Aký je rozdiel medzi HDF a MDF?

Pri zariaďovaní domácnosti si veľakrát nestíhame uvedomiť z čoho sú jednotlivé prvky vyrábané. Pokiaľ sa pri výbere nábytku či dekorácií nezameriavame na masívne drevo, neprikladáme ostatným materiálom na váhe. V tomto článku sa dozviete, aký je rozdiel medzi HDF a MDF doskou.

HDF (High Density Fibreboards)

Ide o drevovláknitú dosku, ktorá sa vyrába lisovaním z vlákien na báze dreva. Pri jej výrobe sa používa živica, ktorá vytvorí celkovú súdržnosť vlákien. HDF doska sa vyrába z odpadu pri výrobe nábytku, takže ide o ekologické využitie a ďalšie použitie zvyškov dreva. Hustota HDF dosky je 850kg/m³. HDF patrí medzi tvrdé dosky, ktoré sa mnohokrát používali aj ako nosné dosky pre plávajúcu podlahu.

O jej tvrdosti svedčí aj fakt, že sa z nej vyrábali napríklad aj dvere. Vďaka tomu, že má kompaktnú štruktúru sa na ňu jednoducho nanáša ktorákoľvek povrchová úprava (dyhovanie, lakovanie, laminovanie či náter). HDF má vysokú hustotu, čím je oproti MDF alebo DTD odolnejšia v ohybe.

Prejsť na drevko.sk

HDF doska sa vyrába zo spomínaných drevených vlákien prevažne z ihličnatých stromov dvoma spôsobmi – mokrou a suchou cestou. Pri mokrej ceste sa využívajú hlavne ihličnaté dreviny spolu s lepidlami a parafínom. Pri suchej výrobe sa používa bukové drevo taktiež spolu s parafínom a lepidlami.

Štruktúra povrchu je hustá a hladká, pri zmene teploty sa sa nemení. HDF doska sa predáva s hrúbkou od 2,5 mm. Medzi jej najhlavnejšie výhody patrí:

  • odolnosť proti opotrebovaniu
  • trvanlivosť a vysoká pevnosť
  • možnosť nanášania povrchovej úpravy
  • jednoduché spracovanie

MDF (Medium Density Fibreboards)

MDF doska je stredne tvrdá drevovláknitá doska. Táto doska patrí medzi najlepšiu alternatívu masívneho dreva. Prispieva k zlepšeniu životného prostredia a to najmä preto, lebo sa vyrába bez použitia lepidla lisovaním drevených vlákien. Hustota MDF dosky je 400–900 kg/.

MDF má veľmi kompaktnú štruktúru, vďaka ktorej sa s ňou ľahko pracuje. Samozrejme, oproti masívu nemá svoju typickú kresbu dreva. Preto sa jej povrch vždy upravuje. Výborne znáša vlhko a vodu a je odolná voči škodcom či poškodeniu.

Tento typ dosky sa vyrába zlisovaním vlákna a drviny do dosiek, čím vzniká kvalitná doska. Celý proces výroby tejto dosky sa vyrába pri vysokej teplote. Do týchto dosiek sa dajú jednoducho vyfrézovať akékoľvek profily. Unikátnou technológiu výroby získava požadované vlastnosti a to – dokonale hladký povrch, jednoduchú opracovateľnosť, odolné hrany. MDF doska vyniká mnohými výhodami, medzi ktoré môžeme zaradiť:

  • odolnosť voči poškodeniu a pevnosť v ohybe
  • mechanické vlastnosti porovnateľné s masívom
  • vysoká hustota vlákien
  • možnosť rôznej povrchovej úpravy

Rozdiely medzi HDF a MDF

Pri výbere nábytku a ďalších prvkov do domácnosti netreba zabúdať prihliadať na materiál z ktorého je vyrobený. HDF a MDF sú kvalitné materiály, ktoré zaručia dlhodobé používanie bez obáv.

MDF 

+ odolnosť

+ hustota

+ pevnosť

+ alternatíva masívu

+ vysoká nosnosť

+ odolnosť voči vlhkosti a vode

– vyššia cena a hmotnosť

– nemá prirodzenú kresbu a vôňu

HDF

+ jednoduché spracovanie

+ ekologické využitie

+ odolnosť voči poškodeniu

+ oproti MDF viac ohybná

– náchylnejšia na vodu a vlhkosť

– vyššia cena

– vyššia objemová hmotnosť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *