Vyberáme regály na fľaše – kvalitný regál na víno

Ak si chcete doma vychutnať kvalitné víno, mali by ste ho vedieť aj správne skladovať. Aj podľa toho sa totiž dá ľahko spoznať, nakoľko sa vo víne vyznáte.

Hlavnú úlohu pri uchovávaní vína hrá regál na fľaše, ktorý by mal byť nielen stabilný, no zároveň i vizuálne atraktívny. Nechajte si poradiť, ako si vybrať ideálny drevený regál na víno, ktorý vás určite nesklame.

Ako si vybrať vhodný regál na víno

I keď sa to možno nezdá, vedieť si vybrať ten správny regál na víno a fľaše, nemusí byť vždy hračka. Existuje totiž celý rad vlastností a ukazovateľov, na ktoré by ste si mali dávať pozor. Bola by totiž večná škoda, ak by ste si zvolili model, ktorý by vám z určitých dôvodov nevyhovoval. Preto si pri výbere dobre zvážte, aké parametre by mal váš regál na víno spĺňať. Existujú totiž kritériá, ktoré rozdeľujú regály na fľaše do viacerých skupín.

  • podľa konštrukcie: – skladateľné
  • neskladateľné
  • podľa počtu políc – poznáme regály na fľaše s 2 až 9 policami
  • podľa kapacity uloženia fliaš – regály na 10, 20, 25, 30 až 45 fliaš
  • podľa povrchovej úpravy – farebný lak, bezfarebný lak, prírodné drevo

Zvoľte si najprv veľkosť stojana na fľaše

V prvom rade si rozmyslite, akým veľkým milovníkom vína vlastne ste a koľko vínových fliaš plánujete skladovať naraz. Patríte medzi znalcov, ktorí zbožňujú pocit, keď z archívnych fliaš vzácneho vína zotierajú nasadaný jemný prach?  Alebo skôr hľadáte drevený regál na víno, ktorý sa stane v každom interiéri významným dekoračným prvkom? Od toho totiž závisí, aký veľký regál na fľaše by ste si mali zvoliť.

Veľkosť je v tomto prípade zásadný parameter. Vybrať si môžete menší regál, do ktorého sa vám vojde pár fliaš, ktoré príležitostne dostanete a v krátkom čase sa stihnú i skonzumovať, ale aj modely, ktoré ich pojmú niekoľko desiatok. Či sa však rozhodnete pre väčší alebo menší regál na víno, každý jeden vám priestor doma ušetrí. V každom z nich sa totiž fľaše dajú prehľadne vyskladať nad seba.

TIP: Pozrite si aj ďalšie drevené výrobky na skladovanie vína ako napríklad komody.

Skladateľný stojan na víno šetrí priestor

Drevený stojan na víno, ktorý sa dá poľahky zložiť alebo rozložiť, je veľmi praktický. V zloženom stave ho môžete bez problémov uchovávať aj v malých priestoroch, takže nezaberá veľa miesta. Rozložený zase pripomína netradičný regál na víno, schopný uskladniť i väčšie množstvo vínových fliaš.

Stabilná drevená konštrukcia je pritom zárukou, že skladateľný stojan na víno nepovolí a s prehľadom udrží vzácny obsah, ktorý doňho vložíte. Zaujímavosťou je i príťažlivý dizajn s čistými líniami, ideálny do modernej pracovne, obývačky či súkromnej vínnej pivnice.

Detail políc dubovej komody na víno Moft.

Drevené regály na víno sú stále veľmi obľúbené

Hoci stojany na víno zaraďujeme k praktickým doplnkom v domácnosti, nikde nie je napísané, že zároveň nemôžu slúžiť aj ako vkusná dekorácia. Poväčšine za ich stabilitou a pevnosťou stojí práve robustnosť ich vyhotovenia, no rozhodne to nie je žiadne pravidlo. Mnohé regály na fľaše sú vyrobené z masívneho dreva, ktoré spolu s povrchovou úpravou zabezpečí ich dlhodobú životnosť a krásny vzhľad.

Zároveň obsahujú špeciálne tvarované výrezy, vďaka ktorým fľaše pevne sedia na svojom mieste v tej najvhodnejšej polohe pre vína. Aj vďaka tomu sa drevený regál na víno stal populárnym v mnohých domácnostiach, reštauráciách a hoteloch.

Vyberte si aj vy stojan, ktorý nezaberie veľa miesta, vyzerá štýlovo a skvele doplní interiér. Nemusíte byť sommelierom, aj laik si môžete zvoliť vhodný regál na fľaše ako doplnok domácnosti alebo základné zariadenie do svojej malej vinotéky v pivnici. Vystavte svoje fľaše s vínom v štýlových stojanoch a nechajte svojich priateľov, aby si vybrali to správne víno.

Drevené stojany či regály na fľaše s vínom môžu byť štýlovo veľmi rôznorodé. Bez problémov sa však hodia do interiérov poňatých rustikálne, ako aj do priestorov, ktoré sú ladené minimalisticky a moderne.

Regál na fľaše slúži i na to, aby víno vydržalo čo najdlhšie

Uchovávať víno v ležatej polohe má svoj praktický význam. Účinne tak zabránime tomu, aby víno mohlo vnútri zoxidovať. Obzvlášť je takýto spôsob skladovania odporúčaný pri vínach, ktoré sú uzavreté korkovou zátkou. Vďaka ležatej polohe je totiž korok neustále zvlhčovaný a víno tak nestratí nič na svojej kvalite.

Aj napriek tomu, že obývačka či pracovňa ani zďaleka neposkytujú také podmienky ako vínna pivnica, v domácich podmienkach podobné riešenie úplne postačuje. Samozrejme, aj tu by ste mali dbať o to, aby ste regál na víno nevystavili na priame slnko, ale umiestnili ho aspoň do chladnejších a dobre vetraných miestností.

Regál na víno z dreva môže byť i originálnym darčekom

Fľaša vína sa už stala medzi darčekmi klasikou. Prečo však neskúsiť niečo nové, ako napríklad podarovať oslávencovi namiesto obligátnej fľaše drevený regál na víno? Zabudnite na klišé a stavte na regály na fľaše vyrábané z masívneho smrekového dreva. Potešíte nimi nielen vášnivých milovníkov kvalitných vín, ale i tých, ktorí sa radi pochvália súkromnou zbierkou vínových fliaš vo vlastnej pracovni, jedálni či obývačke. Dekoratívne regály na víno sú vhodné aj ako darček pre vašich blízkych alebo priateľov.

Výber správneho stojana na víno si dobre premyslite

Efektné drevené regály na víno vhodným spôsobom doplnia interiér domova či kancelárie. Zároveň vám však poslúžia aj pri prezentácii fliaš vín vo vinotékach a reprezentačných miestnostiach. Regály na víno tak v súčasnosti plnia nielen výsostne praktickú a užitočnú funkciu, ale využijete ich aj na vystavenie vašich vínnych pokladov napr. v archívnych pivniciach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *