Vlastnosti dreva, ktoré by ste mali poznať

Ak ste si objednali alebo si ešte len plánujete kúpiť drevený záhradný nábytok, je dobré vedieť, akými zmenami drevo prechádza.

Je dobré vedieť sa postarať hlavne o ten nábytok a tie drevené stavby, ktoré sú celoročne vystavované vonkajším zmenám počasia. Ak máte v záhrade prístrešok na drevo, detskú hojdačku či domček na náradie, tak nezabúdajte na údržbu a starostlivosť, vďaka ktorej vám výrobky dlho poslúžia.

Ak máte doma záhradný nábytok

➞ V zime sa vyhnite tomu, aby ste nábytok skladovali v exteriéry. Drevo je háklivé na vlhkosť, mráz a zimu. Drevený nábytok a doplnky schovajte do pivnice, pod prístrešok, do garáže tak, aby bolo chránené pred dažďom a snehom.

➞ Záhradný nábytok uskladňujte v mieste, kde neustále cirkuluje vzduch. Neprikrývajte ho nijakými plastovými fóliami, pod ktorými by mohol začať rýchlo plesnúť.

➞ Nezabúdajte ani na pravidelnú obnovu náteru. Drevo si neustále vyžaduje ochranu a obnovovanie náterov, ktoré ho chránia pred škodlivými vplyvmi či hmyzom.

Pokiaľ máte v záhrade prístrešky, domčeky, hojdačky

➞ Pravidelne obnovujte ochranný náter, ktorý vám pomôže udržať výrobky v dobrom stave čo najdlhšie.

➞ Ak sú záhradné doplnky pripevnené k zemi na stálo, cez zimu ich prikryte vzdušnou plachtou, vďaka ktorej budú chránené pred mrazom, snehom a dažďom.

➞ Nezabúdajte na pravidelnú kontrolu a všímajte si neočakávaných škodcov, pleseň, či hnilobu.

➞ Drevo je dostatočne chránené tlakovou a vákuovou impregnáciou. Môžete ho nechať zošednúť alebo natrieť, ale až po úplnom vyschnutí dreva. Odporúčame použiť ochrannú lazúru s otvorenými pórmi.

➞ Počas dočasného uskladnenia dreva treba zabezpečiť dostatočné prúdenie vzduchu, aby sa zabránilo rastu plesní. Drevo sa neodporúča skladovať v uzavretej miestnosti (napr. garáž), ani by nemalo byť nepriedušne zabalené.

Pokiaľ ste si objednali výrobky z dreva u nás, ako domčeky na náradie, detské hojdačky, vyvýšené záhony a prístrešky na drevo, oboznámte sa s vlastnosťami dreva, ktoré časom spozorujete.

Nejde o vady a chybné zmeny, pre ktoré je potrebná reklamácia alebo výmena tovaru. Ide o špecifické vlastnosti dreva, ktoré vznikajú pri prirodzenom procese rastu stromu. Niektoré vlastnosti sú prirodzené, iné vznikajú pri spracovaní dreva.

1. Prirodzené trhliny / deformácie dreva

Drevo napučiava, keď absorbuje vlhkosť a zmršťuje sa, keď schne. Prirodzeným výsledkom tohto procesu je vznik trhlín a deformácií v dreve. Tento jav sa vyskytuje hlavne pri guľatine (palisádach).

Tieto trhliny neovplyvňujú statické vlastnosti a životnosť dreva a vplyvom poveternostných podmienok sa môžu takmer úplne uzavrieť. Podľa normy DIN 4074 sú povolené trhliny, ktoré neovplyvňujú nepriaznivo statické vlastnosti a životnosť dreva.

2. Odfarbenie

Drevo nie je plast. Vďaka individuálnemu tvaru a farbe dreva sa po ošetrení vytvorí prirodzené sfarbenie. Ochranný prostriedok používaný pri tlakovej a vákuovej impregnácii sa v dôsledku rozdielnej hustoty a tvrdosti dreva nerovnomerne vstrebáva. Z tohto dôvodu vznikajú rozdiely vo farbe dreva, ktoré sa väčšinou vplyvom poveternostných podmienok vyrovnávajú.

3. Zelené škvrny na dreve / Impregnácia

Na povrchu dreva sú často viditeľné malé zelené škvrny. Je to neškodná, skryštalizovaná soľ, ktorá sa spája so živicou vytekajúcou na povrch. Po určitom čase sa tieto škvrny otierajú o povrch dreva.

Poznámka: Pri impregnácii ponorom nedochádza na povrchu tohto typu k žiadnemu presakovaniu. Preto soľ vykryštalizovanú na povrchu treba považovať za znak kvality a správnej impregnácie.

4. Porézne miesta

Napriek špeciálnej starostlivosti pri výrobnom procese je niekedy nemožné vyhnúť sa pórovitým oblastiam. Pórovité oblasti sa môžu tvoriť najmä okolo hrče a pri hobľovaní dreva v opačnom smere ako sú vlákna. Pri zaobleniach a zárezoch sa vlákna lokálne lámu, póry sa otvárajú, a preto sa na týchto miestach tvoria drobné úlomky.

5. Uzly na dreve

Uzly sú súčasťou prirodzeného vzhľadu dreva. Počet uzlov prítomných v dreve a ich veľkosť sa líšia. Napriek dôkladnej kontrole kvality sa nedá vyhnúť občasnému vypadávaniu uzlov, napríklad vplyvom suchého počasia, čo však neznižuje kvalitu dreva.

6. Drevené jadro

Hovoríme tu o centrálnom jadre umiestnenom vo vnútri prvého kruhu kmeňa stromu. Svojou tmavšou farbou a svojou štruktúrou sa odlišuje od okolitého dreva. Počas spracovania dreva môže byť jadro čiastočne alebo úplne viditeľné. Táto vlastnosť patrí k prirodzenému vzhľadu dreva.

7. Živica dreva

Živica, ktorá vystupuje na povrch ihličnatého dreva, je úplne normálny a nevyhnutný proces, ktorý môže prebiehať aj niekoľko mesiacov po spracovaní. Toto je jedna z vlastností dreva, nie však chyba. Čerstvé rozliatie živice je možné odstrániť terpentínom a staršie, už zaschnuté, špachtľou.

8. Pleseň / modrá škvrna na dreve

Ak drevo, ktoré je ešte vlhké, čerstvo naimpregnované, nemá dostatočný prívod vzduchu, môže dôjsť k plesni alebo modrej škvrne. Najčastejšími dôvodmi sú: skladovanie v uzavretých priestoroch a prikrývanie dreva bez prístupu vzduchu. Našťastie pleseň napáda len povrch dreva.

Pleseň nepoškodzuje drevo a nezhoršuje jeho stabilitu. Svetlú pleseň možno odstrániť octom alebo alkoholom. Nastriekajte, nechajte pôsobiť 30 minút a potom umyte. Silnejšie postihnuté miesta je možné vyčistiť čistiacimi prostriedkami s obsahom chlóru (napr. DanKlorix).

9. Opuch a zmršťovanie dreva

Typickou vlastnosťou dreva je zmena objemu v dôsledku absorpcie vlhkosti alebo vysychania. Z tohto dôvodu sa hrúbka a šírka dreva môže výrazne meniť. Vďaka ochrannej soli prenikajúcej pri impregnácii je dodávané drevo veľmi vlhké.

V závislosti od poveternostných podmienok – slnko alebo dážď – sa vlhkosť z produktu rýchlejšie alebo pomalšie vyparuje. V tomto prípade sa v hovorovom jazyku hovorí, že „drevo pracuje“. Tolerancie rozmerov dreva sú prirodzené a nie sú chybou.

Čistenie impregnovaného dreva

Na čistenie vám postačí záhradná hadica alebo tlakový čistič s jemným prúdom a čistá voda. Pri použití silného prúdu vody dôjde k poškodeniu povrchu výrobku. Na odolné škvrny odporúčame použiť mäkkú kefku a vlažnú mydlovú vodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *