Ako ošetrovať drevenú podlahu? Kompletný návod

Drevená podlaha sa stáva čoraz viac obľúbenou medzi krytinami. Vyniká nie len svojím prirodzeným dizajnom, ale aj kvalitou, ktorú dokáže ponúknuť v každom interiéry. Aby vydržala čo najdlhšie bez poškodenia, je dôležité vedieť sa o ňu postarať. Prinášame kompletný návod, ako ošetrovať drevenú podlahu.

Materiálov, z ktorých sa vyrábajú drevené podlahy je niekoľko. Všetky sa líšia svojou tvrdosťou, cenou, kresbou alebo odtieňom. Medzi tie najčastejšie patrí dub, buk, smrek, čerešňa, javor a ďalšie. Na výrobu podláh z masívu sa používajú tvrdšie dreviny, ktoré sú odolnejšie voči škrabancom a poškodeniu. Všetky si ale vyžadujú dostatočnú starostlivosť.

Masívne drevené podlahy sa delia na laminátové, vrstvené, parkety, dyhované parkety a masívne drevo. Pri kúpe podlahy si všímajte, akú hrúbku má nosná doska, ktorá určuje jej kvalitu. Napríklad laminátová doska, by mala mať 8 mm, vtedy sa považuje za stabilnú.

Masívne drevené podlahy si vyžadujú kvalitnú povrchovú úpravu

Dôležitým krokom pri kúpe podlahy je aj výber povrchovej úpravy. Tá môže byť olejovaná, voskovaná a lakovaná. Všetky 3 typy povrchových úprav majú za úlohu dostatočne chrániť drevo pred poškodením. Pokiaľ sa rozhodnete pre lak, máte možnosť vybrať si z viacerých stupňov lesku – mat, polomat a vysoký lesk. Na podlahu sa nanáša minimálne v dvoch vrstvách, ktoré ju dostatočne ochránia pred tekutinami a nečistotami.

Lak podlahe ponúka okrem ochrany aj jednoduchý a elegantný vzhľad, čím sa miestnosť stáva jednotnejšou. Mal by byť dostatočne elastický, aby nepopraskal pri vysokom zaťažený a zároveň tvrdý, aby ochránil podlahu pred škrabancami a oderom. To však neznamená, že sa škrabance počas každodenného používania na podlahe neobjavia. Aj na ne však existujú overené spôsoby a kvalitné prípravky.

Prečítajte si tiež: Ako opraviť poškriabaný a poškodený nábytok z masívu

Olej patrí medzi kvalitné prípravky, ktorými sa ošetrujú nie len podlahy ale i nábytok z masívu. Je redší ako vosk a lak a na podlahe pôsobí tmavšie. Okrem tmavšieho odtieňu, je podlaha natretá olejom matnejšia, čo zaručí menšiu viditeľnosť škrabancov. Vďaka oleju je štruktúra dreva výraznejšia a viac impregnovaná, preto sa hodí na väčšinu drevín. Olej sa cez mikropóry dostane viac do hĺbky, do ktorej sa nedostane napríklad lak.

Poslednou ochrannou vrstvou je vosk. Má podobnú konzistenciu ako olej a je rovnako kvalitným náterom, ktorý zabráni poškodeniu dreva. Vosk sa dokáže taktiež pomocou mikropórov dostať hlbšie do dreva a tým ho ošetrovať znútra. Okrem toho chráni drevo pred bežnými nečistotami. Voskovaná podlaha sa ľahko renovuje a obnovuje. Vosk príjemne vonia a ľahko sa sním pracuje.

Ako sa starať o drevenú podlahu ?

Voskovaním, lakovaním a olejovaním to nekončí. O podlahu z masívu sa treba poctivo starať aj po natretí konkrétnych prípravkov. Podlaha, ktorú pravidelne ošetrujete vyzerá perfektne a je príjemná na dotyk. V prvom rade si treba uvedomiť, že drevo stále pracuje a dýcha.

Najväčším nepriateľom drevenej podlahy je voda. Všetci poznáme klasické sobotňajšie upratovanie, s ktorým sa spája vedro vody a mop. Ak však máte doma drevenú podlahu, s ďaleka sa týmto pomocníkom vyhnite. Keď drevo prijme viac vody, môže sa zdúriť či napučať. Taktiež sa snažte rýchlo odstrániť vodu, ktorá sa práve vyliala na zem.

Drevenú podlahu zotierajte suchou handrou z mikrovlákien, ktorá nepúšťa vlákna. Snažte sa vyvarovať vode, ktorá by mohla podlahu poškodiť.

Drevenú podlahu zotierajte suchou handričkou alebo mopom z mikrovlákien, ktoré vďaka statickej elektrine zachytávajú drobné častice a chlpy od domácich zvierat.

Podlahu môžete umyť z času na čas jedine vlhkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

Zametanie drevenej podlahy vyzerá ako nevinná aktivita, no vašej masívnej podlahe môže veľmi uškodiť. Niektoré štetinky na metlách môžu byť tvrdé a tým nepríjemne poškriabať podlahu. Pozor aj na vysávanie. Na podlahu používajte vysávač s vysunutými kefami v hubici. Vysávač neťahajte po podlahe, kolieska z neho by taktiež mohli poškodiť povrch podlahy.

Vyvarujte sa čistiacim prostriedkom, ktoré obsahujú agresívne látky. Mohli by rozkladať lepidlo zo spojov, do ktorých sa dostane voda a problém je na svete. Pokiaľ musíte, používajte len čistiace prostriedky na báze mydla s pH 5-6.

Presúvanie nábytku? V žiadnom prípade!

Nezľaknite sa, hovoríme o tom, aby ste nábytok nikdy nešúchali po zemi. Je to to najhoršie čo môžete urobiť pre svoju podlahu. Škrabance, ktoré spôsobí ťažký nábytok len tak ľahko dolu nepôjdu. Môžete si ale pomôcť filcovými podložkami, ktoré nalepíte na každú nožičku nábytku. V každom prípade sa pri presúvaní nábytku snažte v čo najväčšom počte nábytok dvíhať, nie posúvať.

Pred dvere miestnosti položte rohožku, ktorá zachytí piesok a hrubé nečistoty. Tie tiež nie sú najlepšou kombináciou pre drevenú podlahu. Potrpte si na tom, aby sa po podlahe nechodilo v topánkach, či ostrých podrážkach.

Údržba drevenej podlahy spočíva aj v ochrane pred vlhkosťou a teplom

Vlhkosť v miestnosti, kde sa nachádza drevená podlaha, by nemala presahovať 55 – 65 %. Takisto sa snažte, aby sa táto vlhkosť udržiavala v lete aj v zime. Zmeny vlhkosti by mohli spôsobiť praskanie a zväčšenie dreva. Nie len kvôli podlahe, ale aj nábytku z masívu, treba udržiavať primeranú vlhkosť v miestnosti.

Podlahu chráňte aj pred priamym slnečným žiarením, ktoré by mohlo drevo odfarbovať. Na okná použite ochranné kryty, žalúzie či záclony.

Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 18 – 22 °C. Vlhkosť v miestnosti udržujte pri 55 – 65 %.

Povrchovú úpravu by ste mali taktiež pravidelne obnovovať. Drevená podlaha sama ukáže, kedy je čas ju znova prebrúsiť a natrieť konkrétnym prípravkom. Odborníci hovoria, že prebrúsiť podlahu môžete vtedy, keď sú na podlahe viditeľné cestičky. Výsledná hrúbka drevenej podlahy nemá byť nižšia ako 6 mm. Pri každom brúsení sa znižuje vrstva podlahy o 0,5 mm.

Brúsenie podlahy treba vykonávať podľa potreby až vtedy, keď iné ošetrenia nedokážu zakryť poškriabanie a poškodenie podlahy.

Drevenú podlahu špeciálne ošetrujte raz za mesiac. Môžete tak urobiť pomocou leštičky alebo osviežovača, ktorý oživí pôvodný náter. Podlahy, natreté olejom môžete raz za mesiac ošetriť tekutým mydlom, ktorý je na ne určený.

Ako sa starať o drevenú podlahu v bodoch:

  • Nikdy nepoužívajte agresívne chemické prostriedky či saponáty,
  • Na vyčistenie postačí jemne vlhká handrička, ktorá nepúšťa vlákna,
  • Pozor na kamienky, piesok a jemné čiastočky, ktoré môžu poškriabať podlahu,
  • Na nohy nábytku nalepte filcové podložky,
  • Podlahu nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu,
  • V miestnosti udržujte stálu teplotu a vlhkosť,
  • Raz za mesiac oživte náter pomocou leštičky alebo osviežovača,
  • Podľa potreby ošetrujte drevenú podlahu prebrúsením a natretím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *