Ako vybrať správnu posteľ?

Jedným z najobľúbenejších prvkov v domácnosti je posteľ. Trávime v nej až 1/3 života, preto je jej výber zvlášť dôležitý. Ak uvažujete nad kúpou postele, mali by ste za zamyslieť nad viacerými faktormi, ktoré pri jej používaní ovplyvnia spánok.

Zlá kvalita spánku neovplyvňuje len noc ale aj dni, kedy sa potrebujeme dostatočne sústrediť a vynaložiť určitú energiu. Nekvalitná posteľ sa pripíše nie len na fyzickom ale aj psychickom vyťažení, ktoré ovplyvňuje celkový zdravotný stav. Prečítajte si návod, ako vybrať kvalitnú posteľ a čomu pri jej výbere venovať pozornosť.

Pri výbere postele treba zvážiť:

  1. Materiál postele
  2. Rozmer a výška postele
  3. Typ postele
  4. Rošt a matrac

1. Materiál postele

Posteľ bude slúžiť niekoľko rokov, preto najväčšiu pozornosť venujte práve materiálu, z ktorého je vyrobená. Ten ovplyvňuje nie len celkový vzhľad, ale aj kvalitu a trvácnosť postele. Materiál by mal byť v prvom rade pevný. Posteľ z pevného a hrubého materiálu nevŕzga a postará sa o kvalitný spánok mnoho rokov. Materiálov s ktorými sa stretnete sú zväčša drevo, kov, drevotrieska a čalúnenie.

Drevené postele

Masívne postele patria medzi najkvalitnejšie vôbec. Vynikajú dlhou životnosťou, kvalitou, pevnosťou a odolnosťou voči poškodeniu. Postele z masívneho dreva sú nadčasové, majú unikátny dizajn, nevŕzgajú a sú stabilné. Ďalšou výhodou je, že sú vhodné pre alergikov a astmatikov.

Drevené postele sa najčastejšie vyrábajú z borovice, buka, duba, orecha, jaseňa. Zaujme vás originálna kresba dreva, vôňa a vzhľad, ktorú ponúka jedinečné drevo. Masívne postele sú cenovo drahšie, no za to spoľahlivejšie a trvácnejšie.

+ majú nadčasový vzhľad

+ sú odolné, pevné a stabilné

+ nevŕzgajú a poslúžia mnoho rokov

– vyššia cena a hmotnosť

Dubová manželská posteľ Tore II

Kovové postele

Kovové postele sú čoraz väčšou obľubou v moderných domácnostiach. Vyrábajú sa z profilovaných plechov železa a dutých rúrok. Vynikajú najmä svojou ľahkosťou, vďaka ktorej môžete kovovú posteľ jednoducho prenášať z miesta na miesto.

Kovové postele však často vŕzgajú, čím znepríjemňujú každý spánok. Vyrábajú sa v rôznych štýloch (rustikálne, škandinávske, industriálne). Výhodou postelí je dizajn, ktorý je možné kombinovať s rôznymi materiálmi.

+ jednoduchá a ľahká manipulácia

+ dobré odvetrávanie

+ moderný vzhľad

– často vŕzgajú

– studené na dotyk

Postele z drevotriesky

Drevotrieska je cenovo dostupnejší materiál a vzhľadovo podobný drevu. Kvalitne sú však menej odolné a trvácne ako masívne postele. Výhodou drevotrieskových postelí je nižšia cena a hmotnosť.

Pri tomto type postelí máte na výber zo širokej škály farieb a motívov. Niekoľkoročné používanie sa však na tejto posteli pripíše a prejaví sa v podobe vŕzgania. Pri výbere drevotrieskovej postele treba dbať na pevnosť rohových spojov a šírku dosky aspoň 32 – 36 mm.

+ široký výber farieb a motívov

+ nižšia hmotnosť a cena

– menej trvácne a odolné voči poškodeniu

Čalúnené postele

Čalúnené postele sa dostávajú čoraz viac do módy. Mnoho ľudí na tento typ postelí nedá dopustiť a to z dôvodu dizajnu a kvality. Čalúnené postele ponúkajú široký výber rozmerov, látky, typu dreva a farby.

Pokiaľ si vyberiete kvalitný drevený rám skombinovaný s príjemnou látkou získate peknú a praktickú posteľ na mnoho rokov. Postele s čalúneným majú mnoho podôb (celočalúnené, drevené postele s čalúneným čelom, čalúnené postele s úložným priestorom a ďalšie.)

+ možnosť kombinácie rôznych materiálov

+ mäkká konštrukcia a čelo postele

+ zabudovaný úložný priestor

– náročná údržba

– nie sú vhodné pre alergikov

– ťažšie odvetrávanie a dôkladnejšia starostlivosť

Posteľ z masívu s čalúneným čelom Berg buk – prírodná dostupná na drevko

2. Rozmer a výška postele

Komfort spania závisí od veľkosti postele. Pohodlná posteľ musí byť dostatočne veľká. Veľkosť postele sa samozrejme snažíme prispôsobiť aj veľkosti izby. Pokiaľ je izba dostatočne veľká, môžete si dovoliť siahnuť aj po väčšej posteli.

Všetko však závisí od výšky človeka. Dĺžka postele sa rovná výška človeka plus 20 až 25 cm. Pre človeka, ktorý meria 180 cm je vhodná posteľ s dĺžkou 200 cm. Ak niekto meria 190 cm a prirátame k nemu dĺžku 20 cm, jeho posteľ by mala byť dlhá 210 cm.

Dĺžka postele = výška postavy + 20 až 25 cm. Odporúčaný šírka postele pre jedného človeka je 90 cm.

Šírka postele je ďalším faktorom, na ktorý netreba zabúdať. Matrac pre jedného človeka by mal mať 90 až 100 cm. V prípade manželskej postele je odporúčaná šírka postele minimálne 180 x 200 cm.

Výška postele je taktiež podstatným faktorom, ktorý ovplyvní komfort spánku. Ideálna výška postele je 40 cm, starší ľudia a taktiež ľudia so zdravotnými ťažkosťami môžu mať posteľ ešte o 10 cm vyššiu. Nie je to len z dôvodu komfortu ale aj z hygienického hľadiska.

Pri vyšších posteliach sa prach a jemné častice držia pri zemi a k nám sa pri spaní nedostanú. Z vysokých postelí sa taktiež lepšie vstáva. Výšku postele môžete samozrejme ovplyvniť roštom aj matracom.

Optimálnu výšku zistíte tak, že si sadnete na kraj postele takým spôsobom, aby ste obe chodidlá mali položené na zemi. Medzi lýtkom a stehnom by mal vzniknúť 45 ° uhol.

3. Typ postele

Ak ste sa rozhodli z akého materiálu by mala byť vaša posteľ a našli ste aj ideálny rozmer, je čas vybrať si typ postele. Predajcovia ponúkajú rôzne typy postelí, stačí si vybrať ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Posteľ s úložným priestorom

Ak máte doma málo úložného priestoru a neviete ako zo získať, postele s úložným priestorom sú vynikajúcou voľbou. Poskytnú dostatočne veľký priestor pre uskladnenie posteľnej bielizne, oblečenia a ďalších prvkov, ktoré potrebujete odložiť. Postele s úložným priestorom sa hodia aj do menších bytov.

Úložný priestor môže mať objem od 600 do 1400 litrov úložnej plochy. V posteli sa môže nachádzať v 4 spôsoboch – úložný priestor z boku postele, otváranie spredu so samostatnými roštami, otváranie spredu s roštom v celku a otváranie spredu s polohovaním hlavy a nôh. Úložný priestor by mal byť hlavne dobre odvetrávaný. Inak by mohli veci, ktoré sa v ňom nachádzajú zatuchnúť.

Posteľ bez úložného priestoru

Postele bez úložného priestoru majú výhodu dokonalého odvetrávania. Počas noci človek vypotí množstvo potu. Matrac sa v tomto prípade ľahšie odvetráva z vrchnej aj spodnej strany. Postele na nožičkách sú vhodné aj do priestorov, kde sa nachádza podlahové kúrenie. Postele bez úložného priestoru sú lacnejšie tak isto ako aj rošty do takejto postele.

4. Rošt a matrac

Každá posteľ si vyžaduje kvalitný rošt a matrac, ktorý s posteľou ide ruka v ruke. Výber roštu sa pri kúpe postele môže zdať ako najťažší krok. Nie všetky rošty sú vhodné pod každé matrace a dokonca aj oni vedia ovplyvniť kvalitu spánku. Ak ste si pri výbere postele chceli vyfúknuť, ešte to nerobte. Výber správneho roštu je totiž veľmi dôležitý.

Hlavnou funkciou roštu je držať pevne matrac a zaistiť tak pohodlie pri spánku. Existujú 3 typy roštov – lamelové, latkové a polohovateľné. Lamelové rošty vynikajú svojou pružnosťou a primeranému prispôsobovaniu záťaže, vďaka ohybným lamelám z bukového a brezového dreva. Lamely sú osadené v gumených puzdrách. Na lamelové rošty sú vhodné penové matrace, latexové matrace, sendvičové matrace.

Latkové rošty sú vyrobené z pevných latiek, ktoré sú prepojené textilnou šnúrkou, alebo sú tieto latky vložené v pevnom ráme. Vyrábajú sa z brezového, bukového a smrekového dreva alebo preglejky. Na latkové rošty sú vhodné taštičkové matrace, pružinové matrace či penové matrace s vyšším jadrom.

Nezabúdajte ani na výber správneho matraca do postele. Matrac bude slúžiť 5 – 7 rokov, taktiež si treba dať na jeho výbere záležať. Kvalitný matrac sa postará o komfortný spánok bez bolesti nôh, chrbta a krčnej chrbtice. Pozerajte sa najmä na tvrdosť matraca, materiál, rozmer, polohu pri spánku, zdravotné ťažkosti, vek zákazníka, typ roštu a vek zákazníka.

S výberom matraca vám pomôže kompletný návod: Ako vybrať matrac do postele?

Po kúpe správnej postele treba zvážiť, kde bude posteľ plniť priestor. Najlepším vhodným miestom je, ak posteľ stojí oproti dverám. Za čelom postele by mala byť už len stena. Nezabúdajte ani na dostatok priestoru po oboch stranách, minimálne 60 cm. Takisto sa snažte zanechať priestor aj medzi nábytkom a posteľou, ktorý zabezpečí pohodlné pohybovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *