Vidiecky štýl – všetko, čo potrebujete vedieť

Vidiecky štýl rozpoznáte na prvý pohľad. Ide o romantický, jednoduchý a funkčný štýl bývania, ktorý sa preslávil svojou nadčasovosťou. Vznikol akosi prirodzene pri jednoduchom štýle bývania. Takýto interiér si viete vytvoriť aj dnes. Pozrite sa ako.

Nie je pravdou, že vidiecky štýl je nudný a staromódny. Totižto prináša so sebou veľké množstvo podôb, ktoré si zachovávajú jednak svoje základné prvky, ale aj moderný vzhľad. V prvom rade treba povedať, že vidiek so sebou prináša funkčnosť, ktorou sa pýši. Starí rodičia na dedinách nemali nič, čo by nevyužili no zároveň ich príbytky pôsobili plno a hojne.

Medzi základné znaky sa radia prírodné materiály. Keďže vidiecky štýl pochádza z vidieka, je zrejmé, že sa bude silno dotýkať okolitých prvkov, ktoré zem ponúka. Neobmedzuje sa len na jeden vzor, vidiekom sa môžete inšpirovať z Anglicka, Ameriky, Francúzka, Španielska, Talianska či Škandinávska.

Inšpirujte sa ďalšími štýlmi bývania:

Vidiek po slovensky, anglicky aj francúzsky

Ak by ste sa rozhodli pre zariadenie v slovenskom vidieku, stačí sa pozrieť do skanzenu. Tvoria ho drevené stavby. staré pece, hlinené prvky, modrotlač, a ľudové vzory. Preto ak zatúžite po slovenskom vidieckom štýle, jednoducho siahnite po tom, čo bolo vašim rodičom a starým rodičom srdcu blízke.

Amerika sa najviac zameriava na funkčnosť bývania. Vo svojich domoch používajú jednoduché doplnky a nábytky, ktoré ale splnia úlohu spomínanej funkčnosti. Doplnky v tejto oblasti moc nezohrávajú príliš veľkú rolu. Všetko to čo sa v interiéry bude nachádzať, by sa aj malo reálne používať. V americkom vidieku najviac dominuje krb, drevené stĺpy a trámy, hojdacie kreslo a ďalšie.

V Anglicku naopak dominuje útulnosť a elegancia použitých prvkov. Rozmanitosť farieb, vzorov a farebná pestrosť zaujme nejedného milovníka romantického štýlu. V takomto interiéry nájdete sedačky oblých tvarov, sochy, baldachýny, čipky či porcelán. Steny sa nesú v kvetinových tónoch a vzoroch, na oknách nesmú chýbať závesy a na stole kytica živých kvetov.

Francúzsko dominuje svojím provensálskym štýlom – Provence. Vďaka južnému štýlu pocítite jemnosť, romantiku, slnko a vôňu levandule. Vo farebnosti Francúzsko vyniká. Nájdete tu pastelové farby, nábytok s dekoračnými prvkami, kvety, dostatok svetla, porcelán a ďalšie romantické prvky.

Škandinávsky vidiecky štýl sa vyznačuje jednoduchosťou a minimalizmom. Pôsobí čisto, jemne, je v ňom dostatok svetla a veľa textílií. Keď sa povie minimalizmus, mnohým hneď napadne práve tento prímorský štýl. Taliansky vidiecky štýl je známy čistými líniami, jednoduchosťou a eleganciou. V tomto prípade sa na prvom mieste nachádzajú svetlé farby, čisté línie, prírodné materiály a zaoblené tvary.

Kuchyňa – centrom stretávania

V kuchyni sa stretávame pri raňajkách, obede, večeri, alebo len tak počas dňa. Vidiecka kuchyňa by v prvom rade mala vynikať dostatočným prísunom svetla. Dominuje tu svetlá biela farba, ktorá môže byť doplnená o hnedú, žltú či zelenú. Nábytok vyniká ozdobnými úchytkami, rámikmi, vyrezávanými policami – jednoducho všetkým, čo vyvolá nežnú romantiku.

Pri vidieckom jedálenskom stole by nemali chýbať ani biele stoličky či lavica. Do stredu kuchyne môžete použiť tzv. ostrovček, nad ktorý zavesíte krčahy, poháre, či farebné hrnce. Vidiecka kuchyňa neschováva všetko do úložného priestoru. Naopak, nebojte sa vystaviť obľúbené šálky, poháre, panvice, koreničky, bylinky a mnoho ďalšieho.

Patina, lak a ďalšie ozdobné techniky môžete použiť na nábytku. Samozrejme tu nesmú chýbať ani svietniky, obrazy, závesy a všetko čo môže vidiecku kuchyňu zútulniť. Do kuchyne môžete na výstavu spomínaných prvkov použiť presklenú vitrínu či drevený regál. Vidiecka kuchyňa si vyžaduje trošku samostatnej práce, vďaka čomu viete vynoviť aj starý nábytok.

V obývačke dominuje drevo

Vidiecky štýl sa prezentuje aj ako prírodný. Preto v ňom ako vo väčšine štýlov prevláda drevo a vidiecky nábytok. Vidiecka obývačka sa taktiež nesie v duchu romanticky a rozmanitosti farieb. Ku drevenému konferenčnému stolíku môžete kontrastne použiť pohodlnú pohovku s dekou a malý regál na knihy k večernému čítaniu.

V obývačke nemôže chýbať ani komoda z masívneho dreva, ktorá okrem retro dizajnu, poskytne priestor pre uloženie všetkých vecí. Do obývačky sa budú hodiť vitríny a regály v ktorých si znova môžete vystaviť dekoračné aj hodnotné veci.

Veľké kreslo s vysokým operadlom, v ktorom si budete môcť prečítať svoj obľúbený kúsok je tiež kvalitným doplnkom. Starodávne aj moderné prvky sú základom. Do obývačky použite pálené tehly, pekne poukladané drevo v košíku, háčkované deky, staré fotografie, porcelán, dlhé závesy na oknách a samozrejme tkané koberce na drevenej podlahe.

V spálni používajte farby, ktoré navodia príjemnú atmosféru už pri vstupe. Biela však aj v takomto prípade dominuje. Skombinovať ju však môžete s pastelovou zelenou, modrou, fialovou, sivou, žltou. Hlavným materiálom pri výbere nábytku by malo byť opäť drevo.

Spálňa je centrom diania. Vhodným prvkom je posteľ z masívu, ako aj drevená šatníková skriňa. Na steny zaveste fotografie a obrazy, vytvoríte si tak útulne miesto.

Prebúdzať sa vo vidieckej drevenej posteli je snom každého milovníka pohodlia. Vyberte si posteľ s vysokým čelom, šatníkovú skriňu do ktorej odložíte svoje šaty, drevenú truhlicu a nočný stolík s lampou. Nebojte sa starých skríň, ktoré k sebe neladia. Práve naopak, nedokonalosť nábytku a prvkov, robia vidiecky štýl originálnejším.

Na steny zaveste obrazy a fotky v rôznych rámikoch, keramické dekorácie, hodiny. Ani v spálni by nemali chýbať živé kvety a nočná lampa s tienidlom. Vytvorte si útulný priestor, do ktorého sa budete radi každý večer vracať.

Vaňa alebo sprchový kút?

Kúpeľňa vo vidieckom štýle nepozná moderné obkladačky, ani veľké zrkadlá. Štýlová vaňa na nožičkách položená na drevenej položenej podlahe bude kúskom, ktorý zaujme každého návštevníka. Nevylučuje sa ani sprchový kút, siahnite skôr po závese nie moderných presklených dvierkach.

Staré kúsky, ktoré ste plánovali vyhodiť, použite práve v tejto časti domu. Drevený stolček na uteráky, miska na mydlo, menšie zrkadlo – toto všetko sa do vidieckej kúpeľne hodí.

Čo sa týka stien, siahnuť môžete po keramických obkladačkách. Jemný obklad vyzerá dobre bez vzoru, alebo jemne vzorovaný. Ak chcete zažiariť, rozhodne použite skôr kamenný obklad, ktorý v kúpeľni navodí príjemnú a kúzelnú atmosféru. Nezabudnite ani na materiály ako pálená tehla, mosadz a iné materiály. Dostatok svetla hrá aj v kúpeľni veľkú rolu. Na parapetnú bielu dosku poukladajte drevené dekorácie.

Za vidieckym štýlom nemusíte chodiť stovky kilometrov. Vytvoriť si príjemnú vidiecku atmosféru môžete aj doma. Stačí vám neodmysliteľná chuť po vidieku, trošku estetiky a nábytok po starých rodičoch.

Vidiecky štýl v bodoch:

  • Vo vidieckom štýle dominujú najmä prírodné materiály.
  • Vidiecky nábytok vyberajte z dreva.
  • V interiéry prevláda biela farba v kombinácií s pastelovými.
  • Každú miestnosť sa snažte presvetliť farbami aj prírodným svetlom.
  • Textílie a vzory sú vítane na vankúšoch, kobercoch, stenách.
  • Použite pálené tehly, mosadz, patinu.
  • V kuchyni vystavte všetky prvky, ktoré používate.
  • V spálni vytvorte romantickú atmosféru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *