Mandala – význam a všetko čo potrebujete vedieť

Mandaly sú fascinujúce kruhové obrazce, ktoré slúžia nie len ako dekorácia v byte, ale v mnohých prípadoch aj ako pomôcka pri duševnom zdraví. Symbolizujú jednotu a harmóniu. Mandala, hoci obsahuje aj štvorce, trojuholníky, je vždy kruhová. Prečítajte si, kde sa najčastejšie mandala používa a aký má význam.

Čoraz viac môžeme pozorovať mandaly v rôznych oblastiach života. Sú súčasťou antistresových omaľovaniek, tetovaní, odevov, dekorácií. Slovo mandala pochádzajúce zo sanskritu znamená kruh. Ten symbolizuje prepojenosť a nikdy nekončiacu myšlienku. Štvorec spája človeka so zemou, začiatkom aj koncom celého systému je bod, ktorý ich spája.

Mandala zohráva veľkú úlohu v rôznych oblastiach ľudského života. Očisťuje, podporuje určité vlastnosti, harmonizuje chaos, chráni duševné zdravie. Mandala pomáha nájsť samých seba, je zdrojom pokoja a pomáha zbaviť sa všetkých zlých nánosov, ktoré sa počas života nazbierajú. Kruhové vzory pripomínajú, že život sa nikdy neskončí a všetko je so všetkým prepojené.

Niektorí umelci hovoria, že mandala je v podstate maľovanie obrazu do kruhu. Každý kruh obsahuje určité mandalové princípy, ktoré niečo zohrávajú. To ako sa mandaly rozdeľujú spomenieme nižšie. Majú vplyv na človeka aj na životné prostredie. Sú čoraz viac vyhľadávané pre vedecký výskum, modernú architektúru a ďalší dizajn.

Mandala sa do Európy dostala vďaka psychológovi Carlovi Gustavovi Jungovi. Ten sa počas svojho života venoval duševne chorým pacientom. Počas svojho výskumu sa zoznámil s mandalami.

Zistil, že jeho pacientom sa zlepšuje zdravotný stav najmä vtedy, keď maľujú sériu okrúhlych obrazov. Pacienti totiž nevedomky v obrazoch vyjadrili čo cítili. Vďaka tomu sa do popredia dostalo slovo mandala, ktorá má silný vplyv na človeka. Mandala je priestorom pre vyjadrovanie a spracovanie pocitov.

Pozrite si ďalšie zaujímavé články:

Spôsoby použitia mandaly

Terapia

Mandalu používajú psychológovia, špeciálny pedagógovia a poradcovia pri svojej práci ako nástroj počas liečby. Pacienti môžu vytvoriť mandalu z rôznych materiálov – piesok, kamienky, íl. Mandaly sú zdrojom duševného liečenia a pacientom ponúkajú rôzne úrovne seba spoznávania. Vymaľovanie mandaly má pre deti aj dospelých mnoho výhod.

Meditácia

Cieľom mandaly je koncentrácia a meditácia. Mandaly pomáhajú nájsť zmysel človeka a to akú úlohu má v tomto svete. Práve meditácia pomáha nachádzať pokoj v živote. Keď budete meditovať pri mandale, budete mať pocit, že vaša myseľ blúdi. Nechajte sa unášať farbami a zažijete určitú ľahkosť. Pokiaľ sa zameriate na mandalu a zároveň sa budete správať uvoľnene, dosiahli ste výsledok.

Výhody mandaly v meditácií

  • Vyššia produkcia a uvoľňovanie pocitových hormónov.
  • Znížený tep a nižšia srdcová frekvencia.
  • Lepšie motorické pohyby rúk.
  • Dlhšie trvanie koncentrácie a lepšie sústredenie.
  • Zníženie stresu, menšia produkcia kortizolu.

TIP: Vyberte si Drevená mandala pokoja.

Ako mandalu vnímali v minulosti

Mandaly boli aj stále sú jedným z obľúbených umení. V minulosti sa vytvárali z farebného piesku či iných sypkých materiálov. Výroba si vyžadovala veľa trpezlivosti a bola náročná na čas. Takéto farebné mandaly z piesku vyrábali najmä tibetskí mnísi pri príležitosti slávnostného obradu.

V strede mandaly bolo vyobrazené božstvo, ktoré sa v daný sviatok slávilo. Mandaly vynikali rôznymi geometrickými tvarmi, hviezdami, znameniami. Po slávnostnom obrade bola mandala zmietnutá do vody alebo rozptýlená vo vetre. Prítomní si mali uvedomiť, že všetko je pominuteľné.

Najznámejšie mandaly

1. Kruhové mandaly 

Základom mandaly je kruh, preto sú kruhové mandaly najznámejšie. Sú veľmi povzbudzujúce a inšpiratívne. Kruh je symbolom človeka ako celku. V iných kultúrach je kruh symbolom celistvosti a jednoty. V mandalách symbolizuje kruh nový začiatok aj stav dokončenia.

Kruhových mandalov existuje veľké množstvo. Môžete ich kresliť, vyšívať, maľovať. Často ich môžete vidieť v podobe drevených obrazov, v sochárstve či textilnom priemysle. Kruhové mandaly môžete umiestniť na miesta, kde sa potrebujete najviac sústrediť. Môže ísť o pracovňu, kanceláriu, izbu pre študentov.

2. Kvetinové mandaly

Kvetinové mandaly tvoria kruhy usporiadané do listov. Kvet je symbolom duchovného rastu a osvietenia. Taktiež reprezentuje všetky stvorenia vo vesmíre. V kvetinovej mandale je často vykreslený aj strom života. Kvetinové mandaly sú často spojené s fyzickým aj duchovným zdravým.

3. Liečivé mandaly

Cieľom mandaly je hlavne znížiť stres a emocionálne liečiť. Mandaly vytvorené s týmto účelom majú jednoduchší charakter a formu. Sú menej farebné a nekomplikované. Viac vzorov a farieb by mohli pacienta rozrušiť.

Liečivá mandala podporuje reflexie, pomáha pri emocionálnom liečení a zmierňuje stres. Terapeuti a poradcovia používajú mandaly ako obľúbený nástroj. Pacient ich vo väčšine prípadov sám vymaľuje a tým mu mandala pomáha zrelaxovať sa.

4. Geometrické mandaly 

Takéto mandaly sa najčastejšie používajú pri meditácií. V tomto prípade by malo ísť o jednoduchý dizajn. Geomterická mandala vyniká viacerými vzormi a vrstvami. Základom každej geometrickej mandaly je však kruh. Známe sú tiež polovičné mandaly, štvorcové mandaly, trojuholníky.

Dôležité sú farby

Mnohé farby majú v mandale veľký význam. Niektorí ľudia im význam neprikladajú, zatiaľ čo iní ich najmä kvôli farbám kreslia. Je jedno aké farby zvolíte, dôležité je aby vám mandala urobila radosť. Červená farba symbolizuje energiu, vášeň silu. Ružová je znakom ženskosti, lásky.

Žltá farba predstavuje smiech, radosť a šťastie. Zelená je znakom psychickej pohody, fyzického zdravia. Čierna farba predstavuje ťažké myšlienky, individualitu. Naopak. biela farba je znakom pravdy, čistoty. Tajomstvo a spiritualita sa skrývajú pod fialovou farbou.

Mandaly sa nachádzajú v rôznych oblastiach. Známou je aj lapač snov, ktorý počas spánku chráni pred zlými snami. Mayský kalendár je taktiež mandalou. Znázorňuje koniec aj nový začiatok. Osobné mandaly sa vyrábali podľa mena a dátumu narodenia.

Dá sa povedať, že každá mandala je originálna ako človek. Mandalu si môžete vybrať pre svoju rodinu, firmu, partnera. Mandala nie je len bezvýznamnou ozdobou obývačky či spálne. Nesie so sebou veľký význam, ktorý dokáže ovplyvniť každodenné situácie v živote.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *