Opaľovanie dreva – takto to zvládnete aj vy

Chcete mať doma opálené drevo, ktoré bude dobre vyzerať na podlahe, lavičke, či v altánku? Pomocou pár nástrojov si môžete takéto krásne drevo vytvoriť aj vy. Opálené drevo sa bude hodiť do všetkých interiérových aj exteriérových štýlov

Opaľovanie dreva „po Japonsky“

Jednou z najznámejších je metóda opaľovanie Shou-sugi-ban, s ktorou prišli už prastarí Japonci. Ide o metódu priameho opaľovania dreva do povrchového uhlíka. Cédrové drevo tak chránili od nepriaznivých podmienok a domy postavené z takéhoto dreva vydržali stovky rokov. Väčšinou sa zaviazali o seba 3 dosky, ktoré sa na vrchu zapálili. Neskôr oheň zahasili a docielili tak povrchové opálenie dreva.

Táto povrchová úprava má špeciálne konzervačné účinky. Pomocou nich sa drevo impregnuje a chráni pred škodcami, hmyzom, ohňom a zlými poveternostnými podmienkami. Drevokazné huby sa už do takto upraveného dreva len tak ľahko nedostanú z dôvodu neutralizácie celulózy. Práve tá škodcov priťahuje.

Prejsť na drevko.sk

Okrem ochranných dôvodov, prečo je dobré drevo opaľovať, je ďalšou výhodou aj estetická funkcia. Pri jeho opaľovaní vynikne nádherná kresba, ktorú drevo ponúkne v plnej kráse. Podlahy, altánkové stĺpy alebo schody tak vyzerajú staromódne a elegantne. Interiér a exteriér bude obohatený o nové prvky, ktoré pritiahnu oči. 

Ako opáliť drevo doma?

K opaľovaniu dosiek na výrobu nábytku a iných malých stavieb je potrebný plynový horák, kefovací kotúč, brúsna kefa a povrchový náter. Opaľovať sa dá v podstate akékoľvek drevo, ktoré má viditeľnú kresbu. Stačí trošku šikovnosti, odvahy, kreativity a môžete ísť na to.

Odporúča drevo opaľovať v exteriéri, keď nebude fúkať vietor. Ten by mohol oheň rozfukovať a drevo nerovnomerne opáliť. Niektoré miesta by tak mohli byť tmavšie, viac spálené, iné zas svetlé. Pokiaľ drevo opaľujete v garáži, dajte si pozor na horľavé látky.

Rozdiel medzi metódou Shou-sugi-ban a domácim opaľovaním je ten, že zuhoľnatená vrstva je vytvorená v malej hrúbke. Dosku si položte na betónovú zem a iný nehorľavý povrch, zoberte si horák a rovnomerne prechádzajte po dreve bez zastavenia. Na miestach, ktoré opálite uvidíte ako krásne stmavnú mäkké časti a tvrdé ostanú biele.

Dávajte si pozor, aby plameň neprešiel do štruktúry dreva hlboko. Po takomto opaľovaní stačí, keď na drevo nanesiete povrchovú vrstvu podľa vlastného výberu – lak, vosk, olej a ďalšie.

Druhou metódou opaľovania dreva je vytvorenie zuhoľnatenej vrstvy po celej ploche na doske. Rovnomerne prechádzajte s plameňom po doske tak, že bude celá čierna. Jednoducho povedané, povrch dosky spáľte na uhoľ.

Keď sa podarí dosiahnuť najvyšší 4 stupeň opálenia, prichádza na rad kartačovacia kefa. Kartáčovaním povrchu dreva docielite nádherné vyniknutie kresby dreva. Týmto procesom odstránite zuhoľnatenú vrstvu, pod ktorou ostanú tmavé tvrdšie časti dreva. 

Ak chcete dosiahnuť 3D efekt a drevo urobiť viac starým, brúste ho kefou v 45 stupňovom uhle. Mäkšie časti dreva sa odstránia v pár milimetroch a tvrdšie ostanú. Na dreve tak vzniknú výraznejšie štruktúry a dosiahnete požadovaný 3D efekt. Následne drevo môžete dočistiť ručnou brúsnou kefou a použiť povrchovú úpravu. 

Profesionálne firmy, ktoré sa venujú opaľovaniu podláh využívajú túto metódu aj naopak. Najprv sa dosky vybrúsia kefou a až potom sa opaľujú horákom. Podlahy vyrobené z opaľovaného dreva sa hodia do rustikálnych aj provensálskych štýlov. Navodia príjemnú a jednotnú atmosféru v celom interiéry. 

Kde všade môžete opaľované drevo použiť? 

  • Rôzne časti nábytku, ktoré dodajú interiéru eleganciu a štýl.
  • Na výrobu vlastnej manželskej postele, nočného stolíka, komody.
  • Vnútorné obklady stien a podlahy.
  • Na výrobu interiérového zábradlia alebo dverí.
  • Doplnky do domácnosti – vešiaky, regály, police, vázy.
  • Exteriérové doplnky – lavička, stĺpy na altánok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *