Škandinávsky štýl – všetko, čo potrebujete vedieť

Ak ste fanúšikom minimalizmu a zároveň neodoláte hrubej deke či farebným hodinám, škandinávsky štýl je pre vás. Dostáva sa čoraz viac do popredia nenásilne, no za to na dlhé užívanie. Zariaďte si bývanie v škandinávskom štýle, ktorý ponúka čistotu, útulnosť a eleganciu.

Severský štýl vznikol v 50. rokoch 20. storočia na výstave Triennale di Milano, kde ho škandinávsky dizajnéri predstavili prvýkrát. Zožal obrovský úspech a dnes ho môžete vidieť aj u seba v obývačke. Zaujímavosťou je, že nešlo o žiadne extravagantné kúsky, práve naopak, dominovali čistými a jemnými líniami, ktoré nazývame – minimalizmus.

Ten je čoraz viac obľúbený pre všetkých návrhárov nových interiérov, ale aj lákadlom pre zmenu v už dlhšie zabývanom hniezdočku. V škandinávskom interiéry nájdete veľa minimalizmu obohateného o textíliu a zeleň. Severania sa totiž snažia čo najviac si zútulniť bývanie v chladnom prostredí, kde slnko vidia len pár hodín denne.

Inšpirujte sa ďalšími štýlmi bývania:

Škandinávsky nábytok

Pokiaľ si chcete zariadiť interiér v škandinávskom dizajne, nemusíte sa báť o svoju peňaženku. Vďaka tomu, že si nevyžaduje veľa zbytočných prvkov, tie hlavné sú za prijateľnú cenu. Preto sa každým dňom stáva tento štýl čoraz viac obľúbeným.

Kolekcia Malmo sa vyznačuje čistými líniami a jednoduchým tvarom, ktorý škandinávsky štýl oceňuje.

Severský nábytok je zároveň tým nadčasovým. Vyznačuje sa jemnými líniami, masívnym drevom, troškou geometrických tvarov a hladkým materiálom. V tomto type nábytku nenájdete kvetinové vzory či ozdobné prvky. Škandinávskou je aj Malmo kolekcia, v ktorej nájdete nábytok do každého interiéru zariadenom v tomto štýle.

Do obývačky vložte gauč či pohovku na masívnych nožičkách, ktorá pôsobí ľahko. K dlhým zimným večerom nemôže chýbať ani škandinávsky konferenčný stolík. Ten sa vyznačuje nie príliš veľkým tvarom. Stačí keď namiesto mohutného stolíka použijete ten menší a rovno aj dva vedľa seba. Konferenčné stolíky v škandinávskom štýle sa vyznačujú ľahkosťou a jednoduchosťou.

Tieto vlastnosti by sa mali odzrkadliť aj v ďalšom nábytku v obývačke. Zakomponujte do nej ak bielu ľahkú komodu na nožičkách či televízny stolík s otvorenou policou. Nič nepokazíte ani regálom vhodným na vystavenie kvetiny či obľúbenej knihy. Škandinávsky štýl moc neobľubuje preplnené vitríny a veľa kusov nábytku. Snažte sa preto schovať čo najviac drobností, aby sa pre tie dôležitejšie našlo miesto v minimalistickom nábytku.

Do predsiene vložte jemné zrkadlo, vešiak a pohodlné kreslo na obúvanie. V spálni sa zrak upriamuje na posteľ, ktorá by v tomto prípade mala byť z masívu. Škandinávska drevená posteľ bude jednoznačne jedným z najdôležitejších kusov nového bývania.

Vyberte si svetlú posteľ na nožičkách, kovovú posteľ či posteľ s vysokým čelom. Samozrejmosťou je aj biely nočný stolík, ktorý v kombinácií s posteľou vytvorí čarovné teplé miesto v zimnej krajine. Vyberte si aj šatníkovú skriňu a komodu na ktorú môžete položiť jemný dekor.

Škandinávsky štýl kuchyne

Kuchyňa je v tomto prípade miestom, kde je všetko na svojom poriadku. V škandinávskom interiéry sa nič len tak nepovaľuje, nezavadzia. Kuchyňu sa taktiež snažte zladiť do bielej, no obľube sa bude tešiť aj tmavšia farba.

Odborníci tvrdia, že keď jednu stenu v kuchyni namaľujete na čierno, dokážete vytvoriť divy. Okrem toho že ju môžete využiť na zapisovanie pekných myšlienok či úloh, aj opticky zútulní svetlú kuchyňu.

V škandinávskej kuchyni by nemal chýbať jedálenský stôl z masívu. Farby sa točia okolo svetlých, nič nepokazíte ani čiernou, ktorá pritiahne oči.

Hlavným centrom okrem prípravy vynikajúcich jedál je aj škandinávsky jedálenský stôl, kde si toto jedlo bude vychutnávať rodina a priatelia. Vyberte si priestranný biely alebo čierny stolík ktorý v kombinácií s drevenými jedálenskými stoličkami vytvorí dokonalé miesto pre škandinávsku romantiku.

Severské doplnky – deka a čaj

Jednoduchosť v škandinávskom štýle patrí medzi základné znaky nie len v nábytku, ale aj v doplnkoch. Severania milujú deky a vankúše s jemnými geometrickými tvarmi, preto si ich páru dajte do dizajnového koša ku gauči či k posteli. Medzi dekorácie treba zaradiť aj kožu, vlnu a drevo, ktoré vychádzajú zo škandinávskeho prostredia.

Textílie, ktoré sa v tomto štýle používajú majú byť zdobené minimálne, alebo len geometrickými tvarmi. Vybláznite sa s vankúšmi, hebkými dekami či kobercami. Na strop zaveste jemné lustre, alebo žiarovky na dizajnovom lane. Všetkého málo je v škandinávskom štýle veľa.

Do tohto štýlu sa hodí aj plast, ktorý sa v severských krajinách začal objavovať v 60. rokoch. Nie však veľa! Použiť môžete malé nevzorované plastové dekorácie, ktoré doplníte o tie kovové a sklenené. Veľkým plusom sú aj nenápadné hodiny, či fotorámiky s obľúbenými fotkami. Nebojte sa ani kobercov, tie môžete mať v každom interiéry, nie však veľa. V obľube sú jednofarebné alebo tie s jemným geometrickým vzorom.

Dominantnou sa stáva biela

Keďže si severania moc slnka a pekného počasia neužívajú, snažia sa priniesť si ho do svojich domácností. Preto v nich najviac prevláda biela farba, ktorá ma za úlohu každý priestor rozjasniť. Okrem toho ju môžete kombinovať s prírodnou hnedou, šedou, krémovou. Do popredia sa dostáva aj jemná mentolková či modrá. Priestor môžete rozbiť aj červenou, ale len v malom množstve.

Pokiaľ máte doma drevenú podlahu, nemeňte ju. Drevo vzbudzuje príjemnú a teplú atmosféru, ktorá sa do tohto štýlu mimoriadne hodí. Farby v škandinávskom štýle sa veľmi dobre kombinujú s inými farbami a doplnkami, preto je obľúbenosť tohto štýlu vysoká.

Škandinávsky štýl v bodoch:

  • Každú miestnosť sa snažte čo najviac presvetliť.
  • Tento štýl vyniká minimalizmom a jednoduchými líniami.
  • Vystavujte čo najmenej nábytku aj dekorácií.
  • Medzi hlavné prvky sa radí drevo, koža a vlna.
  • Do farieb zaraďte bielu, krémovú, hnedú či mentolovú.
  • Nábytok môže mať nohy z masívneho dreva, resp. byť celý masívny.
  • Hrubá deka, vankúše a prehozy sú nepostrádateľnou súčasťou interiéru.
  • Svetlý a interiér môžete rozbiť štipkou červenej či žltej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *