Podľa čoho si vybrať ochladzovač vzduchu

Zvažujete, že si zaobstaráte na leto ochladzovač vzduchu? Tento spotrebič môže byť veľmi užitočným pomocníkom v horúčavách. Pokiaľ však neviete na čo sa pri výbere zamerať, my vám v tom poradíme.

Prenosný ochladzovač vzduchu je zariadenie, ktoré slúži na ochladenie miestností. Tento spotrebič používa dodatočný chladiaci systém na ochladenie miestnosti a potrebuje pravidelné dodávky studenej vody alebo ľadu. Základ je silný ventilátor, ktorý nasáva vzduch z miestnosti zo zadnej strany a vypúšťa ho zo svojej prednej časti. Vnútro prístroja obsahuje chladiace kazety alebo zásobníky na ľad, ktorými prechádza vzduch a ochladzuje sa. Potom sa tento vzduch vypúšťa späť do miestnosti, kde dochádza k postupnému ochladzovaniu teploty a zvlhčovaniu vzduchu. Ochladzovač síce nie je tak výkonný ako klimatizácia a ani vám neprinesie až také markantné ochladenie, avšak nemá negatívny vplyv na vaše zdravie. Ak chcete vedieť, na čo sa pri výbere zamerať, sústreďte sa na nasledujúce faktory.

1.  Veľkosť nádržky na vodu

Tento faktor je pri výbere veľmi dôležité zohľadňovať, nakoľko ochladzovač funguje na princípe studenej vody alebo ľadu. Tá sa počas prevádzky samozrejme postupne míňa a je potrebné ju dopĺňať. Pokiaľ je nádržka na vodu dostatočne veľká, nebudete musieť pravidelne dopĺňať vodu, čo pre vás môže byť oveľa viac komfortnejšie. Na trhu štandardne nájdete ochladzovače s objemom nádržky od 0,5 až do 10 litrov. Určite si v tomto prípade zaobstarajte taký, ktorého objem nádržky je aspoň nad 5 litrov.

2.  Ľadová komora

Tento faktor by vás mohol taktiež veľmi zaujímať, pokiaľ chcete, aby vám ochladzovač vzduchu znížil teplotu v miestnosti až o 5 stupňov. Táto komora je v podstate priestor, do ktorého budete môcť vkladať chladiace kazety, ktoré predom zmrazíte v mrazničke.

3.  Príkon

Klasické ochladzovače vzduchu na bežné používanie v domácnosti majú príkon okolo 30 W až 70 W. Tie najvýkonnejšie, ktoré môžete nájsť, majú príkon až viac ako 200 W. Tieto čísla sú omnoho nižšie ako pri mobilných klimatizáciách. Z toho dôvodu sa aj mnoho ľudí radšej prikláňa ku kúpe ochladzovača. S týmto pomocníkom rozhodne nebudete platiť vysoké účty za energiu.

4.  Hlučnosť

Určite si vyberajte aj na základe hlučnosti, nakoľko budete počas letných dní využívať tento spotrebič aj počas noci. Našťastie, ochladzovače nemajú vysokú hlučnosť a zväčša sa pohybuje v rozmedzí od 25 dB do cca 70 dB. Odporúčame vám pri výbere vybrať taký model, ktorého hlučnosť je okolo 35 dB a menej.

5.  Hmotnosť

Aj tento parameter je potrebné zohľadniť. Hlavne v prípade, ak viete, že budete ochladzovač často prenášať z jednej miestnosti do druhej a podobne. Menšie modely, ktoré si môžete zaobstarať do bytov môžu vážiť okolo 10 kg. Väčšie však môžu mať až do 20 kg, čo môže byť pre mnohých ľudí celkom odplašujúce. Nemusíte sa však báť, pretože mnoho modelov má prenosné kolieska, vďaka ktorým tento spotrebič bez problémov premiestnite. V prípade, že nie sú vybavené kolieskami, niektoré typy môžu mať aj držadlá, vďaka ktorým bude prenos opäť o niečo viac jednoduchší.

6.  Prietok vzduchu

Meranie prietoku vzduchu sa vyjadruje v m3/hod, čo označuje, aký objem vzduchu prejde ochladzovačom za jednu hodinu. To znamená, že pre väčšie miestnosti je potrebný vyšší prietok vzduchu, aby bol ochladzovač účinný. Ak je prietok menší ako objem miestnosti, ochladzovač nebude dostatočne účinný a neprinesie vám požadovaný efekt. Niektoré značky uvádzajú aj vhodné rozmery pre daný ochladzovač, napríklad do 12 m2, čo môže byť tiež dôležitým kritériom pri výbere.

7.  Ovládanie

Tento parameter nie je úplne rozhodujúci, ale je tiež dôležitý. Niektoré ochladzovače sa dajú ovládať manuálne prostredníctvom tlačidiel na spotrebiči. Kvalitnejšie môžete ovládať prostredníctvom diaľkového ovládača, teda bez toho, aby ste sa k nemu museli postaviť. Tie najlepšie poskytujú možnosť ovládania prostredníctvom Wi-Fi a aplikácie, ktorú si môžete nainštalovať do vášho smartfónu. Toto oceníte v prípade, že ste milovníkom SMART technológií.

8.  Funkcie

Medzi základné a obľúbené funkcie, ktoré ochladzovače vzduchu môžu ponúknuť sú:

  • Nočný režim, ktorý zabezpečuje tichú prevádzku a optimálnu teplotu na nerušený spánok.
  • Časovač, ktorý vypne zariadenie po určitom čase prevádzky.
  • Rôzne rýchlosti prúdenia vzduchu, ktoré môžete prispôsobiť svojim potrebám.
  • Oscilácia, ktorá zabezpečuje rovnomerné rozdeľovanie chladného vzduchu v miestnosti.
  • Zvlhčovanie, ktoré môže byť prospešné pre astmatikov a alergikov, ale ktoré treba používať opatrne v prípade plesní.
  • Ionizácia, ktorá prispieva k zlepšeniu kvality vzduchu a podporuje imunitný systém.
  • Ukazovateľ vodnej hladiny, ktorý informuje o množstve vody v zásobníku.
  • Filtre, ktoré bránia vstupu prachových a peľových častíc do miestnosti a môžu byť veľkou úľavou pre ľudí s dýchacími problémami.
  • Relaxačné osvetlenie a LED displej, ktoré pridávajú k pohodliu a prehľadnosti ovládania.
  • Indikátory, ktoré signalizujú stav zásobníka vody alebo úroveň chladenia.
  • Diaľkové ovládanie, ktoré umožňuje pohodlné ovládanie aj z diaľky.
  • 3v1 alebo 4v1 funkcie, ktoré ponúkajú viacero funkcií v jednom zariadení, ako napríklad čistenie vzduchu, zvlhčovanie alebo ionizáciu.
  • Ohrievanie vzduchu, ktoré môže byť prínosné najmä v zimných mesiacoch.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *