Príprava palivového dreva na zimu

Studené a zimné večery so sebou prinášajú včasné kúrenie do krbu alebo pece. Zapálené drevo v krbe nie len kvalitne hreje, ale aj v miestnosti vytvorí nenahraditeľnú príjemnú atmosféru.

Pred tým, než si začnete tieto romantické chvíle vychutnávať, je potrebné pripraviť palivové drevo tak, aby vás počas zimných večerov ohrialo čo najlepšie.

Čoraz viac ľudí siaha po vykurovaní z čistej energie obnoviteľného zdroja. V menších domoch sa stále stretnete s takýmto typom vykurovania ako s hlavným zdrojom energie, novostavby a väčšie domy kombinujú palivové drevo s inými zdrojmi tepla. Hovorí sa, že palivové drevo zahreje dvakrát. Nie nadarmo je jedným z najvyhľadávanejších materiálov na vykurovanie. Ako ho teda správne pripraviť na zimu?

Prejsť na drevko.sk

Nezabúdajte, že zima sa nepýta. Je potrebné sa na ňu pripraviť omnoho skôr, najlepšie na jar alebo rok dopredu. Včas pripravené drevo totiž horí najlepšie a nevytvára zbytočne starosti navyše. Najlepším drevom na kúrenie je tvrdé drevo. Napríklad dub, buk, breza takmer vôbec nepraskajú a horia dlhým plameňom.

Z tvrdých drevín príjemne sála teplo, takže sú vhodné do interiérov, kde potrebujete udržať teplo dlhšiu dobu. Mäkké drevo ako smrek, borovica, smrekovej, jelša je vhodné skôr na rozkurovanie a podpaľovanie.

Odjakživa je faktom, že ak kúrite čerstvo porezaným drevom, ktoré je zároveň vlhké, je pravdepodobné že efektívnosť kúrenia nebude až tak vysoká. Zárukou kvalitného kúrenia je dobre vysušené drevo. Vlhké drevo zbytočne tlie a nevykúri, zároveň sa voda v dreve mení na paru, ktorá odchádza von spolu s teplom. Ak ste si teda objednali drevo, ktoré vám vyložili pred domom, je najvyšší čas začať s ním pracovať.

Na výber sú rôzne reťazové píly, cirkulárky, štiepačky a ďalšie. Ak ste zástancom ručného štiepenia a pílenia, pripravte si dostatok času a energie. Drevo najprv narežte motorovou pílou na kúsky dlhé 30 až 40 cm tak, aby sa vám jednoducho zmestili do krbu alebo pece. Veľké kusy kmeňa môžete štiepiť pomocou zatĺkacích klincov, alebo pomocou štiepačky.

Najťažšou fázou celej prípravy je štiepenie malých kúskov dreva, ktoré je treba presekať. Ako podložku na štiepenie použite vysoký klát z tvrdého dreva okolo 70 cm. Mal by vám siahať niekde medzi kolenami a pásom. Potom vám už len jednoducho stačí kvalitná sekera a šup sa do roboty.

Tvrdšie drevo ako buk a dub potrebuje sekeru s dlhším poriskom, na mäkšie drevo postačí menšia sekera. Pred každým štiepaním sekeru poriadne nabrúste, ušetríte si tak robotu čas a energiu.

Nezabúdajte na správne ochranné pomôcky. Pred každým štiepaním si nasaďte rukavice a okuliare. Myslite aj na kvalitnú peknú obuv a dlhé nohavice. Skúsení majstri radia využiť praskliny v dreve, vďaka ktorým sa drevo ľahšie rozštiepi. Takisto sa treba vyhýbať hrčiam, ktoré bránia ľahšiemu rozštiepeniu.

Dôležité je uskladnenie

Drevo by nemalo byť pohádzané alebo uložené na priestranstve bez strechy. Zbytočne by navlhlo a vonkajšie zmeny počasia by mu viac uškodili ako pomohli. Drevo poukladajte do kôlne, alebo garáže. Ak v nej nemáte dostatok miesta zvoľte prístrešok na drevo. Práve ten dokáže plnohodnotne ochrániť drevo pred vonkajšími vplyvmi a dobre ho vysušiť.

Prístrešky na drevo výborne odvetrávajú a takisto v záhrade vytvárajú dizajnový prvok. Drevo by nemalo ležať na vlhkej zemi, z ktorej môže odsávať vodu. Na zem môžete položiť napríklad palety, cez ktoré prúdi vzduch a drevo sa tak vysuší aj odspodu.

Prístrešok na drevo Flammo XL s objemom 4,1 m³.

Prístrešok na drevo si môžete naplánovať presne tak, ako potrebujete. Či už chcete mať prístrešok pripevnený ku garáži alebo samostatne je len na vás. Vybrať si môžete rôzne farebné prevedenia ako aj materiál, z ktorého bude vyrobený.

Drevené prístrešky na drevo sú vyrobené tak, aby si s nimi poradil každý kutil. Jednouchým spôsobom viete prístrešok postaviť a ihneď používať. Zároveň sú domčeky vyrobené aj bezpečne, aby sa pri montáži a používaní nikomu nič nestalo.

Ako správne uskladniť drevo

1. Zabezpečte prístrešok na drevo, kôlňu či iné otvorené chránené miesto.

2. Pod drevo vložte paletu alebo iný podstavec.

3. Snažte sa uložiť prvú vrstvu dreva aspoň 20 cm nad zemou.

4. Drevo by malo byť vždy poukladané pod strechou. Vďaka nej do seba nenatiahne dažďovú vodu.

5. Dôležitá je cirkulácia vzduchu aj na bočných stranách.

6. Drevo ukladajte maximálne do výšky 2,5 metra, aby bolo ľahšie dostupné.

Pokiaľ si chcete uľahčiť robotu s drevom, môžete využiť jeho dovoz priamo domov. Nie je však drevo ako drevo. Pri jeho objednávaní sa zamerajte na pár vlastností, ktoré vám s jeho výberom pomôžu.

Suché alebo mokré drevo ? Z praxe vieme, že najlepším drevom na kúrenie je vysušené drevo aspoň rok a pol. U dodávateľa si overte, či bolo drevo správne uskladnené a vysušené.

Nahádzané alebo poukladané – pokiaľ sa rozhodnete investovať do dreva, treba si overiť či je drevo na palete poukladané alebo nahádzané. Ide o to, že poukladaného dreva je viac oproti tomu nahádzanému.

➞  Dôležitý je druh dreva – kúpené drevo s lepšími vlastnosťami lepšie horí. Vyššia cena sa odvíja od kvality dreva, lacnejšie je odpadové drevo, odrezky atď. Predajca by mal vedieť aké drevo vám predáva.

Benefitom je dovoz a vyloženie – ak ste sa rozhodli pre kúpené naštiepené drevo, určite vás poteší, či vám predajca aj drevo dovezie a vyloží. Vopred sa informujte o cene dodávky a dovozu, ktorú vám predajca poskytne.

Práca s drevom je obľúbenou činnosťou pri ktorej vydáte aj načerpáte energiu. V zime sa vám kvalitne vysušené drevo odvďačí teplom a kúrením bez komplikácií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *