Poznáte vonkajšie povrchové nátery?

Drevený nábytok do exteriéru aj interiéru je perfektnou voľbou. Dotkne sa vás nádherným dizajnom, originálnou kresbou a nezameniteľnou vôňou. Masívny nábytok je azda najfamóznejším prvkom, ktorý zdobí domácnosti aj záhrady. Avšak aby vydržal čo najdlhšie krásny a „zdravý“, je potrebné sa oň náležite starať.

Drevo ako materiál potrebuje pravidelné ošetrenie, ktoré ho ochráni pred nepriaznivými škodcami, plesňou a hubami. Len vďaka pravidelnej starostlivosti ostane povrch nábytku nepoškodený a odolný. Existuje viacero prípravkov určených na ošetrovanie dreva. Pokiaľ ste jeho favoritom, mali by ste vedieť rozoznať nátery, ktoré sa na drevo nanášajú.

Impregnácia ochráni drevo do hĺbky

Vo väčšine prípadov sa ošetrenie dreva začína impregnáciou. Čo to vlastne je? Impregnácia je spôsob napúšťania dreva látkami, ktoré sú pre škodcov nebezpečné. Takýmto spôsobom je drevo odolné voči akémukoľvek napadnutiu. Impregnáciou môžeme do dreva vpustiť aj ďalšie ochranné látky, ktoré pomôžu drevu znížiť horľavosť či zlepšiť odolnosť voči vlhkosti.

Prejsť na drevko.sk

Impregnácia je technikou, ktorá sa používa na záhradný nábytok v exteriéry, kde je drevo často vystavované rôznym vonkajším poveternostným podmienkam (mráz, dážď, sneh, slnko). Taktiež je vyhľadávanou aj do interiérových vlhkejších prostredí, pred výrobou strechy na dome a do rôznych konštrukčných prvkov.

Nanášanie impregnácie

  • Drevo impregnujeme vždy len vonku, alebo v dobre vetraných miestnostiach.
  • Látku nanášame na hrubo, vďaka čomu sa dostane čo najhlbšie do dreva.
  • Drevo nemôže byť zamrznuté, vlhké ani vystavené na priamom slnku.
  • Pred impregnáciou drevo poriadne očistite od prachu a špiny.
  • Impregnáciu nanášajte aj na spoje, ktoré najviac ohrozujú škodcovia.

Drevo, ktoré už napadnuté bolo, je potrebné ošetriť tzv. sanáciou. Tá sa vykonáva pomocou rôznych špeciálnych techník, ale aj prípravkami, ktoré bežne zoženiete v obchode. V prvom rade treba vždy zistiť o akého škodca ide a následne zvoliť vhodný prípravok najlepšie s obsahom biocídov. Ide o látky, ktoré sa postarajú o zničenie plesní, baktérií, mikroorganizmov, roztočov a ďalších škodcov.

Po týchto výkonoch treba myslieť hlavne na povrchový náter, ktorý ochráni drevo pred vonkajšími poveternostnými podmienkami. Povrchový náter je dôležitý aj pre estetickú funkciu. Akýkoľvek druh náteru si vyberiete, výsledný efekt zaistí jednotne ucelený povrch. Aké exteriérové povrchové nátery existujú?

Lazúry na drevo

Lazúry sú polopriesvitné povrchové nátery, ktoré chránia drevo pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi a zároveň na ňom ponechávajú viditeľnú štruktúru dreva. Okrem toho drevo chránia pred mastnotou. Ide o náter, ktorý sa ľahko nanáša, je paropriepustný a jeho renovácia je jednoduchá. Jednou z výhod lazúr je aj zanechanie kresby dreva a jej zvýraznenie. Lazúry sú vhodné najmä na mäkka dreviny ako borovica, smrek či topoľ.

Delia sa na:

Hrubovrstvové lazúry – Tieto sa najčastejšie používajú na rozmerovo stále drevené prvky ako okná, okenice, dvere. Faktom je, že toto drevo nemení vo veľkej miere svoj tvar ani objem, je dobre vysušené a tvrdé. Tento typ lazúry sa používa aj pri renovovaní.

Hrubovrstvová lazúra sa neodporúča používať na altánky, pergoly, hojdačky a miesta, ktoré sa môžu časom olupovať. Jej výhodou je, že obsahuje podiel živice, vosky, látky aj UV absorbéry, ktoré zachytávajú voľné radikály.

Tentovrstvové lazúry – obsahujú UV filtre a látky odolné voči vode, vďaka čomu odpudzujú vlhkosť a tým zabraňujú vytvoreniu plesni a húb. Tenkovrtsvové lazúry sa používajú na mäkšie dreviny, ktoré sú menej ustálené. Je to z dôvodu tenkej vrstvy, ktorá vsiakne do dreva a ani po čase nepraská.

Môžete s nimi natierať altánky, ploty, pergoly, trámy atď. Veľkou výhodou tohto typu lazúry je ľahká renovácia. Pred jej nanášaním nemusíte povrch obrusovať, stačí naniesť novú vrstvu.

Lazúry sú vynikajúcim náterom, ktorý nesteká, preto ho oceníte najmä pri nanášaní na väčšiu plochu.

Podľa typu povrchu sa lazúry delia na vodou riediteľné a rozpúšťadlové. Riediteľné lazúry sú vhodnejšie do interiéru, pretože nevynikajú žiadnym zápachom. Čo sa týka obnovy vrstvy lazúry, tú vykonávajte pravidelne každý rok. Drevo je počas roka vystavované rôznym vplyvom, pravidelná obnova povrchového náteru je preto dôležitá.

Vlastnosti lazúry

  • Dokáže zachovať prirodzený vzhľad a kresbu dreva
  • Aplikácia a obnovenie lazúry je jednoduché
  • Obnova náteru je potrebná minimálne 1x za rok
  • Lazúry sú odolné voči jemným čistiacim prostriedkom
  • Vybrať si môžete lazúry, ktoré drevo jemne zafarbia

Krycie farby

Nazývané aj emaily sú povrchové nátery, ktoré drevo dostatočne zakryjú a zafarbia. Takisto drevo chránia pred poveternostnými vplyvmi. Krycie farby povrch dreva zakryjú celkom, preto jeho štruktúra a kresba pod náterom nie je viditeľná. Emaily sú vynikajúcim náterom na akékoľvek drevo, aj menej kvalitné. Vrchná farba na drevo sa používa na povrchy ošetrené základnou farbou alebo na obnovu starého náteru či zmenu odtieňa dreva.

Vlastnosti krycích farieb

  • Možnosť výberu zo širokej škály farieb
  • Vhodné aj na menej kvalitné drevo
  • Krycia farba poskytne ochranu až na 10 rokov
  • Aplikácia a obnovenie farby je náročnejšie
  • Email chráni drevo pred poveternostnými podmienkami

Povrchový náter vyberajte podľa toho, kde sa nábytok nachádza a v akom je stave. Pokiaľ ide o exteriérové a vlhké miesta, zvoľte impregnáciu. Pokiaľ chcete zachovať prirodzenú kresbu dreva, zvoľte lazúru. Ak ste zástancami zmeny a vysnívali ste si farby, ktoré majú zdobiť záhradu, použite krycie farby. Treba si zapamätať, že ošetrovanie dreva v exteriéry je veľmi dôležité z estetickej aj praktickej funkcie. Vďaka nemu bude mať drevo:

Farebný vzhľad a stálu farbu – vďaka farbám a lakom viete na drevo docieliť požadovaný vzhľad.

UV-ochranu – lazúry obsahujú pigmenty a UV pohlcovače, ktoré budú tlmiť dopad UV žiarenia na drevo.

Fyzikálna ochrana dreva – náter drevo ochráni pred zašpinením a mechanickým poškodením.

Chemická ochrana – jedna z dôležitých funkcií zabraňuje usadeniu mikroorganizmov na povrch dreva.

Ochrana pred vlhkosťou – náter minimalizuje prijímanie a prenikanie vody do hĺbky dreva.

Rozhodli ste sa pre nanášanie náteru a vybrali ste ten najvhodnejší? Pozor si dávajte na obdobie v ktorom budete túto príjemnú aktivitu vykonávať. Počkajte na stále počasie, napríklad na jar, kedy sa ráno ani večer neobjavujú vysoké mrazy. Drevo by tak po natretí mohlo v dôsledku mrazov, hmly či silného slnka začať praskať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *