Učiaca veža je pomocníkom pre deti aj rodičov

Deti sú zvedavé stvorenia, ktoré zaujíma všetko okolo. Zo všetkého by najradšej stále pomáhali svojim rodičom a starším súrodencom. Láka ich pečenie s mamkou, či majstrovanie v dielni. V každom takomto prípade chce mať rodič svoje dieťa na očiach. Riešením je učiaca veža, ktorá je čoraz viac medzi rodičmi obľúbená.

Učiaca veža je trendom, na ktorý nedá dopustiť mnoho rodičov. Disponuje mnohými výhodami, ktoré pomáhajú deťom aj rodičom pri bežných aktivitách. Učiaca veža je akousi montessori pomôckou, ktorú využijete v kuchyni, kúpeľni, záhrade.

Keď sme boli malé deti, boli sme šťastní keď nám mamka prisunula stoličku k pracovnej doske. Mohli sme s ňou vytvárať majstrovské diela a tešiť sa z každej pomoci. Veľakrát sme však stáli na klasickom hokerlíku či stoličke a preto sa párkrát stalo, že sme odtiaľ spadli. Dnes však existujú tzv. učiace veže, ktoré poskytujú deťom maximálnu bezpečnosť a rozvoj motoriky.

Učiaca veža vyniká mnohými výhodami. Medzi tú najväčšiu patrí rozvoj jemnej a hrubej motoriky. Aktivity, ktoré môže dieťa vykonávať spolu s rodičmi sú veľmi dôležité pre jeho fyzický aj osobný rozvoj. Či už sa jedná o pomoc v kuchyni, alebo v dielni. Vďaka týmto aktivitám získava dieťa sebaistotu a učí sa novým veciam. Preto je učiaca veža nazývaná aj Montessori veža.

V kuchyni, dielni aj záhrade

Iste ste ako rodič zažili situáciu, kedy ste potrebovali urobiť všedné veci doma – navariť, upratať, ožehliť a mnoho ďalšieho. A presne v tú chvíľu dobehne vaša malá ratolesť s tým, že vám chce pomáhať. Vezmete ho na ruky, no veľa neurobíte a nepomôže vám ani klasická stolička.

Učiaca veža je vynikajúcim doplnkom, ktorý v takýchto chvíľach využijete. Stačí keď ju umiestnite na miesto kde potrebujete a vaše dieťa vám môže začať pomáhať. Vďaka tomu viete ako rodič dieťaťu ukázať pre neho nové nepoznané veci ako pečenie koláčikov, varenie, majstrovanie v dielni, či oberanie ovocia v záhrade.

Bezpečnosť nadovšetko

Každý rodič chce pre dieťa to najlepšie vrátane bezpečia. Učiace veže pre deti sú vyrobené v najvyššej kvalite a deťom poskytujú stabilitu a pevnosť pod nohami. Oproti klasickej stoličke je Montessori veža vyrobená tak, aby z nej dieťa nespadlo. Keď už chodí batoľa samo, dokáže si do veže vyliezť svojpomocne. Po každej strane veže sa nachádzajú tyče, ktoré bránia dieťatku pred vypadnutím.

Nejde len o akúsi stoličku. Za učiacou vežou nájdete mnoho výhod, ktoré pomáhajú deťom pri ich správnom vývine. Aj keď je dieťa závislé na svojich rodičoch, učiaca veža mu dáva pocit slobody.

V prvom rade sa vie dostať do výšky dospelého a sledovať čo sa deje. Druhou výhodou je zapojenie dieťatka do činnosti. Dieťa vie aktívne pomáhať rodičom pri príprave jedla, pričom rodič vie sledovať sústredenosť a učenie sa dieťaťa. Pri takýchto činnostiach má dieťa zamestnané nie len ruky ale aj hlavu.

Takto si dieťa ľahšie zapamätá informáciu – činnosťou. Vďaka stoličke vie rodič dieťaťu ukázať, ako si nastaviť vodu v kúpeľni, naučiť ho samostatne si umývať ruky, zúbky a tvár. Učiaca stolička môže byť celý čas umiestnená pri umývadle, dieťa si do nej časom vojde samo.

Aj napriek tomu, že šanca na vypadnutie zo stoličky nízka, neodporúča sa dieťa nechávať bez dozoru.

Kedy je pre dieťa vhodná učiaca veža?

Minimálny vek ideálny na používanie učiacej veže je 1 rok. Dôležité však je, aby dieťa vedelo stáť samostatne bez pomoci. Kreatívne mysliace dieťa sa nachádza okolo roku 1,5 až 2,5, čo je ideálny vek na umiestnenie dieťaťa do veže.

Nie je presne definované, koľko má mať dieťa rokov, dôležité je aby ste vy ako rodič videli že je dieťa na vežu pripravené. Učiaca veža je prínosom v domácnosti a každodenným pomocníkom pri všedných aktivitách.

Vyberte si z viacerých typov

Hľadáte vežu, ktorú vaše dieťa využije aj na ďalšie aktivity? Obľúbenými sú multifunkčné učiace veže, ktoré sa dajú použiť aj na ďalšie účely. Napríklad učiaca veža 2v1 alebo učiaca veža 3v1 vyniká viacerými funkciami. Môžete z nej poskladať písací stôl so stoličkou, alebo stoličku, ktorú si dieťa prisunie k akémukoľvek stolíku. Takto si dieťa môže aj pri vás v kuchyni písať, kresliť či maľovať.

Ako vybrať učiacu vežu?

Nejde o kúpu na pár mesiacov. Učiaca veža je doplnkom, ktorý bude slúžiť dieťaťu aj do 5 rokov. Tak ako pri inom nábytku, aj tu je dôležité zamerať sa na pár krokov, ktoré vám pomôžu s jej výverom:

1. Rozmer

Učiaca veža pre deti musí byť hlavne praktická. Ide najmä o to, že ju počas používania budete premiestňovať napríklad do kuchyne, kúpeľne, obývačky. Preto vyberajte takú vežu, ktorá bude rozmerovo praktická a aby nezaberala veľa miesta.

2. Funkcia

Na internete nájdete mnoho veží pre deti. Je len na vás, akú vežu vyberiete pre vaše dieťa. Môže ísť o klasickú vežu alebo o multifunkčnú vežu. Učiace veže 2v1 a 3v1 sú praktickými najmä preto, že z nich viete vytvoriť aj písací stolík alebo stoličku, ktorú dieťa využije pri papaní, kreslení.

3. Kvalita

Učiaca veža nie je kúpou na jeden mesiac. Preto ak chceme, aby nám vydržala čo najdlhšie, musíme sa obzerať po tých kvalitnejších typoch. Na výber máte drevené učiace veže aj veže z iných materiálov. Taktiež si môžete vybrať povrchovú úpravu veže aj celkový dizajn.

4. Dizajn

Pri výbere učiacej veže si môžete vybrať aj jej dizajn. Na drevko nájdete učiace veže pre chlapcov, dievčatá, farebné učiace veže a ďalšie.

V neposlednom rade sa treba pozerať aj na pevnosť konštrukčných prvkov, normy a certifikáty, polohovateľnosť prípadne spomínanú multifunkčnosť.

Učiace veže sú výborným doplnkom pre každé dieťa. Zamiluje si ho najmä preto, že vám bude môcť pomáhať pri všedných aktivitách. Pri výbere učiacej veže dbajte na bezpečnosť a kvalitu. Je dôležité, aby bola vybavená bočnicami, ktoré budú chrániť dieťatko pred pádom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *