Záhrada deťom: Ako vybaviť vonkajší priestor pre deti?

Záhrada je miestom oddychu, zábavy a relaxu. Pre tých, ktorí majú doma malé ratolesti je dôležité zariadiť ju tak, aby sa z nej nechcelo deťom odísť. Najmenším drobcom by mala poskytnúť mnoho aktivít a zábavy, ktorá ich odláka od sedenia za počítačom. Pozrite si tipy a rady, ako zorganizovať priestor v záhrade tak, aby sa v nej cítili dobre deti aj dospelí.

Rozdeľte priestor na funkčný a zábavný

Priestor v záhrade by mal slúžiť ako pre deti tak ak pre dospelých. Pri jej zariaďovaní rozdeľte priestor na zóny, podľa toho, ako chcete záhradu využívať. Jednou z možností je rozdelenie na relaxačnú, zábavnú a pracovnú časť. Tú pracovnú si podľa možností prispôsobte podľa seba. Vložte do nej domček na náradie, rôzne pracovné pomôcky a ďalšie.

Azda najobľúbenejším priestorom bude relaxačná časť, v ktorej budete počas teplých dní oddychovať. Vložte do nej drevený záhradný nábytok, hojdačku či pergolu, ktorá rozjasní celý dizajn záhrady. Táto zóna je určená najmä pre dospelých. Bude slúžiť ako ideálny priestor pre každodenné posedenia s priateľmi, grilovačky a oslavy.

Posledná časť je venovaná tým najmenším – deťom. Tie trávia najviac času v záhrade a to najmä pri zábavných hrách a aktivitách, ktoré tento čas oživia. Ako by mala dobre zariadená zábavná časť vyzerať?

Bezpečnosť nadovšetko

Miesto, kde bude dieťa tráviť čas musí byť v prvom rade bezpečné. Bez ohľadu na to, aká veľká je vaša záhrada, myslite na každý kúsok, kde by sa mohlo dieťa zraniť. Všetky hračky zábavné aktivity ukladajte na miesta, kde budete mať dieťa neustále pod kontrolou.

Vyhýbajte sa miestam pri ceste a taktiež myslite na oplotenie. Snažte sa ukladať doplnky na rovný povrch a uistite sa, že navôkol sa nachádza mäkká tráva, ktorá dieťaťu zjemní aj pád. Pozor si dávajte aj na vedrá a nádrže s vodou, takéto miesta poriadne zabezpečte.

Deti milujú voľnosť

Pri zariaďovaní záhrady pre deti myslite hlavne na ich voľnosť. Deti milujú aktivity ako lezenie, skákanie, schovávanie a šantenie, preto im to treba dopriať. Keď majú voľné ruky, sú viac kreatívnejší a ich fantázia sa zdokonaľuje. V takejto situácií preto zvážte, aké prvky a aktivity budú tvoriť hlavný zábavný priestor. Poriadne ho zabezpečte a sledujte, ako si vaše deti užívajú čas v záhrade.

Bez vybavenia to nepôjde

Čo by to bola za záhrada bez poriadneho vybavenie a hračiek. Bez nich by deti siahali po nebezpečných miestach a hľadali by aktivity, ktoré ich zaujímajú viac. Pokiaľ sa stanete hlavným dizajnérom, môžete si byť istí, že vaše deti snahu ocenia. V tejto oblasti buďte kreatívni. Snažte sa hľadať také doplnky, ktoré deti neomrzia ani v neskoršom veku.

Na trhu nájdete množstvo prvkov a hračiek do záhrady, ktoré zabezpečia neustálu pozornosť detí. Kvalitnými a zábavnými hračkami podporíte záujem detí o čas strávený vonku. Čo medzi ne patrí?

  • Záhradný domček pre deti

Jedným z najobľúbenejších doplnkov do záhrady patrí detský záhradný domček. Vďaka nemu zaistíte detskú radosť a nekonečné množstvo zábavy s kamarátmi. Deti tak môžu v záhrade prespať aj v noci počas letných dní, cez deň ich v domčeku čaká množstvo zábavy.

Napríklad detský domček s pieskoviskom je ideálnym riešením do menších záhrad. Pieskovisko sa nachádza pod domčekom, čím šetrí priestor v záhrade. Detské domčeky môžete zariadiť podľa chuti dieťaťa. Hodia sa do neho napr. tabule na kreslenie, dievčatám môžete zariadiť vlastnú detskú kuchynku a šikovným majstrom vložíte do domčeka profesionálne náradie a dielne.

Drevený domček rozjasní každý exteriér a navyše ho aj zútulní. Domčeky sú vyrobené z kvalitného dreva, ktoré sa postará o bezpečnosť a odolnosť voči poškodeniu. Ide o jednu z možností, akou viete zorganizovať detský priestor v záhrade.

  • Záhradná hojdačka – neutíchajúca detská radosť

Hojdačky pre deti do záhrady sú ideálnym doplnkom, ktorý neomrzí v žiadnom veku. Ak máte v záhrade strom, uvažujte nad touto možnosťou. Hojdanie je pre deti aktivitou, ktorá ich upokojuje a zároveň podporuje vývoj správnej rovnováhy. Závesná hojdačka je vhodná pre deti v každom veku. Drevené hojdačky umožňujú pohodlné nastupovanie a vystupovanie, ako aj samotné hojdanie.

  • Detská lezecká sieť

Šplhacia sieť pre deti je ďalším zábavným doplnkom, ktorý sa postará o množstvo zábav. Lezecká sieť vzbudzuje u detí pocit radosti a okrem toho prispieva k zdravému vývoju rovnováhy, jemnej a hrubej motoriky. Takisto sa pripisuje na silovom cvičení a precvičovaní celého tela. Priestorová orientácia a koordinačné schopnosti sú podstatnou vývinovou fázou u dieťaťa.

  • Pieskovisko

Deti milujú tvorenie a vymýšľanie. Detské drevené pieskovisko je doplnkom, ktorý sa v záhrade nestratí. V pieskovisku sa dokážu hrať najmenšie ratolesti aj škôlkari. Deti radi stavajú hrady, zámky, mosty či torty. Vybavte pieskovisko hračkami akými sú lopatky, hrable, kýbliky a sledujte ako si vaše dieťa vychutnáva čas strávený s pieskom. Drevené pieskovisko bude so záhradným domčekom skvelo ladiť. Postavte ho na miesto, kde sa počas dňa vyskytuje slnko aj tieň.

Hračky a hry pre deti vhodné na záhradu

  • Detské odrážadlá, bicykle, kolobežky,
  • športové hry (tenis, bedminton, kolky, švihadlo, kroket, atď.),
  • bunkre, stany, detské domčeky,
  • trampolíny, závesné hojdačky, lezecké siete,
  • pieskovisko,
  • záhradné náradie, hračky do vody.

V záhrade môžete kúsok miesta doplniť aj o malú záhradku o ktorú sa budú deti starať. Je podstatné, aby rodičia zapájali deti do prác od malička. Vybavte ich záhradným náradím, s ktorým vám budú pomáhať pri polievaní, hrabaní lístia, či čistením.

Pestovateľká časť, v ktorej sa deti budú starať o vlastnú zeleninu je výborným miestom, vďaka ktorému sa naučia ako funguje starostlivosť o záhradu, takisto sa záhradka pripíše na samostatnosti a zodpovednosti.

Nezabúdajte ani na miesta, kde sa deti radi hrajú na schovávačku. Záhrada má deti prilákať a poskytnúť priestor pre šantenie, skákanie, schovávanie a vymýšľanie nových dobrodružstiev.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *