýchle riešenie

Keď sme sa oboznámili s funkciou jednotlivých skrutiek, tak sa poďme rovno pozrieť na najčastejšie problémy, ktoré majiteľov nových skríň trápia. Je nutné podotknúť, že uvedené chyby neznamenajú automaticky, že je chybný aj samotný výrobok. Drvivá väčšina problémov je ľahko a rýchlo odstrániteľná správnym pre-nastavením. Ak by vám riešenia s vašim špecifickým problémom nepomohli, napíšte komentár a poradíme vám.

1. Jedny dvere sú vyššie ako druhé (sú posunuté)

Nastavenie dvierok skrine, ktoré sú posunuté vyššie alebo nižšie.

Dvierka nábytku nie sú vycentrované a chcete ich nastaviť správne? V tom prípade uvoľnite skrutky 3 a 4 na všetkých závesoch. Nemusíte ich vyskrutkovať úplne – väčšinou postačí len jedna otočka o 360 stupňov, aby sa dostatočne uvoľnili.

Jednou rukou je dobré dvere pridržať, aby svojvoľne neklesali o niekoľko milimetrov nižšie. Ideálne je mať pri sebe pomocníka, ktorý vám s nastavením pomôže. Akonáhle uvedené skrutky závesov uvoľníte, tak dvierka nábytku potlačte podľa potreby smerom dolu k podlahe alebo hore k stropu. Následne skrutky pevne dotiahnite.

V niektorých prípadoch nemusí pomôcť nastavenie závesov len jedných dvierok. Napríklad budete musieť ľavé dvere zdvihnúť hore a pravé dvere zasa spustiť nižšie, aby došlo k úplnému vyrovnaniu. Skrutky 3 a 4 vám s týmto problémom určite pomôžu.

2. Dvere nábytku sú šikmo a je medzi nimi nerovnomerná medzera

Nastavenie dvierok nábytku, ktoré sú šikmo a majú nerovnomernú medzeru.

Aj tento problém s natavením dvierok sa dá pomerne ľahko napraviť. Pozornosť teraz budeme venovať len skrutke 1. Zapamätajte si, že priťahovaním a uvoľňovaním skrutky 1 sa dvierka posunú doľava a doprava.

Myslite tiež na to, že vo väčšine prípadov je nevyhnutné nastaviť skrutku 1 na všetkých závesoch dvierok. Niekedy majú dvierka 2 závesy, 3 závesy a výnimočne aj 4 závesy. Z toho vyplýva, že pokiaľ skrutku 1 na vrchnom závese dvierok dotiahnete, tak na spodnom závese dvierok ju zasa uvoľníte. Dvierka nábytku zarovnávajte rovnomerne k bočnici.

3. Medzera medzi dverami je veľká alebo príliš malá

Nastavenie dvierok nábytku s príliš veľkou alebo malou medzerou.
Nebojte sa, aj tento prípad má jednoduché riešenie a nie je potrebné produkt reklamovať. Zamerajte sa na skrutku číslo 1 a jej nastavenie. Najskôr sa presvedčte, či je potrebné posúvať obe dvierka, alebo stačí posunúť len jedny.
Pokiaľ sa problém týka iba jedných dvierok nábytku, tak dotiahnite alebo uvoľnite skrutky 1 na všetkých závesoch rovnomerne (napríklad o 90, 180 alebo 1 otáčku – 360 stupňov). Následne dvere zatvorte a pozrite sa, či sa situácia zlepšila. Pokiaľ nie, skúste sa s nastavením ešte pohrať.
Pri tomto probléme môže nastať zvláštna situácia – skrutky 1 sa už nedajú viac dotiahnuť. V tomto momente musíte povoliť skrutky 2, ktoré vám v tom prekážajú. Na záver urobte skontrolujte, či je všetko riadne dotiahnuté. Určite nechcete, aby ste to po takom boji museli o pár mesiacov znova riešiť nastavenie závesov skrine.

4. Medzera medzi dvierkami a bokom nie je rovnomerná

Nastavenie závesov skrine v prípade, že je medzera medzi dvierkami a bočnicou nerovnomerná.

Ďalší prípad, ďalšie riešenie. Dvere vyrovnajte vďaka manipulácii so skrutkami 2. Aj teraz je nevyhnutné skrutky uvoľniť na všetkých závesoch. Váš pomocník pridrží dvere v ideálnej polohe a vy skrutky dotiahnite.

A aká je ideálna medzera medzi bočnicou a doskou dvierok? Nám sa pri montáži nábytku osvedčila medzera 1 až 2 mm, ktorá je dostatočne veľká na to, aby sa o seba netreli a nepoškodzovali navzájom.

Pokiaľ upravujete dvierka skrine sami, tak jednou rukou skrutkujte a druhou dvere pridržiavajte. Po uvoľnení skrutiek dvere pevne nedržia a môžu spadnúť.

5. Mám iný problém s nastavením pántov dvierok

V prvom rade je dôležité si dvierka poriadne obhliadnuť z každej strany a analyzovať vyššie uvedené problémy. Nanešťastie môžu byť opísané problémy skombinované. Dvierka nábytku sú vtedy napríklad šikmo a zároveň nie je medzera medzi bokom a dvierkami rovnomerná. Vtedy musíte skombinovať riešenia a postupovať tak, ako sme opísali vyššie. Odstráňte najprv väčší problém a následne sa venujte ďalšiemu.

Pevne dúfame, že sme vám prostredníctvom tohto návodu pomohli a jasne vysvetlili ako vycentrovať dvierka nábytku. A teraz šup do práce, nech sa môžete tešiť z vášho nového kusu nábytku čo najskôr.

2 komentárov

  1. super návod! 🙂 ďakujem pekne, problémy s nastavením pántov sme odstránili za 5 min a predtým sme sa s tým mordovali neúspešne 1 hodinu 😀

  2. Peosím Vás o radu, ako zabazpečiť dvere tak aby sa počas jazdy neotvárali.
    Ďakukem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *