Naše materiály – buk a borovica

Nábytok z masívu sa teší čoraz väčšej obľube. Masívne drevo má neodolateľnú vôňu, ktorú prináša v každom kuse nábytku. Drevo je odjakživa najpoužívanejším materiálom na výrobu nábytku do domácnosti aj záhrady. Starí rodičia dokonca bývali v masívnych domoch, ktoré sa opäť vracajú do módy.  

Na našom eshope drevko.sk nájdete masívny nábytok vyrobený z masívneho buka a borovice. Práve z tohto dreva je vyrobený sortiment, ktorý si môžete vyskladať v rôznych veľkostiach a farbách. Možno práve uvažujete, či je lepšia borovica alebo buk a či vôbec nábytok z masívu. Prezradíme a vypíšeme výhody aj nevýhody dreva z ktorého je nábytok u vás doma vyrobený.

Borovica

Borovica sosnova  (Pinus sylvestris) je ihličnatý strom, pochádzajúci z čeľade Borovicovité – Pinaceae. Sosna, ako ju niektorí volajú, je strom s mohutným, hlboko idúcim hlavným koreňom a široko rozostretou korunou. Má netypický tvar koruny, ktorá je vysoko posadená a ťahá sa do šírky. Keď je strom mladý, koruna má kužeľovitý tvar, neskôr dáždnikovitý.

Pri dobrých podmienkach sa dožíva až 600 rokov. Dorastá až do výšky 40 metrov a kvitne v máji. Borovica má špecifické dvojité ihličie dlhé 3 – 7 cm. Je odolná voči vonkajším vplyvom a nenáročná na pôdu a podnebie. Na Slovensku rastie vo výškach od 200 do 1490 m n. m.  

V stolárstve patrí medzi najvyhľadávanejší materiál. Je to z dôvodu jeho mäkkosti a ľahkého spracovania. Komerčne je známa ako najvýznamnejšia drevina na výrobu dreveného nábytku.

Jej mäkkosť sa pripisuje hlavne vyššiemu podielu živice, ktorým vyniká. Jadro má červenkasté až hnedé zafarbenie. Drevo je svetlejšie a má výraznejšiu kresbu, ktorú stolári považujú za veľmi atraktívnu. Okrem toho kresba na dreve dodáva nábytku elegantný a originálny vzhľad. Drevo je mäkké, ľahké a pružné. 

Tento ihličnatý strom je náchylný na modranie, preto je pred výrobou akéhokoľvek nábytku dobre a ošetrený. Borovicové drevo je výnimočné aj pre svoje množstvo hrčí s ktorými sa ťažšie pracuje. Borovica nachádza široké uplatnenie v nábytkárstve a stolárstve. Vyrábajú sa z nej pergoly, drevené steny v záhrade, okná, interiérové dvere, schody, obklady vnútorných stien a stropov, terasové podlahy a ďalšie. 

Borovica sa však uplatnila aj pri výrobe jednolôžkových a manželských postelí, detských postieľok, šatníkových skríň, písacích a jedálenských stolov a mnoho iných. Výhodou tohto dreva je hlavne jeho zdravotné hľadisko. Borovica má antistatické vlastnosti, vďaka čomu nedrží prach a je vhodná najmä pre alergikov.

Drevená posteľ Sparta s úložným priestorom z borovicového dreva. Borovica vyniká svojou vôňou a výraznou kresbou dreva.

Unikátny charakter zabezpečuje jemná kresba. Nábytok z borovice vnesie do interiéru pokoj a pohodu. Okrem toho krásne vonia, preto sa budete tešiť na relax v prítomnosti tohto nábytku. Borovica je obľúbená aj ako výbava na chatu, zariadenie detskej izby alebo spálne

Výhody ?

 • Má nezameniteľnú vôňu. 
 • Prístupná cena pre každého nadšenca masívu.
 • Jedinečnosť a originálny vzhľad každého kusu nábytku.

Nevýhody ?

 • Borovicové drevo obsahuje hrče, preto sa ťažšie spracováva.
 • Má sklony k modraniu, horšie sa morí a natiera.
 • Ľahko sa môže poškriabať a stlačiť.

Buk

Buk lesný (Fagus sylvatica) je listnatý opadavý strom pochádzajúci z čeľade Bukovité – Fagaceae.  Radí sa medzi najvýznamnejšie hospodárske dreviny. Ide o veľmi tvrdé drevo, svetlo-ružovkastej farby. V prírode je veľmi významný napríklad pre zvieratá, ktoré sa živia jeho plodmi (nažkami), veľkými 15×10 mm.

Buk dorastá do výšky 30 až 40 metrov majestátnym vzhľadom. Má vajcovitú korunu široko rozloženú. Ide o strom náročný na živiny, citlivý na sucho a mrazy. Rastie v nadmorských výškach 300 až 1000 m n. m. 

Bukové drevo je významné a vyhľadávané pre svoju tvrdosť a pevnosť. V nábytkárstve je obľúbeným materiálom, s ktorým sa jednoducho pracuje a vyrába ten najkvalitnejší drevený nábytok. Ľahko sa ohýba a zachováva si svoj tvar. Má najmenej výraznú štruktúru, ktorá je významná pre určitom druhu nábytku.

Pri výrobe konkrétnych prvkov v nábytkárstve, môžete vidieť parený buk, ktorý má jemne ružový nádych. Vďaka svojmu ľahko ohýbateľnému tvaru sa z neho najčastejšie vyrábajú stoličky a ďalší ohýbaný nábytok. 

Nábytok z bukového dreva oceňujú všetci milovníci masívu. Vďaka odolnému povrchu je veľmi obľúbeným aj do detských izieb. Buk je výnimočný aj pre jeho vstrebávania vlhkosti cez póry. Kedysi o ňom naši predkovia hovorili ako o pohlcovači energie, bolesti hlavy a rôznych chorôb. 

Nábytok má tendenciu absorbovať vodu a napučať. Preto sa vyhýbajte uskladneniu nábytku z bukového dreva do kúpeľne a vlhkého interiéru.

Bukový nábytok je obľúbený do stravovacích priestorov, kancelárií, spálni alebo obývačke. Oproti borovicovému drevu nečakajte výraznú vôňu, buk je vez špeciálneho zápachu, vhodný je preto pre alergikov. Je vďačným materiálom pri výrobe schodov, zábradlia, nožičkách, ale aj drobných bytových doplnkov. Výborne sa povrchovo upravuje, lepí a morí. 

Masívny nábytok z bukového dreva rozžiari každý interiér. Ľahko sa ladí k ďalšiemu nábytku a izbe dodá neodolateľný vzhľad. V jedálni sú výborným pomocníkom lavice a jedálenské stoličky z masívu buka. Manželské postele z bukového dreva ponúknu nadštandardný komfort a kvalitu na dlhé roky.

Buková šatníková skriňa z masívu Bergman 4D5S. Bukové drevo je výnimočné vďaka jednoduchej štruktúre dreva, odolnosti voči poškodeniu a trvácnosti.

Okrem toho sa bukové drevo používa aj na výrobu detských izieb. Bukové komody zas obývačke dodajú eleganciu a vážnosť. Masívny nábytok z bukového dreva je riešením pre milovníkov kvality a dreva.

Výhody ?

 • Jedinečnosť a originálny vzhľad každého nábytku. 
 • Kvalita, ktorá vydrží roky.
 • Pevnosť, tvrdosť a odolnosť nábytku voči poškodeniu.
 • Drevo je čisté bez prírodných kresieb.

Nevýhody ?

 • Výrazná vôňa (niekomu môže chýbať ? )
 • Vyššia cena.
 • Vo vlhkom prostredí môže drevo napúčať. 

Borovica aj buk sú dokonalým riešením do moderných izieb, tradičných obývačiek, škandinávskych spálni, či rustikálnych kancelárií. Nábytok z bukového a borovicového dreva je vyrobený v minimalistickom štýle a tak jednoducho zapasuje do každého interiéru. Do domácnosti prinesie kus naozajstnej prírody a príjemnej atmosféry. Ak ste zástancom kvality a precíznosti, určite siahnite po masívnom nábytku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *