Rustikálny štýl – všetko, čo potrebujete vedieť

Zariadiť interiér v rustikálnom štýle si vyžaduje dobré poznatky, citový vzťah k prírode a záľubu v jednoduchých prvkoch. Rustikálny štýl vyniká vlastnosťami, ktoré v inom štýle nenájdete. Ide o sofistikovanosť, prirodzenosť, pokoj a zároveň eleganciu. Predstavujeme vám klasický vidiecky rustikálny štýl, ktorý obohatí nie len váš interiér, ale aj nostalgickú dušu.

Rustikálny štýl sa najviac hodí na vidiek a do domov. Ak takúto možnosť nemáte nevadí, rustikálny nádych si viete priniesť aj do mestského bytu. Okrem toho sa neobmedzuje ani na chaty, zruby či drevenice, ktoré koniec koncov vyzerajú štýlovo. Rustikálny štýl je akýmsi návratom do minulosti, v ktorom sa zachováva tradícia a prirodzenosť.

Základné prvky sa čerpajú z prírody, ktorá je všade okolo nás. Keď vojdete do miestnosti zariadenej v tomto štýle, ako prvé si všimnete kameň, drevo a kov. Ostatné doplnky len dotvárajú celkový dizajn rustikálneho interiéru. Hlavným cieľom rustikálneho štýlu je vniesť do interiéru kus ozajstnej prírody. Hovoríme o ozajstnej prírode, preto sa nebojte. Čokoľvek do interiéru prinesiete, zažiari.

Inšpirujte sa ďalšími štýlmi bývania:

Rustikálny štýl – nábytok

V rustikálnej spálni by sa mala nachádzať masívna posteľ z duba či buka. Základným pravidlom rustikálneho nábytku je, aby vydržal roky.

Pokiaľ máte doma manželskú posteľ od starých rodičov, pokojne si ju nechajte. Ak však plánujete kúpu novej postele, pozerajte sa po takej, ktorá nevyniká farebnými nátermi či ozdobnými prvkami, ale jednoduchými líniami. Nebojte sa siahnuť po posteli s vysokým čelom, či kovovými prvkami.

Šatníková skriňa a nočný stolík je takisto vhodným doplnkom do spálni a izieb. Môžete použiť aj vešiak stojaci voľne v priestore, alebo si urobiť kútik s knižnicou. Využite staré debničky, trámy, ktoré sú dôležitou súčasťou rustikálneho štýlu. Uzly a prirodzená kresba dreva sú samozrejmosťou. Príroda je predsa dokonalá taká aká je, preto ju vo svojom interiéry ukážte.

Kancelária či pracovňa vyzerá v tomto štýle vynikne dokonalo. Rustikálny písací stôl z masívneho dreva, k tomu masívna knižnica s obľúbenými kúskami a krb. Takto vyznie pracovňa o ktorej ste snívali. Kolekcia Aron je kombináciou moderného a rustikálneho nábytku, ktorý sa vám bude hodiť.

Kolekcia Aron je typickým príkladom rustikálneho nábytku. Nábytok je vyrobený z masívneho dreva. V kombinácií s čiernou farbou zaistí rustikálny dizajn v každej obývačke.

Krb je na prvom mieste

Obývačka by mala byť otvorená, pôsobiť majestátne a veľkoryso. Veľký gauč a drevený konferenčný stolík je doplnený o kamenný krb a drevené police. Ďalším obľúbeným a dovoleným krokom je recyklácia. Môžete recyklovať staré police, debničky, dosky, atď. Dreva nie je v rustikálnom štýle nikdy dosť.

Predsieň vybavte drevenou lavicou, veľkým zrkadlom v masívnom ráme a kovovými vešiakmi. Čo sa týka rustikálnej kuchyne, tá by mala kombinovať tehlu alebo kameň a drevo. Pracovná doska môže byť z dreva, mramoru či keramiky.

Rustikálny nádych vytvoríte napríklad namontovaním kovových alebo mosadzných úchytiek, ktoré pôsobia staro. Rovnako tak zlaďte aj batériu a ďalšie doplnky. Vidiecky jedálenský stôl s lavicou bude miestom, kde sa budete každý deň stretávať.

Nebráňte sa nijakému starožitnému prvku, ktorý sa vám do kuchyne hodí. Výhodou rustikálneho štýlu je, že sa nebráni ani moderným spotrebičom. Na rozdiel od provensálskeho štýlu, v tomto je v poriadku, keď budete mať na kuchynskej doske vyložený kávovar či hriankovač.

Doplnky robia celok

Rustikálny štýl sa vyznačuje dekoráciami, ktoré nájdete v prírode. Presne tak, doplnky, ktoré potrebujete k zariadeniu v tomto štýle sú hlavne z prírodných zdrojov. Tak napríklad surové drevo a kameň sú základnými doplnkami, ktoré môžete v akomkoľvek spracovaní a dizajne uložiť naozaj kamkoľvek. Kamennú stenu, krb, či schody môžete bez problémov použiť v každej časti domu.

V rustikálnom prostredí nemôžu chýbať deky, vankúše s jednoduchými vzormi, vetvičky zo stromov na úchytkách, rôzne nápisy, zrkadlá či drevené truhlice. Nič nepokazíte ani šiškami poukladanými v miske na stole, drevom v prútenom koši či tkaným kobercom.

Svietidlá pripomínajú chodbu na zámku. V obývačke nechajte vyniknúť luster so sviečkami a tie takisto použite na steny chodby. Na posteľ a gauč položte textilné výrobky z ľanu, konope, kože, vrecoviny či bavlny. Voľne položené sviečky, pletené koše, veľké hodiny či práve odtrhnutá zeleň. Rustikálny štýl ponúka nekonečné množstvo možností.

Červená farba? Áno!

Od začiatku hovoríme o tom, že rustikálny štýl vychádza z prírody. Keď spíte v rustikálnej spálni, mali by ste cítiť, že ste blízko lesa. Tak isto je to aj v prípade ďalších častí domu. Okrem doplnkov a nábytku k tomu dopomôžu aj správne zvolené farby. Prevláda tu najmä béžová, krémová, hnedá, bledohnedá, šedá, červená, modrá a zelená. Každú z nich nájdeme aj v prírode, preto sa netreba báť ich použitia.

Je dôležité, aby jednotlivo vyberané farby spolu ladili. Voľte skôr zemité farby, doplniť ich môžete o červenú, zelenú či terakotovú.

Je veľmi dôležité, aby jednotlivé farby spolu ladili ako farebne tak aj povrchovo. To znamená, že by ste nemali kombinovať matné povrchy s lesklými, v tomto štýle ostaňte skôr pri prvej variante. Farby nemusia byť všade. Steny, strop či podlahu nechajte prirodzene vyniknúť, odtiene spomínaných farieb použite skôr na doplnky a dekorácie.

Podlaha? Najlepšie drevená. Dnes existuje viacero materiálov, ktoré vedia presne napodobniť kresbu a farbu dreva, no ak máte doma pôvodnú drevenú podlahu, nechajte ju. Okrem toho nájdete aj spôsoby, akými sa dá stará podlaha prebrúsiť, nalakovať a tak do nej vdýchnuť nový život. To však neznamená, že s kobercom sa máte rozlúčiť. Pokojne ho uložte ku gauču či pod konferenčný stolík.

Dôležitý prvok je svetlo. Dostatočne veľké okná zabezpečia pravý nádych rustikálneho štýlu. Siahnite po čo najväčších oknách, aké sa vám páčia. Otvorte obývačku, spálňu, predsieň a ďalšie miestnosti, aby ste tak mali ozajstný dotyk s prírodou.

Rustikálny štýl v bodoch:

  • Ide o dotyk s prírodou, ktorý ma navodiť pokojnú atmosféru.
  • Základným znakom je drevo a kameň.
  • Medzi farbami prevláda hnedá, krémová, béžová a šedá.
  • Drevené trámy, podlaha a kamenný krb či schody sú čerešničkou na torte.
  • Do interiéru použite masívny nábytok bez ozdobných prvkov.
  • Nebojte sa dekorácií ako sviečky, šišky, drevo a kameň.
  • Interiér otvorte dokorán – veľké okna zabezpečia dotyk s prírodou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *