Minimalistický štýl – všetko, čo potrebujete vedieť

Pri zariaďovaní interiéru sa čoraz viac ľudí zameriava na minimalizmus, ktorý vyniká čistými líniami, jednoduchými prvkami, no najmä minimom použitých doplnkov. Je reakciou na materializmus a uponáhľaný život. Sústredí sa na usporiadanosť a jednoduchosť, strieda jemné farby a spája ich s kvalitnými materiálmi.

Vznikol ešte v časoch funkcionalizmu, kedy sa odmietali prezdobené detaily, komplikované kompozície či zbytočné doplnky. Funkcionalizmus prijímal čisté línie, funkčnosť a praktickosť. V domácnosti boli len také doplnky a prvky, ktoré v nej nachádzali uplatnenie. Do popredia dával geometrické tvary, asymetriu, konštrukciu a čistotu.

V minimalistickom štýle nenájdete sošky, háčkované deky, obrúsky, suveníry a ďalšie prečačkané drobnosti. Vyniká najmä jednoduchosťou, ktorú chcú ľudia viac a viac uplatňovať vo svojich domácnostiach. Niet predsa na menej upratovania, väčšiu prehľadnosť a čistotu v domácnosti.

Prejsť na drevko.sk

TIP: Minimalistický nábytok na drevko.sk za skvelé ceny.

Inšpirujte sa ďalšími štýlmi bývania:

Základne farby

Minimalistický štýl pôsobí veľmi elegantne a a čisto. Centrom pozornosti je svetlo a priestor. Je charakteristický jemnou farebnou umiernenosťou a prvkami, ktoré vynikajú jemnými líniami či kresbou dreva. Kráľovnou medzi farbami sa stáva biela. Elegantná a nadčasová biela farba dominuje čistotou a jednoduchosťou, ktorú tento štýl obľubuje.

Priestor optický zväčší, presvetlí a rozžiari. Biela farba vytvorí harmonický interiér, v ktorom sa budete cítiť komfortne. Je ľahko kombinovateľná s krémovou, smotanovou a odtieňom slonovej kosti. Minimalizmus podporuje aj béžovú, hnedú, sivú v malej miere aj modrú, čiernu a žltú.

Medzi materiálmi prevláda koža, kameň, drevo aj sklo. Sú doplnené o oceľ, hliník či chróm. Minimalizmus vyniká najmä kvalitou a prirodzenosťou. Prírodné materiály sú preto dominantou, ktorú v minimalistickom interiéry nájdete.

Kresba prírodného dreva sa objavuje na nábytku a podlahe. Tá môže byť práve drevená, keramická a betónová. V minimalistickom štýle voľte jednotnú podlahu do celého interiéru. Keďže tvorí veľkú plochu, mala by pôsobiť čisto a jednoliato. Do predsiene a kúpeľne zvoľte keramickú či kamennú dlažbu.

Veľké množstvo nábytku v minimalistickom interiéry nečakajte. Patrí tu iba najnutnejší nábytok, ktorý by mal byť samozrejme kvalitný a trvácny. Čistý a ničím nerušený dizajn je vlastnosťou na prvom mieste. Voľte nábytok z masívu s hladkým povrchom, ktorý do interiéru v tomto štýle zapadne ako uliaty.

Zabudnite na veľké obývacie steny, ktoré obsahovali všetky suveníry z dovoleniek, sošky, knihy a vázy. Pod televízorom sa nachádza minimalistický jednoduchý TV stolík a v strede obývačky konferenčný stolík s veľkým gaučom. Dvierka nábytku, skriniek, šuplíkov sú bez úchytiek a rôznych dekoračných prvkov.

Doplnky voľte s mierou

Pri zariaďovaní interiéru v minimalistickom štýle treba myslieť najmä na zbytočné doplnky, ktoré sa tu vôbec nehodia. V prvom rade sa treba rozlúčiť so soškami, háčkovanými dekami, magnetkami a prvkami, ktoré nepoužívate. Veci, ktorých ste sa už dlhšiu dobu nechytili vyhoďte. Možno bude pre vás ťažšie rozlúčiť sa s takýmito dekoráciami, v minimalizme však platí „Menej je viac.“

Každá miestnosť v dome má jeden dominantný prvok alebo dekoráciu. Ide napríklad o lampu, vzor na stene, drevený minimalistický obraz či kus nábytku. Pozornosť by okrem jednoduchých spomínaných prvkov nemalo rozptyľovať nič iné. Dôležité je nenápadné a funkčné osvetlenie, ktoré je zväčša doplnené o výrazný dizajnérsky prvok.

Presvetlený a otvorený vzhľad dosiahnete aj minimom textílií. Minimalistický štýl nevenuje pozornosť záclonám, kobercom a obrusom. Plusom sú rastliny, ktoré v miestnosti navodia príjemnú atmosféru. Vložte ich do drevených kvetináčov a rozžiarte s nimi každú miestnosť.

Obývačka v minimalistickom štýle

Miesto oddychu a relaxu. Minimalistická obývačka sa sústredí na funkčnosť a komfort. Prvky v nej sú pravidelne využívané, takže v nej nenájdete nepotrené doplnky a zbytočnosti. Do obývačky vložte veľký gauč z kože či iného materiálu. Jednoduchá sedačka s jemnými líniami môže byť v žltej, smaragdovej, tehlovej, sivej atď. Hodiť sa k nej budú drevené konferenčné stolíky z masívu.

Taktiež môžete pridať kreslo, ktoré budete využívať na čítanie kníh. K sedačke postavte lampu alebo položte regál na knihy. Pod televízor vložte spomínaný TV stolík z masívu, resp. ho zaveste mierne na stenu. Vhodným kusom nábytku je aj minimalistická komoda na ktorú môžete položiť vázu s kvetom alebo zavesiť jednoduchý obraz.

V spálni dominuje posteľ

Keď vojdete do minimalistickej spálne, nemalo by vás pri tomto pohľade nič rušiť. Spálňa má pôsobiť jednoducho, jemne, čisto a usporiadane. Dominantou sa stávajú postele z masívu, pri ktorých stoja jednoduché nočné stolíky s lampou. Využite aj veľké vstavané skrine, do ktorých môžete zmestiť všetko od topánok až po kabáty. Na stenu zaveste veľké zrkadlo, aby ste tak opticky miestnosť zväčšili.

V kuchyni a kúpeľni je potrebné zanechávať hladké povrchy a veľa úložného priestoru. Kuchyňa je miestom, v ktorom sa na jednom mieste vyskytuje najviac prvkov. No aj tu je však potrebné, aby ich bolo čo najmenej vidno. Využiť môžete vstavané spotrebiče zabudované do kuchynskej linky. Vyhnite sa vystavovaniu rôznych predmetov, šálok, tanierov a pohárov. Všetko sa snažte ukryť do skriniek.

Minimalistický štýl bývania so sebou prináša nie len nadčasový štýl bývania, ale aj mnoho výhod:

Ušetrené peniaze

Minimalizmus je možnosťou, ako sa naučiť viac šetriť. Keďže v interiéri nebudete mať miesto na uskladňovanie zbytočností, v takom prípade ich nebudete ani kupovať. Namiesto toho môžete investovať do kvalitných vecí a nábytku, ktorý vydrží po celý život.

Pokojné prostredie

Nahromadené a neusporiadané veci zväčša pôsobia stresujúco. Aj pri pokojnom čítaní knihy nás rozptyľujú a priťahujú našu pozornosť. Minimalisticky zariadený interiér pôsobí upokojujúco a čisto.

Upratovanie bude hračkou

Minimalistický interiér sa upratuje omnoho jednoduchšie a rýchlejšie. Čím menej vecí doma máte, tým menej prachu na ne sadá. Ušetríte si tak svoj čas, ktorý môžete využiť na iné aktivity.

Minimalistický štýl v bodoch:

  • Používajte neutrálne farby ako biela, sivá, hnedá, krémová, maslová atď.
  • Nábytok a ostatné veci majú mať v miestnostiach najmenšie zastúpenie.
  • Vstavené skrine a nenápadné zabudované skrine vyzerajú ako súčasť steny.
  • V miestnosti dominuje jeden výrazný prvok ako lampa, kus nábytku, obraz.
  • Minimalistický štýl vyniká svetlom, ktoré každú miestnosť rozjasňuje.
  • Na prvom mieste stojí praktickosť a funkčnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *