Ako sa starať o drevený záhradný nábytok?

S príchodom teplých dní sa spája aj čas strávený v záhrade. O chvíľu budeme môcť organizovať aktivity akými sú letné grilovačky, posedenia s priateľmi, brigády a ďalšie. Slnečné počasie vytiahne vonku všetkých milovníkov pohodových dní no nielen ich. Konečne môžeme znova vystavať letnú terasu a vytiahnuť von záhradný nábytok. 

Drevený záhradný nábytok je každý deň vystavovaný rôznym poveternostným podmienkam. Oproti interiérovému je tento nábytok chránený menej, preto je vhodné venovať mu viac pozornosti. Existuje mnoho spôsobov, ako sa starať o exteriérový nábytok, my vám prezradíme tie najzákladnejšie.

Starostlivosť o záhradný nábytok začína správnym zazimovaním

Pri záhradnom nábytku iste každý ráta aj s jeho zazimovaním. Túto aktivitu by ste mali urobiť pred začiatok zimy, aby ste sa tak vyhli nežiadúcemu poškodeniu dreveného nábytku. Síce sa drevo považuje za veľmi odolný materiál, i tak ho netreba zbytočne vystavovať nepriaznivému počasiu.

Prejsť na drevko.sk

Drevený záhradný nábytok schovajte do garáže, pod prístrešok, či do pivnice, kde bude chránený najmä od snehu, dažďa a vlhka. Pred jeho uskladnením ho v prvom rade očistite od špiny, ktorá by mohla počas obdobia oddychu narobiť na nábytku škody. Nábytok môžete umývať jemnou bavlnenou handričkou a vodou s troškou saponátu, ktorý sa postará aj o očistenie mastných miest.

Pokiaľ sa na nábytku objavila hlina, piesok a iné nečistoty, môžete použiť jemnú kefu. Pozor si však dávajte na silu trenia, hovoríme len o jemnom čistení hrubých nánosov. Po vyčistení nábytku prejdite ku kontrole stavu. Ak sa na nábytku objavili plesnivé miesta, je potrebné ich poriadne ošetriť. Pokiaľ nepomôže na čistenie kefa, môžete použiť brúsny papier a poškodené miesto zbrúsiť tak, aby po ňom nezostali žiadne zvyšky.

Dôležitá je obnova náteru

Po kvalitnom a precíznom umytí nechajte nábytok poriadne vysušiť. Ak záhradný nábytok nebude dobre vysušený, môže počas zazimovania opäť zaplesnúť a začať hniť. Ďalším dôležitým krokom je obnova pôvodného náteru. Drevo ako materiál, si vyžaduje neustálu výživu a obnovovanie povrchových náterov, ktoré ho ochránia pred nežiadúcim poškodením. Preto ho po vyčistení a vysušený natrite farbou alebo olejom.

Prírodný odtieň dreva na nábytku obnovíte pomocou oleja, ktorý mu dodáva pružnosť, silu a taktiež zabraňuje vysychaniu. Ide o akúsi kúru, ktorú treba drevu dopriať pravidelne, nie len pred zazimovaním. Jednoduchšou cestou je natrieť nábytok exteriérovou farbou, ktorá nábytok ochráni pred nečistotami a vyblednutím.

Po obnove povrchového materiálu môžete prejsť k zazimeniu nábytku. Aj pri ňom však treba dodržať pár krokov, vďaka ktorým môžete po zimnom období s pokojným svedomím nábytok vytiahnuť von. Najprv nájdite najvhodnejšie miesto s dostatočným priestorom, ktoré máte k dispozícií.

Drevný záhradný nábytok uložte do priestoru, v ktorom cirkuluje neustále vzduch. Neukladajte ho na príliš suché miesto v ktorom by mohlo vysychať a takisto nie do vlhkého interiéru, kde môže začať plesnúť. Vhodným miestom na zazimovanie je kôlňa, garáž či prístavba. Ak v dome nemáte dostatok priestoru, môžete použiť aj altánok.

Na zakrytie nábytku použite špeciálnu plachtu, ktorá nepriľne k nábytku. Záhradný nábytok sa neodporúča zakrývať plastovými fóliami a igelitmi, ktoré necirkulujú vzduch. Práve pod nimi by mohol začať nábytok z nedostatku vzduchu začať nábytok plesnúť a hniť.

Kedy záhradný nábytok opäť vytiahnuť ?

Prvé vykuknutie slniečka je príležitosťou kedy, môžeme opäť tráviť čas vonku. Čo sa však týka nábytku, ten sa neodporúča vykladať, pokiaľ von nie sú aspoň približne ustálené teploty. Treba myslieť na to, že v prvých jarných dňoch sa teploty ráno aj večer pohybujú aj v mínusových číslach. Ranné mrazy môžu nábytok poškodiť, preto pri jeho zaradení do prevádzky musíme byť trpezliví.

Starať sa o nábytok je však dôležité počas celého roka, nie len pred a po zazimovaní. Drevené záhradné lavičky, stôl, hojdačky a mnoho ďalších záhradných prvkov si vyžaduje neustálu pozornosť. Pravidelné čistenie, natieranie a kontrolovanie patrí k povinnej výbave milovníka dreva. Každé drevo si vyžaduje osobitnú starostlivosť, podľa toho či máte doma nábytok z tvrdého alebo mäkkého dreva. Ako na to?

Záhradný nábytok z masívneho dreva nevydrží dlho v neošetrenom stave. Bukový a dubový záhradný nábytok si vyžaduje pozornosť minimálne dvakrát ročne a to pred začatím sezóny a po jej ukončení (pred zazimovaním). Takisto je to aj v prípade mäkkých drevín ako smrek a borovica.

Odporúča sa, aby ste ošetrenie ochranným olejom vykonali hneď pred prvým použitím. Olej sa dostane hlboko do dreva a tým ho ochráni pred škodcami a poškodením.

Len bavlnená handrička a voda

Nábytok môžete natrieť aj v rozloženom stave hneď po kúpe, vtedy sa náter dostane do všetkých spojov, ktoré inak nenatriete. Olejový náter vykonávajte v priebehu jari a leta aj 3-krát. Olej vždy nanášajte na suchý a čistý nábytok, aby bol efekt ošetrovania čo najlepší.

O drevený nábytok sa treba starať viac ako o ten zo subtropického dreva. Eukalyptus, cédrové drevo či tíkové drevo sú dreviny, ktoré samé obsahujú éterické oleje, preto s odolnejšie voči hmyzu, plesni a vlhkosti.

Ošetrenie, ktoré budete vykonávať počas roka, sa snažte prispôsobiť tomu pôvodnému. Napríklad lakované drevo je odolné voči UV lúčom. Lak uzatvorí povrch dreva, vďaka čomu takýto nábytok nepotrebuje veľkú starostlivosť. K lakovanému nábytku vám stačí handrička a voda. Vďaka nim ľahko odstránite bežný prach a znečistenie.

Pri čistení nepoužívajte vysokotlakové čističe, ani drsné čistiace pomôcky, ktoré by vrstvu povrchu poškriabali.

  • Lakovaný nábytok má mnoho výhod, nie je však úplne bez chýb. Zmierte sa stým, že škrabance a aj malé poškodenie bude ihneď vidno. Na rozdiel od voskovaného a olejovaného dreva, sa týchto škrabancov ľahko nezbavíte a je potrebný nový náter.
  • Voskovaný nábytok je náročný na vonkajšie používanie. Je to z dôvodu ťažšej odolnosti voči vode. V prípade ak takýto nábytok doma máte, voskovú vrstvu pravidelne obnovujte a vyhýbajte sa stojacej dažďovej vode, ktorá by mohla nábytok poškodiť.
  • Olejovaný nábytok je na údržbu a ošetrenie najjednoduchším. Olej chráni drevo pred vyblednutím a vysychaním, jeho účinnosť je však časovo obmedzená. Preto sa pri olejovanom nábytku odporúča spomínané ošetrenie 3-krát ročne.
  • Ďalšou možnosťou je lazúrovaný nábytok, ktorý sa náterom podobá na olejované drevo. Lazúry sa však rýchlejšie a hlbšie dostávajú do dreva, čím je drevo viac chránené pred vonkajšími vplyvmi. Pred ošetrením nábytku ho poriadne očistite, použiť môžete taktiež brúsny papier. Po nanesení lazúry nechajte nábytok deň vyschnúť.

Drevený záhradný nábytok je podstatnou súčasťou každej terasy a letného sídla. Starostlivosť o takýto nábytok je síce komplikovanejšia, no zato trvácna. Pri správnej starostlivosti vydrží drevený nábytok desiatky rokov. Nezabúdajme ani na správne zazimovanie nábytku, ktorý má taktiež nárok na oddych. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *