Ekologické hračky – ako ich spoznať?

Drevené a ekologické hračky pre deti

Trh hračiek predstavuje v súčasnosti obrovské spektrum možností. Deťom sa pri pohľade na takýto výber rozžiaria očká. Rodičia a vedci to však vidia inak. Medzi regálmi hračkárstiev dospelí čelia prekážkam, ktoré sa už dávno netýkajú len ceny či naliehavého prosíkania tých najmenších. Sužuje ich totiž ekologická dilema.

Je táto hračka bezpečná? Nie je materiál, z ktorého je vyrobená škodlivý? Aký dopad má na životné prostredie a to najdôležitejšie – na zdravie môjho dieťaťa? Po tom, čo v minulosti laboratórne testy odhalili toxické látky prítomné v produktoch určených pre deti, sa týmito otázkami pravdepodobne zaoberáte aj vy. Poďme sa spolu pozrieť na ekologické hračky, nad ktorými si hlavu lámať nemusíte.

Čo sú to ekologické hračky?

Ekologické hračky sú vyrobené z obnoviteľných prírodných materiálov s možnosťou biologickej likvidácie. Medzi najznámejšie patria jednoznačne drevené hračky. Patria sem však aj organické materiály ako bavlna, keramika, bambus, plsť či hodváb.

Pri ekologických hračkách je kladený dôraz na zdravie a bezpečnosť, kvalitu, odolnosť, nadčasovosť, uvedomelú či ručnú výrobu a minimalizovanie environmentálnej stopy.

A ako ekologické hračky spoznať? Jednoducho žiadne plasty. Ak sa budete pri najbližšom rozhodovaní riadiť týmto heslom, vyhnete sa najhoršiemu. Bežný spotrebiteľ si pri plastových hračkách totiž nikdy nemôže byť istý. Na prítomné toxické látky vás môže upozorniť len silný zápach či alergie, a vtedy je už neskoro.

Ekologická hračka sa na prvý pohľad môže javiť ako obyčajná. Je však vyrobená z prírodných a ľahko recyklovateľných materiálov, ktoré neobsahujú PVC, škodlivé laky ani ftaláty.

Kvalita, ktorú si môžete overiť

Ďalej musia ekologické hračky spĺňať prísne bezpečnostné požiadavky a európske normy. Na ich povrchové úpravy sa smú používať len zdravotne nezávadné farby a nátery. Zabúdať netreba ani na fakt, že šetrné k zdraviu a životnému prostrediu by nemali byť len samotné produkty, ale aj ich obaly.

Výrobcovia ekologických hračiek sú často držiteľmi certifikátu FSC®. Obchodná značka garantuje, že drevo bolo vyťažené zo zodpovedne obhospodarovaných lesov a spracované environmentálne, sociálne, ekonomicky a trvalo udržateľným spôsobom.

Pri kúpe si môžete zdravotnú neškodnosť a ekologickosť hračiek overiť u predajcu.

Trend alebo nevyhnutnosť?

Napriek tomu, že ekologickým produktom narúšajú reputáciu falošné marketingové stratégie a kontroverzné „bio mamičky“, pri svojich nákupných rozhodnutiach sa k nim prikláňame čoraz viac. Pravdepodobne to bude tým, že si ako ľudstvo konečne začíname uvedomovať dopad svojho životného štýlu na prírodu.

Matka Zem neudáva trendy, ale poskytuje priestor pre našu existenciu. Starostlivosť o životné prostredie preto nie je módnym výstrelkom, ale nutnosťou. Správať sa ekologicky neznamená neustále sa vzdávať vecí, ktoré náš tešia, ale činiť zodpovedné rozhodnutia. Priložiť ruku k dielu pritom môže úplne každý. Ekologickými hračkami môžete viesť svoje dieťa k uvedomelému zmýšľaniu. A to už od útleho detstva. Pomoc planéte bude v tomto prípade skutočne hrou.

Ušetríte prírodu aj peňaženku

Ekologické hračky sú drahšie ako klasické. Investovaním do nich však paradoxne ušetríte. Kvalita trvácnych drevených hračiek totiž vyhráva nad kvantitou labilných plastových. V cene sa odrážajú organické materiály, remeselné zručnosti, kreatívny dizajn a poctivá výroba. Každá ekologická hračka je na rozdiel od iných navrhnutá tak, aby prežila niekoľko rokov či dokonca generácií.

Možno rozmýšľate, čo s hračkami, ktoré máte práve doma. Napriek tomu, že je pozitívne vlastniť tie ekologické, neznamená to, že nimi máte všetky zaraz nahradiť. Plastové či nie, v prípade, že sa s nimi vaše deti hrajú, nechajte si ich. Koniec koncov, žiadny rodič nechce pri trúchlivom pátraní po hračke vysvetľovať okolnosti jej zmiznutia. Drobec, ktorí zatiaľ vníma len svoj vlastný detský svet, by vaše dôvody aj tak nepochopil.

Zapojiť sa môže celá rodina

Čo sa však budúcich investícií do detského sortimentu týka, odporúčame vyberať pozorne. S vašim rozhodnutím minimalizovať plasty nezabudnite oboznámiť aj členov rodiny či kamarátov.

Návrat k tradičným dreveným hračkám sa im môže zdať spočiatku zastaralý, no vašu snahu určite podporia. Najmä keď zistia, že ekologické hračky sú nielen šetrné k zdraviu a životnému prostrediu, ale sú taktiež moderné, zaujímavé a vypracované do posledného detailu. Ak si pri príležitosti budúceho sviatku budú pýtať tip na darček pre vaše dieťatko, môžete im spomenúť niektorý z nižšie menovaných.

Tipy na ekologické hračky

1. Tradičné drevené hračky

Spomínate si ešte na hračky pred masovou plastovou výrobou? Tradičný hojdací koník nechýbal takmer v žiadnej domácnosti. Táto ekologická hračka spája drevo, klasický dizajn, ručnú výrobu a bezstarostné spomienky na detstvo v jedno.

Hojdací koník

2. Motorické hračky pre deti

Okrem zábavy a ekológie môžete podporovať aj pohybové zručnosti bábätka. Posilniť nôžky pri prvých či neskorších krôčikoch môžete napríklad pri hre so zvieratkom na tlačenie, vďaka ktorému dieťa získa pri chôdzi väčšiu istotu.

3. Vzdelávacie hračky

Logické hračky z dreva zasa rozvíjajú zručnosti detí a podnecujú predstavivosť. Deti pri hre s nimi zapájajú intelektuálne myslenie a riešia logické problémy, čím sa vzdelávajú a učia trpezlivému sústredeniu.

4. Drevené stavebnice

Ak chcete pri hre rozvíjať psychomotorické vlastnosti a koordináciu nesmelých ručičiek, vhodným darčekom sú drevené stavebnice. Trpezlivosť, pochopenie základov fyziky, kombinačné zmýšľanie aj priestorová orientácia sú  schopnosti, ktoré pri hre s kockami uplatnia chlapci, ale aj dievčatá. Konštrukčné hry dosahujú vyšší level s magnetickými drevenými stavebnicami, ktoré kreativite nekladú žiadne medze.

5. Hračkárske domčeky a zostavy

Radi by ste deťom vyčarovali ich malé kráľovstvo? Môžete tak urobiť prostredníctvom ekologických domčekov. Vlastnou trinástou komnatou dáte deťom možnosť užívať si hry v magickom prostredí, v ktorom ľahko zabudnú na tablety či mobily. Malé kuchárky či konštruktérov zasa potešia detské kuchynky a dielne z dreva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *