Škandinávsky štýl – všetko, čo potrebujete vedieť

Ak ste fanúšikom minimalizmu a zároveň neodoláte hrubej deke či farebným hodinám, škandinávsky štýl je pre vás. Dostáva sa čoraz viac do popredia nenásilne, no za to na dlhé užívanie. Zariaďte si bývanie v škandinávskom štýle, ktorý ponúka čistotu, útulnosť a eleganciu.

Severský štýl vznikol v 50. rokoch 20. storočia na výstave Triennale di Milano, kde ho škandinávsky dizajnéri predstavili prvýkrát. Zožal obrovský úspech a dnes ho môžete vidieť aj u seba v obývačke. Zaujímavosťou je, že nešlo o žiadne extravagantné kúsky, práve naopak, dominovali čistými a jemnými líniami, ktoré nazývame – minimalizmus.

Ten je čoraz viac obľúbený pre všetkých návrhárov nových interiérov, ale aj lákadlom pre zmenu v už dlhšie zabývanom hniezdočku. V škandinávskom interiéry nájdete veľa minimalizmu obohateného o textíliu a zeleň. Severania sa totiž snažia čo najviac si zútulniť bývanie v chladnom prostredí, kde slnko vidia len pár hodín denne.

Prejsť na drevko.sk

Inšpirujte sa ďalšími štýlmi bývania:

Škandinávsky nábytok

Pokiaľ si chcete zariadiť interiér v škandinávskom dizajne, nemusíte sa báť o svoju peňaženku. Vďaka tomu, že si nevyžaduje veľa zbytočných prvkov, tie hlavné sú za prijateľnú cenu. Preto sa každým dňom stáva tento štýl čoraz viac obľúbeným.

TIP: Na drevko máme škandinávsky nábytok za super ceny.

Kolekcia Malmo sa vyznačuje čistými líniami a jednoduchým tvarom, ktorý škandinávsky štýl oceňuje.

Severský nábytok je zároveň tým nadčasovým. Vyznačuje sa jemnými líniami, masívnym drevom, troškou geometrických tvarov a hladkým materiálom. V tomto type nábytku nenájdete kvetinové vzory či ozdobné prvky. Škandinávskou je aj Malmo kolekcia, v ktorej nájdete nábytok do každého interiéru zariadenom v tomto štýle.

Do obývačky vložte gauč či pohovku na masívnych nožičkách, ktorá pôsobí ľahko. K dlhým zimným večerom nemôže chýbať ani škandinávsky konferenčný stolík. Ten sa vyznačuje nie príliš veľkým tvarom. Stačí keď namiesto mohutného stolíka použijete ten menší a rovno aj dva vedľa seba. Konferenčné stolíky v škandinávskom štýle sa vyznačujú ľahkosťou a jednoduchosťou.

Tieto vlastnosti by sa mali odzrkadliť aj v ďalšom nábytku v obývačke. Zakomponujte do nej ak bielu ľahkú škandinávsku komodu na nožičkách či televízny stolík s otvorenou policou. Nič nepokazíte ani regálom vhodným na vystavenie kvetiny či obľúbenej knihy. Škandinávsky štýl moc neobľubuje preplnené vitríny a veľa kusov nábytku. Snažte sa preto schovať čo najviac drobností, aby sa pre tie dôležitejšie našlo miesto v minimalistickom nábytku.

Do predsiene vložte jemné zrkadlo, vešiak a pohodlné kreslo na obúvanie. V spálni sa zrak upriamuje na posteľ, ktorá by v tomto prípade mala byť z masívu. Škandinávska drevená posteľ bude jednoznačne jedným z najdôležitejších kusov nového bývania.

Vyberte si svetlú posteľ na nožičkách, kovovú posteľ či posteľ s vysokým čelom. Samozrejmosťou je aj biely nočný stolík, ktorý v kombinácií s posteľou vytvorí čarovné teplé miesto v zimnej krajine. Vyberte si aj šatníkovú skriňu a komodu, na ktorú môžete položiť jemný dekor.

Škandinávsky štýl kuchyne

Kuchyňa je v tomto prípade miestom, kde je všetko na svojom poriadku. V škandinávskom interiéry sa nič len tak nepovaľuje, nezavadzia. Kuchyňu sa taktiež snažte zladiť do bielej, no obľube sa bude tešiť aj tmavšia farba.

Odborníci tvrdia, že keď jednu stenu v kuchyni namaľujete na čierno, dokážete vytvoriť divy. Okrem toho že ju môžete využiť na zapisovanie pekných myšlienok či úloh, aj opticky zútulní svetlú kuchyňu.

V škandinávskej kuchyni by nemal chýbať jedálenský stôl z masívu. Farby sa točia okolo svetlých, nič nepokazíte ani čiernou, ktorá pritiahne oči.

Hlavným centrom okrem prípravy vynikajúcich jedál je aj škandinávsky jedálenský stôl, kde si toto jedlo bude vychutnávať rodina a priatelia. Vyberte si priestranný biely alebo čierny stolík ktorý v kombinácií s drevenými jedálenskými stoličkami vytvorí dokonalé miesto pre škandinávsku romantiku.

Severské doplnky – deka a čaj

Jednoduchosť v škandinávskom štýle patrí medzi základné znaky nie len v nábytku, ale aj v doplnkoch. Severania milujú deky a vankúše s jemnými geometrickými tvarmi, preto si ich páru dajte do dizajnového koša ku gauči či k posteli. Medzi dekorácie treba zaradiť aj kožu, vlnu a drevo, ktoré vychádzajú zo škandinávskeho prostredia.

Textílie, ktoré sa v tomto štýle používajú majú byť zdobené minimálne, alebo len geometrickými tvarmi. Vybláznite sa s vankúšmi, hebkými dekami či kobercami. Na strop zaveste jemné lustre, alebo žiarovky na dizajnovom lane. Všetkého málo je v škandinávskom štýle veľa.

Do tohto štýlu sa hodí aj plast, ktorý sa v severských krajinách začal objavovať v 60. rokoch. Nie však veľa! Použiť môžete malé nevzorované plastové dekorácie, ktoré doplníte o tie kovové a sklenené. Veľkým plusom sú aj nenápadné hodiny, či fotorámiky s obľúbenými fotkami. Nebojte sa ani kobercov, tie môžete mať v každom interiéry, nie však veľa. V obľube sú jednofarebné alebo tie s jemným geometrickým vzorom.

Dominantnou sa stáva biela

Keďže si severania moc slnka a pekného počasia neužívajú, snažia sa priniesť si ho do svojich domácností. Preto v nich najviac prevláda biela farba, ktorá ma za úlohu každý priestor rozjasniť. Okrem toho ju môžete kombinovať s prírodnou hnedou, šedou, krémovou. Do popredia sa dostáva aj jemná mentolková či modrá. Priestor môžete rozbiť aj červenou, ale len v malom množstve.

Pokiaľ máte doma drevenú podlahu, nemeňte ju. Drevo vzbudzuje príjemnú a teplú atmosféru, ktorá sa do tohto štýlu mimoriadne hodí. Farby v škandinávskom štýle sa veľmi dobre kombinujú s inými farbami a doplnkami, preto je obľúbenosť tohto štýlu vysoká.

Škandinávsky štýl v bodoch:

  • Každú miestnosť sa snažte čo najviac presvetliť.
  • Tento štýl vyniká minimalizmom a jednoduchými líniami.
  • Vystavujte čo najmenej nábytku aj dekorácií.
  • Medzi hlavné prvky sa radí drevo, koža a vlna.
  • Do farieb zaraďte bielu, krémovú, hnedú či mentolovú.
  • Nábytok môže mať nohy z masívneho dreva, resp. byť celý masívny.
  • Hrubá deka, vankúše a prehozy sú nepostrádateľnou súčasťou interiéru.
  • Svetlý a interiér môžete rozbiť štipkou červenej či žltej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *