Odtiene dub – spoznajte všetky známe kombinácie pri nábytku

Zariaďujete si spálňu, obývačku, kuchyňu a uvažujete nad vhodným odtieňom nábytku, podlahy, dverí a ďalších doplnkov? Odtiene duba sú obľúbené do interiérového dizajnu už roky. Okrem toho že navodzujú príjemnú prirodzenú atmosféru, sú ľahko kombinovateľné s ďalšími a štýlmi zariadených miestností.

V prírodnej podobe má dub nezastupiteľné miesto, dnes sa môžete stretnúť aj s imitáciami dreva v rôznych farebných odtieňoch. Pre obľúbencov svetlejších odtieňov je vhodný dub pieskový, alebo svetlý dub sonoma. Tmavšie odtiene ako dub winchester sú vhodné pre ľudí, ktorí potrebujú priestor zútulniť a dodať mu teplo.

Vďaka širokej škále textúr s výrazným vzorom je možnosť kombinovania odtieňov duba v interiéri vysoká. Niet sa čomu čudovať – dubové drevo je jedným z najobľúbenejších nábytkových materiálov.

Dub v interiéry

Čo sa týka výroby nábytku, dub patrí medzi najvyhľadávanejšie suroviny. Svojou typickou svetlohnedou farbou zaujme v každom type interiéru. Vyniká najmä typickými stržňovými lúčmi, pravidelnými ročnými kruhmi a cievami, ktoré sú v porovnaní s inými drevinami pravidelné a zreteľnejšie.

Prirodzenú farebnosť dubového dreva je možné zvýrazniť aj ďalšími úpravami dreva, medzi ktoré patrí sušenie, povrchové ošetrenie a iné.

Ak si plánujete zariadiť interiér s dubovým nábytkom a doplnkami, mali by ste sa oboznámiť s odtieňmi tohto druhu. Dub totiž vyniká viacerými odtieňmi, ktoré viete skombinovať s rôznymi štýlmi interiérov.

Možností máte veľa, vybrať si môžete svetlejšie alebo tmavšie odtiene, bielený dub, zlatý odtieň, či úplne čiernu. Moderné metódy spracovania umožňujú vytvárať i ďalšie odtiene a textúry.

Winchester

Odtieň winchester vonia romantikou Dikového západu. Vyznačuje sa medovo-zlatým odtieňom, ktorý je blízky americkému dubu. Zvláštna farebnosť ponúka široké uplatnenie – v interiéroch poňatých moderne, rovnako ako v tradičných.

Bielený dub

Drevo, ktoré je prirodzene sfarbené do biela, nájdete len u veľmi mladých druhov. Zvyčajne toto drevo aj tak postupom času stmavne. Biely odtieň sa na dreve dosiahne pomocou chemických roztokov. Po tomto spracovaní sa drevo impregnuje a nanesie sa povrchová úprava ako lak alebo olej. Pomocou moderných technológií sa výrobcovia snažia získať odtieň bielenej.

Zlatý dub

Obľúbený zlatý dub poznáme nie len z nábytku, ale aj z okien, interiérových či vchodových dverí, záhradného nábytku a ďalších doplnkov. Zlatý dub je odtieň, ktorý je do interiéru vnesie teplo a zároveň ho zjednotí. V prírodnom prostredí sa daný odtieň dosiahne dlhodobým vystavením na slnku, vode a vetre. Táto kombinácia je aj kombináciou medu a karamelu.

Dub Vintage

Dub Vintage  je odtieňom duba, ktorý do miestnosti vnesie eleganciu a pôvabnosť.  Tmavšie varianty tohto odtieňa pôsobia plnším dojmom, ktorý sa však často využíva v kombinácií so svetlejším dubom vintage.

Dub Rustikal

Ak sa povie rustikálny štýl, predstavíme si pod ním tmavé doplnky, podlahu, nábytok, prírodné odtiene a mohutnosť. Aký iný materiál je viac rustikálny, ak nie dub. Dub rustikal je odtieňom vhodným do každého interiéru. Vďaka kombinácií s inými odtieňmi pôsobí sviežim dojmom.

Dub Halifax

Prírodný odtieň duba patrí medzi obľúbený dekor. Je veľmi často používaný v kuchyni, obývačke, vďaka autentickému odtieňu, ktorý je ľahko kombinovateľný s inými materiálmi ako sklo, kameň, kov.

Dub Sonoma

Najznámejší a najvyhľadávanejší odtieň duba. Svetlý odtieň s jemným nádychom do siva zdobí väčšinu obývačiek, detských izieb, spálni a ďalších interiérov. Je univerzálny ku každej farbe a jednoducho ho zladíte do každého interiéru. Obľúbeným je najmä v kombinácií s bielou vo vysokom lesku, ale aj s inými odtieňmi.

Dub Hamilton

Dub Hamilton prírodný zaujme prirodzeným dubovým vzhľadom v tmavohnedej farbe. Tento moderný nadčasový dekor vytvorí vo vašom interiéri príjemnú a pokojnú atmosféru. Vyniká osobitnými tmavými inklúziami, hrčami a prirodzenou farbou. Je často kombinovaný s bielym odtieňom, ktorý v kombinácií s týmto odtieňom vytvorí pokojnú atmosféru.

Dub Nebraska

Odtieň Dub Nebraska v prírodnom odtieni má drsnejší vzhľad, ktorý sa vďaka tomu najviac podobá rustikálnemu charakteru. Prírodné a jemné farebné tóny sú vhodné pre moderné aj klasické interiéry. Povrchová štruktúra navodzuje autentický dojem masívneho dreva.

Dub Anthor

Tento typ odtieňa s jemným vintage nádychom v prírodnom odtieni naberá na rustikálnom charaktere vďaka drsnému efektu. Vyzerá veľmi autenticky a preto je vhodný do vačšiny interiérov.

Dub Davos

Univerzálny odtieň Dub Davos predstavuje biely olejovaný dub s prírodnými prvkami, kde patria inklúzie a hrče, vďaka čomu odtieň vyzerá veľmi autenticky. Dub Davos patrí medzi univerzálne odtiene v kombinácií s bielymi alebo svetlými univerzálnymi farbami. Taktiež je možné ho skombinovať so šedými a chladnými odtieňmi.

Prírodné odtiene duba dokážu veľmi zútulniť akýkoľvek priestor. Ak napríklad zariaďujete kúpeľňu, skúste typické chladné prvky skombinovať so závesnými skrinkami v odtieni dub. Nielen že kúpeľni dodáte teplý vzhľad ale ju aj opticky zväčšíte.

Takisto sa môžete vyhrať aj so spálňou, detskou, izbou, obývačkou, predsieňou a ďalšími časťami domu. Aj drevo spolu niekedy nemusí ladiť. Odtiene s výraznou kresbou a štruktúrou dreva môžu vyzerať chaoticky a neusporiadane. Ďalej nie je vhodné kombinovať výrazne studene a výrazne teplé odtiene.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *