Tipy, čo sadiť a pestovať vo vyvýšenom záhone

Uvažujete nad tým, aké pestovanie by bolo efektívnejšie a ako si ho uľahčiť? Čoraz viac sa do popredia dostávajú vyvýšené záhony, v ktorých dokážete vypestovať väčšiu časť zeleniny, byliniek aj ovocia. Ide o praktický, funkčný a dizajnový prvok, ktorý ocenia profesionáli aj začiatočníci.

Vlastná zelenina a ovocie je pre pre rodiny aj jednotlivcov pokladom. Stačí, keď si každé ráno odtrhnete jarnú cibuľku či reďkovku, šalát môžete mať taktiež k dispozícií. Vyvýšené záhony sú jedným z najobľúbenejších exteriérových doplnkov, ktoré vždy nájdu svoje opodstatnenie. Nespočetné množstvo kombinácií rastlín umožní pestovanie a sadenie aj pre menej skúsených záhradkárov. Stačí si jednoducho vybrať a začať.

Vyvýšený záhon je výborným doplnkom, ktorý lahodí oku počas celého roka. Ak doň vyberiete ovocie a zeleninu, ktorá spolu hrá, vytvoríte tak jednotný celok, ktorý v záhrade bude pôsobiť harmonicky. Čo od nového záhona očakávať?

Ide najmä o jeden zo spôsobov pestovania na malej ploche. Jeho najväčšou výhodou je možnosť postaviť záhon nie len na trávnik a do pôdy, ale aj na betón či zámockú dlažbu. To znamená, že odteraz môžu pestovať aj ľudia, ktorí k tomu doteraz prístup nemali. Medzi najväčšie výhody patrí:

  • Vyvýšený záhon šetrí každú chrbticu a kĺby.
  • Rastliny sa nekontrolovateľne nerozrastajú mimo záhon.
  • Do záhona sa nedostanú slimáky ani hraboše.
  • Záhon lepšie odoláva prízemným mrazom.
  • Taktiež vás ušetrí od plenia a vytrhávania buriny.
  • Vyššia teplota v záhone podporuje rast koreňov, vďaka čomu je vyššia úrodnosť.
  • Vyvýšené záhony sú krajšie a v záhrade plnia estetickú funkciu.

Správne umiestnenie záhona sa postará o kvalitnú úrodnosť rastlín. Jednou zo základných podmienok je umiestnenie na stranu sever – juh. Teplomilnejšie rastliny potrebujú viac slnka, preto môžete záhon umiestniť k južnej stene budovy.

Vyvýšený záhon je vhodné umiestniť na nespevnenú pôdu, ktorá sa postará o voľný prístup pre užitočné pôdne živočíchy, a takisto aj na prepúšťanie nadbytočnej dažďovej vody. Počas sucha zas môže záhon čerpať vodu zo zeme. Vhodným miestom pre vyvýšené záhony je aj záveterné stanovište, ktoré ho uchráni pred vetrom.

Vysoké terasové záhony sú výnimkou, ktorú môžu využiť ľudia bývajúci v mestách, v bytoch aj pre tých, ktorí nemajú k dispozícií voľnú pôdu. Takéto záhony je potrebné častejšie a dôkladnejšie zavlažovať.

Ako pripraviť vyvýšený záhon tak aby prosperoval?

Od prvej chvíle pestovania sa o tento typ záhonu netreba príliš starať. Hlavnou úlohou záhradkára je pravidelné polievanie a dosypávanie substrátu a zeminy do záhona. Výhodou vyvýšeného záhona je minimálne okopávanie a vyberanie buriny, ktorá sa v tomto type záhone vyskytuje najmenej. Prvým krokom pre úspešné pestovanie je dôkladná a starostlivá príprava záhona.

Na trhu nájdete množstvo záhonov rôznych tvarov – okrúhle, štvorcové, obdĺžnikové. Najčastejšie môžete vidieť obdĺžnikový tvar, ktorý je praktický aj z hľadiska prístupu a samotného pestovania. Najdlhšia strana by nemala byť dlhšia ako 140 cm a to z hľadiska jednoduchšej prístupnosti. Čo sa týka samotnej prípravy, snažte sa záhon nachystať na jar a jeseň, kedy je pôda najviac prístupná.

Pri kúpe záhona to nekončí, dôležité je najme plnenie. Na spod záhonu položte sieť alebo inú priepustnú tkaninu, ktorá zabráni preniknutiu hrabošov a iných hlodavcov. Prvá vrstva sa skladá z konárov, hrubších kusov dreva, chvojiny. Táto drenáž sa postará o zásobenie vzduchom a taktiež o absorpciu vzduchu, ktoré je pri pestovaní potrebné.

Ďalšia vrstva je z mäkkého odpadu, ktorý sprístupňuje živiny a zároveň sa rýchlo rozkladá. Na túto vrstvu nasypeme hrubý kompost nad ktorým bude už iba záhradná zemina alebo vyzretý kompost. Takýto postup je dôležitý najmä pre plodovú zeminu ako uhorky, paradajky, tekvice, cukety atď. Bylinky potrebujú skôr ľahšiu piesočnú pôdu, preto je pre nich takéto vrstvenie zbytočné.

Založenie záhonu takouto formou zabezpečí, že sa oň najbližší rok nemusíte príliš starať. Jedinou potrebnou úlohou bude dosypávať zeminu. Dobre založený záhon sa postará o to, aby si rastliny brali živiny koreňovým systémom zdola.

Vyvýšené záhony majú jednu nevýhodu – treba ich polievať omnoho častejšie ako bežne zasadené rastliny. Vyššia spotreba vody si vyžaduje včasnú a vyššiu závlahu, najlepšie odstátou vodou. Voda sa v každom prípade vždy dostane až ku koreňom ovocia, zeleniny a byliniek a to z dôvodu že bočné vyvýšené steny zabránia vyliatu vody mimo záhon. V záhone môžete využiť aj kvapkovú zálievku, ktorá je v tomto prípade dobrou voľbou.

Veľmi podstatným krokom je aj kvalitné prezvdušnenie. To zabezpečíte vložením nopovej fólie ku každej stene vyvýšeného záhona, alebo vložením drenážnych rúrok na vetranie.

Čo pestovať vo vyvýšenom záhone?

Pôda v záhone je najbohatšia na živiny a dusík v prvom roku od jeho založenia. Je preto dôležité pestovať v takejto pôde približne dva roky rastliny, ktoré sú na tieto živiny náročné (paradajky, cukety, tekvice, uhorky). Po dvoch rokoch môžete v záhone zasadiť plodiny stredne náročné na živiny, napríklad rôzne druhy šalátov, bylinky či špenát.

Rastliny saďte v záhone hlavne podľa slnka. Teplomilné rastliny ako jahody saďte na južnú stranu, tá severná je vhodná pre kapustu, reďkovky či šaláty.

Pre úspešné sadenie je vhodné, aby všetky rastliny mali rovnakú citlivosť na svetlo, živiny, pôdu ako aj rovnaké nároky na vodu. Takýmto druhom sa darí lepšie spolunažívať, ako tým ktoré majú odlišné nároky. Bylinky sú medzi zeleninou veľmi vítané, a to najmä z dôvodu odpudzovania škodcov, ktoré ich napádajú. Keďže je potrebné každý rok obmieňať druhy rastlín, ktoré budete pestovať, prinášame tipy na jednotlivé druhy počas 5 rokov vysádzania:

  • 1. rok – Fenikel, cuketa, tekvica / hlávkový šalát, zemiaky, pór
  • 2. rok – Červená repa, uhorka, kaleráb / biela reďkovka. kôpor, mrkva
  • 3. rok – kôpor, cibuľa, mrkva / cvikla, cibuľa, šaláty
  • 4. rok – hrach, šalát, reďkovka / hrach, reďkovka červená
  • 5. rok – voliteľná prestávka a obnova vrstiev vyvýšeného záhona

Približne po 6-tich rokoch však záhon začne strácať svoju životnosť. Za tú dobu zvykne vyčerpať dostupné živiny z pôdy a preto je potrebné ho vytvoriť nanovo. Každý rok alebo dva dosypávajte kompost a substrát podľa potreby. Vyvýšená záhon je ako stvorený na kombinovanie zeleniny a byliniek. Vďaka správnej kombinácií zabezpečíte zdravý rast bez škodcov, ktoré celé pestovanie znepríjemňujú.

Vyvýšené záhony sú vynikajúcim spôsobom ako pestovať zeleninu nenáročne a prakticky. Náklady na takýto záhon nie sú vysoké a naopak, čerstvá zeleniny a bylinky vám vrazenú investíciu časom vrátia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *