Industriálny štýl – všetko, čo potrebujete vedieť

Industriálny štýl sa vyznačuje otvoreným priestorom s vysokým stropom, tehlami, betónom a viditeľnou vzduchotechnikou. Do tohto štýlu sa jednoducho buď zamilujete alebo ho z ďaleka obídete.

Industriálny štýl vznikol v 19. storočí nenásilným spôsobom. Na rozdiel od škandinávskeho štýlu, ktorý zožal obrovský úspech na výstave, tento vznikol bez nijakého prezentovania, len za účelom využiť staré fabriky na bývanie. To si hľadali najmä mladí ľudia a umelci, ktorým sa tento štýl veľmi zapáčil.

Niektorí z nás by po príchode do takéhoto nahého priestoru chceli vniesť kus útulnosti a svetla. Koniec koncov ich aj tento priemyselný štýl má, len im treba prísť na chuť. Industriálny štýl je známy najmä obnaženými stenami, stropom a zemou, ktoré pôsobia chladne. Ak túžite po bývaní v industriálne zariadenom interiéry, prečítajte si aké prvky, farby a nábytok sú k tomu potrebné.

Inšpirujte sa ďalšími štýlmi bývania:

Industriálny nábytok – kovové nohy, plech a masív

Industriálna obývačka je vo viacerých prípadoch spojená s kuchyňou. Je pre ňu charakteristický vysoký strop a veľké okná s kovovými rámami. Samozrejme ako žiadna iná, ani táto obývačka sa nezaobíde bez kvalitného gauču či pohovky. Vybrať si môžete koženú sedačku, ale aj retro pohovku, ktorá sa bude do týchto priestorov skvelo hodiť.

Nábytok v industriálnom štýle je charakteristický aj vďaka kovovým prvkom, ktoré sú príznačné pre tento štýl. Preto siahnite po industriálnom konferenčnom stolíku s kovovými nohami. Nepostrádateľnou súčasťou je aj komoda z masívu, presklená vitrína či televízny stolík. Masívny nábytok patrí do industriálneho štýlu, preto sa nebojte do neho pár prvkov použiť.

Pre industriálny štýl sú charakteristické holé a obnažené steny, vysoký strop a kovové doplnky.

Čerešničkou na torte je nábytok s viditeľnými klincami, zárezmi či lanom. Industriálny štýl je otvorený pre rôzne kovové regály, koše na drevo, či piecky. Aby sa nezabudlo, v takejto obývačke je vítaná aj koža, ktorá dodá miestnosti jemnosť a teplo.

V spálni sa pozornosť upriamuje na posteľ. Keďže je najobľúbenejším miestom, z ktorého človek odchádza oddýchnutý, je jej výber dôležitý. Vybrať si preto môžete industriálnu posteľ s kovovými prvkami, či posteľ s vysokým čelom. Zavesiť šaty či pánske obleky môžete do šatníkových skríň, či na čoraz viac obľúbené otvorené vešiaky.

Nočné stolíky sú tiež podstatnou a dôležitou súčasťou pri každom zaspávaní. Lavica či truhlica pred posteľou je veľmi dobrým doplnkom, ktorý dodá celej miestnosti štýl. Použite aj veľké zrkadlo či už zavesené alebo stojace, takisto komodu alebo regál.

Kovová posteľ z masívneho duba Tore II, dodá spálni pravý industriálny nádych.

Pokiaľ si chcete zariadiť pracovňu či kanceláriu v industriálnom štýle, siahnite po masívnom písacom stolíku, ktorý bude hlavným a dôležitým prvkom pri vašej práci. Vítané sú tu tiež knižnice, nízke regály na knihy, plechový stolík či kožená sedačka. Industriálny štýl je jednoducho otvorený pre všetky kvalitné prvky.

Hrdza nie je úplne out

Industriálny štýl nesie v sebe viacero znamenitých farieb. Od holých betónových, po hnedé či sýto oranžové. Keďže medzi najvhodnejšie miesto pre realizáciu industriálneho štýlu patrí podkrovie, do značnej miery to ovplyvňuje aj farby, ktoré by v ňom mali byť použité.

V byte zariadenom v tomto štýle nájdete veľa kokových prvkov, červených tehál, čiernych elektrických vedení či prírodnej hnedej. Pre niekoho možno pochmúrny výber farieb, pre milovníkov industrializmu to pravé orechové. Tmavé odtiene však môžete prebiť výrazným odtieňom ako červená, žltá, biela a ďalšie.

Neodmysliteľnou súčasťou je hrdza. Tá v miestnosti zanecháva starý a pôvodný dizajn, ako vtedy, keď ste sa tam nasťahovali. Hrdza (aj vytvorená mechanicky) vynikne na rúrkach, stolíku, doplnkoch či nástenných hodinách.

V industriálnom hniezdočku nemôžu chýbať betónové stĺpy, tehlové múry či steny bez omietky. Doplnky z mede a mosadze majú v takomto byte miesto. Pri doplnkoch treba staviť hlavne na svoju intuíciu. Pokiaľ na stenu zavesíte holú žiarovku, k televízoru položíte staré rámiky či nožnice – je len na vás ako svoj nový domov zariadite.

Už vyššie spomenuté viditeľné potrubia a elektrické vedenia, majú svoje veľké postavenie. Kým v inom štýle by ste tieto prvky zakrývali, industriálny štýl ich priam vyžaduje. Potrpte si preto na odokrytých potrubiach v kúpeľni, obývačke či kuchyni. Pálené tehly sú populárne na viacerých miestach. Takáto tehla je výnimočná pre svoju odolnosť voči poškodeniu a dlhú životnosť. Veľmi dobre bude pôsobiť v časti obývačky či kuchyne.

Medzi hlavné znaky patrí aj viditeľné potrubie, elektrické vedenia a káble. Industriálny štýl tieto prvky neschováva, naopak odhaľuje.

Porcelán aj brúsené sklo

Nie len drevené prvky, ale aj brúsené sklo či porcelán sú doplnky, ktoré výborne zahrajú v industriálnom byte. Na strop zaveste kovovú lampu či staré drevené obrazy. Koberce v tomto štýle sú taktiež vítané. Môžete použiť kože či vzorované koberce.

Industriálny štýl sa nebojí ani veľkých nápisov či plagátov. Nad posteľ zaveste mapu mesta či plán výstavby. Na zem položte truhlicu, kufrík či obľúbené retro topánky. So vzormi to moc nepreháňajte, samozrejme ich nevylučujte. Industriálny štýl naberá na sile a je čoraz viac obľúbenou výzvou pre ľudí sťahujúcich sa do domu.

Industriálny štýl v bodoch:

  • K favoritom na zariaďovanie v tomto štýle sa radí podkrovie.
  • Medzi základné znaky patrí tehla, betón, drevo.
  • Odokryté elektrické vedenia a potrubia zaujímajú prvé miesto.
  • Ako nábytok používajte masívne drevo, kov či plech – kolieska sú vítané.
  • Miestnosti presvetľujte, dôležité sú veľké okná.
  • K doplnkom zaraďte lano, viditeľné klince, staré obrazy či hrdzavé úchytky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *