Plánujete pestovať vo vlastnej záhrade, no zistili ste, že nemáte dostatok priestoru? Vyvýšené záhony sú modernou alternatívou, ktorú obľubujú profesionáli aj záhradkári, ktorí s pestovaním začínajú. Sú praktické, jednoduché, nevyžadujú si prehnanú starostlivosť, no najmä – poskytnú výživnú pôdu pre domácky pestované ovocie, zeleninu a bylinky.
Vyvýšené záhony majú mnoho výhod, ktorými vás oslovia. Ide hlavne o lepšie a rýchlejšie pestovanie, znížený rast buriny, šetrenie chrbtice, kĺbov a ďalšie. Jednou z veľkých výhod je funkčný kompost, ktorý využijete po celý rok. Do vyvýšeného záhona totiž potrebujete rozkladajúcu organickú hmotu, ako opadnuté listy zo stromov, konáre, pokosenú trávu a iné.
Pokiaľ nie ste domáci kutil a nad výrobou záhona ste neuvažovali, stále máte možnosť si vyvýšený záhon zakúpiť aj online. Vybrať si môžete záhony vyrobené z rôznych drevín, v atypickom aj klasickom dizajne.
Ak ste sa však rozhodli pre výrobu vyvýšeného záhona svojpomocne, ponúkame vám návod, s ktorým to pôjde ľahko a rýchlo. Najvhodnejšie obdobie na postavenie vyvýšeného záhona je jar. Pokiaľ ste to nestihli, nezúfajte. Vyvýšený záhon môžete založiť aj v lete, nie však na začiatok zimy.
Kde vyvýšený záhon umiestniť?
Pred výrobou záhona si ujasnite, kde bude stáť. Povrch nemusí byť vždy rovný, pokiaľ sa mu viete prispôsobiť konštrukciou záhona. Vyvýšený záhon by mal stáť na slnečnej strane, ktorá sa postará o šťavnaté a pestré plody. Záhon umiestnite blízko ku závlahe, ušetríte si tak veľa práce.
Vyrobiť vyvýšený záhon je prakticky jednoduchá a rýchla činnosť, ktorou sa hrdí každý domáci majster. Dobre postavený vyvýšený záhon dokáže zadržiavať vodu, takže pôdu nemusíte tak často polievať. Môžete ho vyrobiť z čohokoľvek – kameň, betónové panely, palety, drevo. V tomto návode sa zameriame na dosky z prírodného dreva, z ktorých bude záhon postavený.
Na výrobu vyvýšeného záhona môžete použiť aj staré použité trámy, rezivové drevo, hranoly, laty. Čo sa týka výšky záhona, tú voľte medzi 30 – 60 centimetrami. Čím vyšší záhon, tým jednoduchší prístup k plodom a menej zohýbania.
Potrebný materiál:
- Drevené konštrukčné hranoly,
- hobľované drevené dosky,
- spojovací materiál (skrutky, klince, atď.),
- nopová fólia,
- lazúra, alebo iný ochranný materiál na drevo.
Nezabudnite na náradie:
- Vŕtačka,
- vrták,
- meter,
- priamočiara píla,
- štetec,
- nôž.
Pred samotnou realizáciou vyvýšeného záhona si pripravte návrh, ku ktorému vám postačí ceruzka a papier. Návrh rozmerov je dôležitý, hlavne z hľadiska predstavivosti a rozmerov, podľa ktorých budete narezávať dĺžky dosiek.
1. V prvom kroku narežte materiál podľa požadovaných rozmerov. Môžete si vyrobiť záhon s vnútornými rozmermi 150 x 100 cm. Všetky hrany vybrúste a vyhlaďte pomocou brúsneho papiera.
2. Konštrukčné prvky, dosky, rohové spoje natrite ochrannou lazúrou na drevo. Lazúry chránia drevo pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi a zároveň na ňom ponechávajú viditeľnú štruktúru dreva, čo vzbudzuje prirodzený dojem. Drevo ošetrené lazúrou nechajte vyschnúť celý deň. Pokiaľ sa rozhodnete pre výraznejšie odtiene ako tie prírodne, môžete zvoliť krycie farby podľa svojho vkusu.
3. Bočnice zalícujte a pomôžte si zvierkou. Jednotlivé diely k sebe zoskrutkujte ideálne skrutkami do dreva dlhými 120 mm.
4. Takto spojené diely položíme na miesto, kde bude vyvýšený záhon stáť. Pripravíme si nopovú fóliu so šírkou 50 cm, ktorá zaistí vnútorné pokrytie a prevzdušnenie vyvýšeného záhona. Nopovú fóliu upevňujte klincami alebo sponkovačkou.
Čím naplniť vyvýšený záhon?
Ak máte konštrukciu vyvýšeného záhona vyrobenú, môžete začať plniť. Na spod záhonu položte sieť alebo inú priepustnú tkaninu, ktorá zabráni preniknutiu hrabošov a iných hlodavcov. Na dno poukladajte vetvi, prútie, konáre, chvojinu. Táto vrstva sa postará o prevzdušňovanie záhona a odvodňovanie.
Ďalšiu vrstvu tvorí pokosená tráva, prútie z viniča, drobný záhradný odpad. Na túto vrstvu môžete položiť opadané listy z ovocných a okrasných stromov, seno, drobný kuchynský odpad. Nasleduje hrubý kompost alebo pôda. Poslednou vrstvou je jemný preosiaty kompost, alebo záhradná zemina. Po jednotlivých vrstvách neostáva nič iné, len začať pestovať vybrané plody. Ponúkame vám Tipy, čo sadiť a pestovať vo vyvýšenom záhone.
Vyvýšený záhon si môžete postaviť aj z tehál, alebo kameňov. Poukladajte si tehly podľa požadovaného tvaru a vytvorte tak rozprávkový vyvýšený záhon, ktorý bude plniť nie len praktickú ale aj dizajnovú funkciu v záhrade. Takýto vyvýšený záhon môžete navyše prikryť starým oknom, vďaka ktorému vytvoríte jednoduchý skleník, v ktorom sa bude dariť šalátom.
Cena po domácky vyrobeného vyvýšeného záhona závisí od materiálu. Pokiaľ máte doma nevyužité dosky, hranoly, kamene palety, viete na vyvýšenom záhone ušetriť a zároveň využiť materiál, ktorý ležal roky v kotolni.
Ak nie ste domáci kutil a s výrobou záhona by ste sa trápili dlho, pozrite si ponuku na drevko.sk. Nájdete tu vyvýšené záhony za prijateľnú cenu v rôznych dizajnoch. Pokiaľ si potrebujete spestriť terasu či balkón sledujte ponuku vyvýšených kvetináčov, ktoré viete ľahko kombinovať s ďalšími doplnkami v záhrade.