Ako vybrať detskú postieľku?

Ako vybrať detskú postieľku

Novorodenec, na rozdiel od svojich rodičov, prespí priemerne 15 – 18 hodín denne. Aj keď sa táto doba postupne skracuje, stále tvorí podstatnú časť dňa. Výber postieľky preto nezanedbávajte. Myslite na to, že práve postieľku bude bábätko najviac využívať – každý deň po dobu minimálne 2 rokov.

Pokiaľ ste budúci rodičia a plánujete investovať do svojej prvej postieľky, výber môže byť pre mnohých z vás výzva. Preto vám prinášame informácie, ktoré vám ukážu ako vybrať detskú postieľku. Prednosť musí dostať detská postieľka, ktorá spĺňa hneď niekoľko dôležitých faktorov.

1. Bezpečnosť dieťatka

Tá je jednoznačne najdôležitejším kritériom pri výbere. Podstatná je stabilná konštrukcia postieľky, ktorá musí byť mohutná a pevná. Drevené postieľky musia mať úplne hladký povrch bez akýchkoľvek výčnelkov či ostrých hrán, ktoré by pre dieťa predstavovali riziko možného úrazu.

Prejsť na drevko.sk

Pre bezpečný a správny vývoj dieťaťa by postieľka mala mať minimálne dve možnosti výšky roštu alebo dosky. Nehovoriac o tom, že nastavenie podstavca je pohodlné aj pre chrbty rodičov. Pre novorodencov môžete pokojne zvoliť najvyššiu polohu, ktorá je od horného okraja postieľky vzdialená maximálne 30 cm. Pre bábätko, ktoré sa už otáča a učí sedieť treba rošt nastaviť o niečo nižšie a najnižšiu polohu najďalej od okraja oceníte najmä vtedy, keď sa detí začnú stavať na malé nôžky.

Na zaistenie dostatočného odvetrávania je ideálna detská postieľka s dnom z priečok alebo mriežok. Aspoň na jednej strane by sa mala nachádzať posuvná zábrana. Sťahovateľná bočnica by mala byť ľahko manipulovateľná pre rodičov, no maximálne zaistená, aby s ňou dieťa nedokázalo hýbať samo.

Čo sa vertikálnych priečok na zábranách týka, tie by od seba nemali byť vzdialené viac než 6,5 cm. Nehrozí tak, že sa medzi nimi bábätko zasekne alebo prepchá von a verte, že šikovní dobrodruhovia sa o to neraz pokúsia. Ak sa chcete vopred pripraviť na ich únikové misie, odporúčame vyberať z postieľok, ktoré majú odnímateľné lamely. Väčšie deti z nich tak môžu ísť dnu i von bez pomoci a najmä bezpečne.

2. Materiál detskej postieľky

S bezpečnosťou detskej postieľky úzko súvisí aj materiál, z ktorého je postieľka vyrobená. Najideálnejším je samozrejme tvrdé drevo. Pre zaručenie najvyššej kvality výrobcovia používajú odolné bukové, borovicové a dubové drevo. Eliminujú tak výskyt nerovností, drobných triesok či výčnelkov.

Tí najlepší si dávajú záležať aj na nezávadných certifikovaných náteroch, ktoré neobsahujú toxické látky a zároveň povrch chránia pred škrabancami aj zmenou odtieňa. Žiarivé farby teda na ekologickosti prírodného materiálu neuberú. Na výber máte rôzne drevené postieľky, od neutrálnej bielej až po pastelové tóny. Pri kúpe si môžete zdravotnú neškodnosť materiálov a bezpečnosť náterov overiť u predajcu.

3. Rozmery postieľky a matraca

Veľkosť detských postieľok sa odvíja od štandardných rozmerov matracov – 120 x 60 cm a 140 x 70 cm. Pri výbere sa preto nesústreďte len na špecifické vonkajšie rozmery, ktoré sa líšia, ale na tie vnútorné.

Postieľka pre bábätko s rozmerom matraca 120 x 60 cm je univerzálna a poskytuje dostatočné pohodlie. Priestrannejším variantom môžu byť postieľky s rozmermi 140 x 70 cm, ktoré poskytujú o niečo viac miesta a môžu preto poslúžiť dlhšie.

Pri výbere detskej postieľky treba zvážiť, či po približne 2 rokoch chcete opäť investovať do novej. V prípade, že preferujete postieľku, ktorá bude rásť spoločne s vašim drobcom, siahnite po takej, ktorá sa dá ľahko prestavať na detskú posteľ. Na takejto multifunkčnej postieľke môže totiž dieťa spať až do jeho 10 rokov. Dobrým príkladom je detská postieľka Nomi alebo detská postieľka UP!.

4. Užitočné doplnky

Čo sa doplnkov týka, niektoré bývajú priamo súčasťou postieľky, iné sa dajú zakúpiť v prípade potreby. Medzi praktickými vychytávkami určite nájdete také, ktoré vám zjednodušia rodičovský život a zaručia nerušený spánok dieťatka.

Kolieska

Detské postieľky na kolieskach rozdeľujú rodičov na dve skupiny – tých, čo si tento praktický doplnok nevedia vynachváliť verzus tých, ktorí ich pokladajú za málo stabilné a dávajú prednosť nepohyblivej klasike.

V prípade, že strach o bezpečnosť bábätka je jediný dôvod, prečo by ste si odopreli ľahkú manipuláciu či presúvanie postieľky z izby do izby, obáv vás ľahko zbavíme. Postieľky na dvoch kolieskach totiž samé nikam neodídu a pri tých na štyroch stačia bezpečnostné brzdy, vďaka ktorým môžete pokojne spávať vy aj vaše dieťatko a to v ktorejkoľvek miestnosti. Kolieska k postieľke je možné zakúpiť aj samostatne.

Zásuvky

Ak bývate v byte či menšom dome, pravdepodobne nemáte miesta nazvyš. Mnohí rodičia preto nedajú dopustiť na funkčné zásuvky a poličky. Úložný priestor je súčasťou najmä moderných postieľok. Niektoré sú okrem šuplíkov či skriniek vybavené aj prebaľovacími pultami, čím sa dokonale prispôsobia potrebám nielen bábätiek, ale aj ich maminiek a oteckov. Postieľky so zásuvkou sú preto veľmi obľúbené.

Detská postieľka Lotta so zásuvkou (3v1)
Detská postieľka Lotta so zásuvkou (3v1)

Dizajnové prvky

Praktické doplnky môžete skombinovať aj s tými dekoračnými. Detské postieľky dozdobte nežnými baldachýnmi, rozprávkovými detailmi alebo závesnými hračkami. Na výber máte aj drevené postieľky rôznych tvarov či s rámom v tvare domčeka, ktoré sú mimoriadne estetickým kúskom. Zabudnúť netreba ani na ďalšie lôžkoviny do postieľkydeky a prikrývky, dekoračné vankúše, plachty, obliečky, volány…

Ochranný mantinel

Doplnok, ktorý sa postará o bezpečnejší a pohodlnejší spánok bábätka je mantinel. Tento šikovný pomocník vytvára bariéru, ktorá zabraňuje úderom o tvrdé priečky, prievanu či vypadávaniu hračiek a cumlíkov, po ktoré by ste sa museli zohýnať. U novorodencov taktiež izoluje osobný priestor od neznámeho vonkajšieho sveta a dodáva im tak v prvých mesiacoch života o niečo väčší pocit bezpečia.

Monitor dychu

Medzi najdôležitejšie elektronické doplnky patrí jednoznačne monitor dychu. Jeho citlivé senzory dokážu strážiť dych dieťatka nepretržite a na prípadné komplikácie včas upozornia signalizačným alarmom. Vďaka technologickému vývoju dokážete prístrojom za pár desiatok eur bábätku zachrániť život a vyvarovať sa tak syndrómu náhleho úmrtia, kvôli ktorému bol monitor dychu navrhnutý.

Zábrany a bariéry

Neskôr, keď dieťa vyrastie, môžete pri niektorých postieľkach odstrániť celú bočnicu a nahradiť ju zábranou či bariérou na postieľku. Získate tak istotu, že vaše dieťa sa počas noci „nevytratí“ z postieľky.

Typy detských postieľok

Tradičné detské postieľky

Moderné postieľky tie klasické ešte z trhu nevytlačili. Práve naopak. Priaznivá cena, minimalistický štýl, nadčasový dizajn a konvenčné zhotovenie sú dôvodmi, prečo sa tradičná detská postieľka stále teší veľkej obľube.

Po klasických postieľkach siahajú najmä rodičia, ktorí sú presvedčení, že v jednoduchosti je krása. Napriek tomu, že neoplývajú sériou funkcií, sú vybavené základným mechanizmom a spĺňajú účel minimálne na 2 roky. Následne je však potrebné poobhliadnuť sa po väčších detských posteliach.

Detská postieľka I'GA
Detská postieľka I’GA

Postieľky na kolieskach

Ďalším typom postieľok sú tie na kolieskach. Stačí malý detail a manipulácia s ťažkým kusom nábytku bude hračka aj pre unavené maminky. Pri výbere postieľky na kolieskach treba dbať najmä na bezpečnostné brzdy. V prípade, že premiestňovať postieľku už nepotrebujete, kolieska môžete ľahko odmontovať.

Postieľky so zásuvkami

Ušetriť priestor môžete detskými postieľkami, ktoré sú elegantnou kombináciou komody, skrinky a dokonca prebaľovacieho pultu. Vďaka praktickej postieľke so zásuvkou môžete mať počas neustálej starostlivosti o bábätko všetko potrebné na dosah ruky.

Multifunkčné postieľky

Ideálnym riešením pre každú detskú izbu sú postieľky predstavujúce kombináciu všetko v jednom. Multifunkčná postieľka je totiž vybavená úložným priestorom a navyše sa dá demontážou panelov jednoducho prestavať na posteľ s dĺžkou 160 cm. Najmodernejšie multifunkčné detské postieľky sú navrhnuté tak, aby sa zo zvyšných častí postieľky dali zložiť ďalšie kusy nábytku, napríklad pracovný stolík. Takouto investíciou dokážete vášmu dieťatku zaručiť kompletnú výbavu na pohodlný spánok na 5 až 10 rokov.

Multifunkčná detská postieľka UP! so zásuvkou (3v1)
Multifunkčná detská postieľka UP! so zásuvkou (3v1)

Postieľky so sťahovacím bokom / odnímateľným bokom

Prispôsobte postieľku aktuálnemu veku bábätka. Manipulujte s bočnicou, podľa toho, čo je pre vás a vaše bábätko práve potrebné. Akonáhle si prinesiete bábätko z pôrodnice domov, necháte spúšťaciu bočnici vytiahnutú a zaistenú poistkou proti samovoľnému spusteniu.

Pre pohodlnejšiu starostlivosť o bábätko možno oceníte postieľky so sťahovacím bokom, ktoré umožňujú znížiť rošt, tak aby matrac v postieľke bol na rovnakej úrovni ako matrac v posteli rodičov. Práve pri týchto postieľkach je spúšťacia bočnice výhodou. Cez noc ju spustíte a cez deň vytiahnete a zaistíte.

Úplne spustenú alebo odobratú bočnicu si môžete dovoliť až v momente, keď je rošt postieľky spustený do najnižšej polohy a dieťa dokáže bezpečne opustiť postieľku bez vašej pomoci. Alternatívou spustené bočnice, sú vyberateľné priečky.

Cestovné postieľky

Skladacie postieľky využívajú najmä rodičia, ktorí cestujú, či už kvôli práci alebo v rámci voľného času. Ak aj vy túžite do vašej ratolesti vštepovať dobrodružného ducha, brať drevenú postieľku na výlety je úplne nepraktické. Cestovné postieľky sú preto navrhnuté s dôrazom na spratnosť, jednoduchý mechanizmus a komfort postačujúci na pár nocí strávených mimo klasickej postieľky.

Detské kolísky

Alternatívou detských postieľok sú drevené kolísky, ktoré prinášajú do modernej doby trochu nežnej nostalgie. Pohyby kolísky bábätku pripomínajú nedávny pobyt v maminom brušku, upokojujú ho a rozvíjajú zmysel pre rovnováhu. Vďaka tradičnej malej kolíske majú novorodenci väčší pocit bezpečia a ochrany. Stará klasika však oplýva trendovým dizajnom a praktickými prvkami. Kolíska na kolieskach umožňuje ľahké presúvanie, pričom brzdy a blokovanie hojdania zasa maximálnu bezpečnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *