Ošúchané rádio, romantický tanec a neutíchajúca elegancia. Takýmito a ďalšími podobnými slovnými spojeniami môžeme nazvať vintage štýl, ktorý sa teší obľube vo viacerých miestach sveta. Nie je len na obdiv, vintage môžete mať aj doma. Poďte sa pozrieť na to, ako by mal interiér zariadený v tomto štýle vyzerať.
Pred ním sa ale pozrime na to, kde štýl vintage vznikol a ako sa dostal do podoby, v ktorej ho vidíme dnes. Slovo vintage (historický, výberový, klasický) sa kedysi používalo na označenie kvalitného vína – starých ročníkov vína či whisky. Neskôr sa ním označovalo všetko dobré a staré. Čo sa týka módy a dizajnu, tam sa vintage štýl začal presadzovať približne v 60. rokoch 20. storočia.
Pri bývaní tak môžeme pozorovať že prvky vintage siahajú do minulosti, no v rámci dizajnovania sa spájajú s tými modernými. Pozor si však treba dávať pri rozdiely významu vintage a retro. Mnohí si tieto pojmy spájajú do kopy a dané štýly považujú za rovnaké. Vintage však nie je retro. I keď majú niečo spoločné, zásadné rozdiely je však vidno.
Kým retro pôsobí výraznejšie, vintage je upriamené skôr na jemnosť. V retro štýle môžete pozorovať výraznejšie geometrické tvary, odtiene farieb sú taktiež sýtejšie a kombinácia jednotlivých prvkov pôsobí viac otvorenejšie a živo. Vintage je však oproti retro štýlu viac romantickejší a jemnejší štýl, ktorý pôsobí ženskejšie.
Inšpirujte sa ďalšími štýlmi bývania:
- Škandinávsky štýl
- Rustikálny štýl
- Vidiecky štýl
- Industriálny štýl
- Provensálsky štýl
- Eklektický štýl
- Minimalistický štýl
Na prvý pohľad sa zdá, že vintage sa nebude hodiť do moderných bytov či novostavieb. Práve naopak, kombinácia moderných prvkov s tými vintage bude umením, do ktorého sa jednoducho zamilujete. Čím vintage vyniká a aké sú jeho typické znaky?
Pastelové farby pôsobia elegantne
Vintage štýl pôsobí veľmi jemne a elegantne. Typickými prvkami je patina, ktorú môžete pozorovať na nábytku aj doplnkoch. Farby pôsobia upokojujúco a sú poctivo vyberané. Ide skôr o dymové, jemné a pastelové farebné odtiene bielej, staroružovej, modrej, sivej či hnedej.
Práve pastelové farby vytvárajú nadčasový vzhľad celého interiéru, ktorý pôsobí tlmene no zároveň živo. Na prvom mieste stoja odtiene spomínanej bielej a hnedej, ktoré sú doplnené o zemité farby ako olivová, tehlová, indigo, horčicová a ďalšie. Tieto farby nie sú výrazné, naopak pôsobia akoby časom vybledli.
Materiál čerpajte od matky prírody
Dominantou medzi materiálmi zvolenými do vintage interiéru je drevo. Keďže práve ono ide s dobou a v miestnosti vytvára teplý pocit, je veľmi dôležité, aby tvorilo aspoň najmenšiu časť vintage bývania. Vintage štýl sa bez masívneho dreva nezaobíde, preto ho postavte do najdôležitejšej pozície. Obľúbené sú najmä drevené podlahy, ktoré v interiéry navodzujú pocit opotrebovania.
K materiálom ďalej priraďte kameň, tehly, kovové prvky, keramiku, porcelán, textílie a ďalšie. Výnimočnými pre tento štýl sa stávajú najmä vďaka spomínanej prirodzenej patine či iným vzorom, ktoré navodzujú pocit používania. Patrí medzi ne hrdza, popraskaná glazúra, škrabance či olúpaný náter. Čím viac takýchto nenásilných vzorov, tým prirodzenejšie bude zriadenie bytu a domu vyzerať.
Vintage obývačka – centrom stretávania
Obývačka v tomto štýle vyniká svojou jednoduchosťou a elegantnosťou. Nosným prvkom bude sedacia súprava v príjemnom odtieni. Zvoliť môžete koženú či klasickú látkovú sedaciu súpravu. K nej priraďte klasický drevený konferenčný stolík, na ktorý si budete ukladať večerný čaj či rozčítanú knihu.
Vintage obývačka disponuje najmä presklenou vitrínou, do ktorej poukladáte taniere a kuchynskú súpravu v pôvodnom dizajne. Miesto si tu nájde aj komoda z masívneho dreva, ktorú môžete taktiež použiť na vystavenie dekorácií ako porcelánové šálky či kyticu kvetov. Krb alebo piecka bude plusom, no nie je nevyhnutnou súčasťou. Veľký dojem urobí aj knižnica, do ktorej si poukladáte najobľúbenejšie čitateľské kúsky.
Na jednu stenu môžete použiť tapetu s kvetinovým vzorom a samozrejme ďalšiu využite na zavesenie fotografií či starých malieb. Čo sa týka osvetlenia, to zabezpečte pomocou kovových svietnikov či klasickej petrolejky. Strop ozdobte kryštálovým lustrom, alebo stavte na klasiku a zaveste si naň luster s textilným tienidlom. Na drevenú podlahu položte koberec, nebojte sa farebnejších s pravidelným vzorom.
Nočné stolíky nemôžu chýbať
Snáď najobľúbenejším miestom na zariaďovanie je spálňa. Ako miesto na spanie zvoľte drevenú manželskú posteľ. Vintage spálňa uvíta aj posteľ s čalúneným čelom na ktorú položíte vzorované vankúše a veľký utkaný prehoz. K posteli postavte nočné stolíky s originálnymi úchytkami. Po prečítaní knihy zhasnite svetlo na stolnej lampe s tienidlom.
Do rohu izby môžete aplikovať toaletný stolík so zrkadlom, ktorý poslúži pri každodennom skrášľovaní. Pokiaľ túžite mať v izbe väčšie zrkadlo, siahnite po stojanovom zrkadle, ktoré bude v kombinácií s veľkou šatníkovou skriňou vyzerať pôvabne.
Spálňa je otvorená kúskom ako drevená truhlica, masívna komoda či menšia lavica na sedenie. Vintage štýl v spálni tvoria prevažne detaily. Preto sa nebojte tapety s vtáčím či kvetinovým vzorom, čipkovaných vankúšov alebo záclon.
Kúpeľňa sa podobá na tú vo vidieckom štýle. Stredobodom pozornosti je vaňa na mosadzných nožičkách, spolu s okrúhlym umývadlom na drevenej doske. Zabudnúť netreba ani na starý mosadzný vodovodný kohútik či nezvyčajné zrkadlo v drevenom ráme. Taktiež použite farebné tapety so vzormi vtáčikov alebo kvetín.
Klasický kredenc je čerešničkou na torte
Pamätáte si na pôvodný kredenc u vás doma? Takým ešte stále veria staré mamy, ktoré by ho za nič nevymenili. Presne taký je tým správnym pre kuchyňu zariadenú v tomto štýle. Vintage kuchyňa totiž vyniká najmä presklenými dvierkami, za ktorými sa nachádzajú taniere, poháre a misy v klasickom dizajne.
Otvorená polica disponuje bylinkami či sušenou kyticou. Vo vintage kuchyni nie je všetko nalinajkované a podľa katalógu. Keď do nej vkročíte, cítite maximálnu pohodu a teplo domova. Pokojne priznajte utierky so vzorom, na stenu zaveste panvice a na otvorenú policu poukladajte pekáče. Jednoducho si vytvorte taký priestor na varenie a pečenie, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a šťastne.
Vintage štýl je jedným z najobľúbenejších štýlov pre všetky generácie. Nenásilným spôsobom dokáže v každom človeku zanechať kus dobrej energie. Vďaka nemu sa opäť môžete vrátiť do pokojných a ničím nerušených chvíľ.
Vintage štýl v bodoch:
- Vintage je výber toho najlepšieho, kedysi sa ním nazývalo kvalitné víno.
- Prvky vintage štýlu sú jemné, elegantné a pôsobia žensky.
- Typickým znakom je patina, hrdza, škrabance, praskliny, ktoré je často vidieť na doplnkoch a nábytku.
- Medzi hlavné materiály patrí drevo, kameň, tehly, porcelán, keramika.
- Do interiéru používajte pastelové, temnejšie farby najmä hnedú a bielu.
- Siahnite najmä po mosadzných a kovových prvkoch.
- Miestnosť presvetlite a používajte veľa textilných prvkov.