Ako opraviť poškriabaný a poškodený nábytok z masívu?

Možno aj vy poznáte ten nespokojný pocit, keď vidíte poškriabaný nábytok alebo poškodený drevený nábytok. Masívny nábytok je známy svojou trvanlivosť a pevnosťou. Pri neopatrnom zaobchádzaní sa však taktiež môže poškriabať a poškodiť. Ako takéto nepríjemnosti odstrániť a opraviť?

Prinášame vám tipy a rady, ako sa postarať o poškriabaný a poškodený nábytok pri konkrétnej povrchovej úprave.

1. Poškodený lakovaný nábytok

Pokiaľ máte doma lakovaný nábytok, neodporúča sa umývať ho chlórovou vodou a inými prostriedkami, ale len navlhčenou handričkou.

Lakovaný nábytok je obľúbeným v každom interiéry, no je len otázka času, kedy na ňom uvidíte ďalší škrabanec domáceho zvieratka či od detí. Ak takéto škrabance uvidíte, nastáva čas opravovať.

Zoberte si jemný brúsny papier, rozprašovač s vodou, brúsnu pastu a handričku. Poškodené miesto navlhčite rozprašovačom s vodou a prebrúste jemným brúsnym papierom. Neskôr naneste brúsnu pastu a pomocou handričky vyleštite.

Ak je škrabancov na nábytku viac a máte pocit, že by to potreboval väčšiu opravu, jednoducho ho prebrúste a aplikujte lak na drevo (určený do interiéru). Nábytok tak získa žiarivo nový vzhľad a vy ho môžete v pokoji užívať ďalej.

Pokiaľ ste na lakovanom nábytku našli škvrny alebo staré nečistoty, snažte sa povrch umyť vlhkou handrou bez chemikálií, alebo prípravkami určenými len na drevený nábytok. 

Ak je poškodená dyha nábytku, riešením je tmel na drevo. Nájdite príslušný odtieň tmelu, ktorý sa bude podobať na dyhu. Pomocou dláta ho naneste na poškodené miesto, vtlačte a nechajte stvrdnúť. Ak je to potrebné naneste ďalšiu vrstvu tmelu a znova nechajte vyschnúť. Na záver tmel prebrúste jemným brúsnym papierom a následne ho prelakujte pôvodným lakom, ktorým je nalakovaný aj nábytok.

2. Poškriabaný voskovaný nábytok?

Masívny nábytok pokrytý vrstvou vosku je náročnejší na starostlivosť a údržbu ako lakovaný nábytok. Na tento nábytok nikdy nepoužívajte agresívne prostriedky a leštenky, ktoré môžu obsahovať rozpúšťadlá. Masívny voskovaný nábytok nevystavujte vlhkému prostrediu, niektoré drevo môže v takomto prostredí napučať.

Pri utieraní používajte len suchú a navlhčenú bavlnenú handru. Na nábytok neukladajte horúce predmety. Ak však na nejakom kuse voskovaného nábytku nájdete škrabanec, či poškodenú časť, znova prichádza časť opravovania. Ako na to?

Nešťastné škrabance jednoducho treba odstrániť prevoskovaním. Malé škrabance tak jednoducho opravíte voskom a jeho preleštením.

A jedna zaujímavosť na záver – starší a skúsenejší ľudia hovorili, že na malé škrabance stačí vlašský orech. Dôležitý je olej z tohto orecha, ktorý zakryje poškodenie. Jednoducho stačí, ak po škrabanci párkrát prejdete jadrom orecha.

3. Poškriabaný a poškodený olejovaný nábytok 

Olejovaný masívny nábytok, nielen perfektne vyzerá, ale aj príjemne vonia. Tento druh nábytku je ošetrený olejom, pričom si stále zachováva svoje prírodné vlastnosti. Vďaka aplikácií oleja pri výrobe nábytku, môžete vnímať prirodzený charakter dreva a vychutnávať si ho v plnej kráse.

Veľkou výhodou je ľahká obnova poškodených častí, dokonca ešte o niečo jednoduchšia ako pri voskovanom nábytku. Odporúča sa 1 až 2-krát do mesiaca aplikovať olej na nábytok pomocou suchej handričky, pre vytvorenie lepšej ochrannej vrstvy.

Ak pri používaní nábytku dôjde k poškodeniu poškriabaním, dlhším pôsobením tekutín, prejdite k následnej oprave. Pri výskyte škrabancov si zabezpečte brúsny papier a nábytkársky olej. Škrabance jemne zbrúste v smere vlákien dreva, povrch očistite a naneste olej. Po vstrebaní prebytok zotrite suchou handrou. 

4. Diera v nábytku a v drevenej podlahe

Ak ste nešťastne urobili dieru na drevenej podlahe alebo nábytku, tak nezúfajte. Existuje riešenie, vďaka ktorému si chýbajúce miesto v dreve viete vyplniť sami.

Potrebujete k tomu tavné tyčinky a tavnú pištoľ. Vyberte správny odtieň tyčinky, v prípade hnedej môžete použiť napríklad odtieň čierna/palisander, ktorá nádherne vyplní dieru v dreve a vytvorí zaujímavý kontrast.

Tyčinku nechajte roztopiť a pomocou pištole nanášajte plniacu hmotu do škár a dier, ktoré potrebujete vyplniť. Ihneď po vyplnený položte na výplň napr. hliníkový blok, ktorý schladí výplň do 20 sekúnd. Po schladení stačí nadbytočný materiál z povrchu zoseknúť. Na konci už len použite vhodný olej, vosk alebo lak na ošetrený nábytok.

5. Nábytok napadnutý červotočom

Napadol nepríjemný chrobák nový nábytok z masívu? Drevený nábytok vydrží roky, pokiaľ sa do neho nepustí červotoč a nezačne ho ničiť. Červotoč nielen požiera drevo a vytvára v ňom chodbičky, ale vytvára aj priestor pre drevokazné huby.

V dreve vydrží tento chrobák aj 3 roky. Najviac proti nemu zaberajú chemické prípravky a bežne ich kúpite v nábytkárskom obchode. Predtým sa ale vždy poraďte s predajcom, ktorý prípravok je vhodný pre váš masív.

Medzi najúčinnejšie riešenia patrí chemické odstránenie impregnáciou dreva proti škodcom. Ak chcete na drevo použiť staré recepty, určite siahnite po roztoku octu s prípravkom na umývanie riadu a čierneho korenia. Všetky tieto ingrediencie zmiešajte a potrite napadnuté drevo. Po natretí aplikujte špeciálny spevňujúci roztok.

Ak chcete predísť zbytočnej návšteve tohto škodca, starajte sa o nábytok zodpovedne a poctivo. Nevystavujte ho vlhkosti, ktorá podporuje aj tvorbu húb a plesní. Vždy kupujte kvalitný nábytok, najlepšie nie z druhej ruky. Pokiaľ takýto nábytok kupujete, poriadne si ho skontrolujte. Červotoč tam môže sídliť už od prvého majiteľa.

Prečítajte si tiež: Ako odstrániť pleseň z dreva.

Ako chrániť nábytok?

→ Nevystavujte nábytok z masívu priamemu slnečnému žiareniu. Mohol by tak čiastočne zmeniť svoj odtieň.

→ Snažte sa neukladať na nábytok horúce a mokré predmet, ktoré môžu poškodiť vrstvu oleja vosku, či iného laku.

→ Nábytok takisto neumiestňujte blízko radiátorov, ktoré by mohli vyžarovaním tepla spôsobiť popraskanie a vznik škár v dreve.

→ Ideálna vlhkosť vzduchu v miestnosti pre masívny nábytok je 40 – 60 % a teplota vzduchu približne 20°C.

→ Pri každom ošetrovaní nábytku je najvďačnejšou klasická bavlnená handrička. Tú používajte aj na bežné utretie prachu a špiny z masívneho nábytku.

Masívny nábytok je nezameniteľným a stále viac vyhľadávaným prvkom do každého interiéru. Je výnimočný pre svoju pevnosť, dlhú životnosť a nezameniteľnú vôňu.

O kvalitný (a teda aj drahý) nábytok sa treba starať poctivo, preto mu venujte pravidelné ošetrovanie a vopred si premyslite, kde bude nábytok umiestnený. Dobre ošetrený vydrží dlhé roky a bude robiť radosť aj vašim deťom. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *