Eklektický štýl – všetko, čo potrebujete vedieť

Plánujete si zariadiť interiér domu či bytu no rozhodujete sa medzi viacerými štýlmi? Spojte ich! Na svete existuje štýl bývania, ktorý dovoľuje prepojiť viacero štýlov dokopy. Hovoríme o bezprostrednom eklektickom štýle v ktorom neprevládajú žiadne pravidlá, tradície ani zvyky.

Eklektický štýl vznikol v 19. storočí, kedy sa najmä svetoznámi architekti snažili spojiť odlišné dizajnové prvky, ktoré spolu vyzerali veľmi dobre. Cieľom bolo priniesť originálny štýl bývania bez určených hraníc, ktorým si môžu zariadiť svoje domy všetci ľudia. Eklektizmus je spôsob umeleckej či inej práce čerpaním z cudzích štýlov, dielov, vzorov či období.

Pokiaľ sa rozhodnete pre zariadenie bytu v tomto štýle, zabudnite na minimalizmus či jednoduchý škandinávsky štýl. Eklektizmus sa vyhýba čistím líniám bez vzorov, či bielym stenám bez obrazov (Zobraziť obrazy na stenu). Vyniká najmä prepojením viacerých štýlov dokopy, ktoré by ste si inak spolu nevedeli predstaviť.

Podľa odborníkov je tento štýl bývania jedným z najzložitejších a vytvoriť ho nie je také jednoduché. Okrem chuti pre tvorenie treba mať pri zariaďovaní interiéru v takomto dizajne aj estetické cítenie, otvorenú dušu pre farby, vzory a materiály a zmysel pre humor. Vďaka nemu tak dokážete vytvoriť originálny priestor pre varenie, trávenie času s priateľmi, relaxovanie a zábavu.

Inšpirujte sa ďalšími štýlmi bývania:

Žiadne pravidlá neexistujú

Ak hľadáte pravidlo, akým sa tento štýl riadi, nenájdete ho. Neexistujú v ňom totižto žiadne pravidlá pre správne zariadenie a použitie prvkov. Každý človek má v tomto prípade voľné ruky, ktorými môže spojiť aj nespojiteľné.

Eklektický štýl je pestrý, odvážny, individuálny, šialený a nekonvenčný. Zasiahne vás svojím mimoriadne originálnym vzhľadom, netypickým pohľadom a zároveň pozitívnou energiou, ktorá z neho vyžaruje. Načo myslieť pri zariaďovaní bývania v tomto štýle?

Pred začiatkom si určte, ktoré interiérové štýly sú vám najviac srdcu blízke. Môže ísť o vintage štýl, provensálsky štýl, rustikálny štýl a ďalšie. Dizajnéri tvrdia, že najlepšou možnosťou je vybrať si dva až tri štýly, ktoré budete spolu kombinovať.

V eklektickom byte môžete kombinovať vintage štýl s tým industriálnym, rustikálny s minimalistickým a ďalej. Je to naozaj tak. Pointou celého eklektického štýlu je spájať nespojiteľné, kombinovať nekombinovateľné a prepájať neprepojiteľné. Niečo, čo sa vám zdá príliš nezladené, je tu naozaj vítané.

Farby spolu neladia

Pokiaľ ste si určili štýly, ktoré idete prepájať, stačí sa pustiť do roboty. Premyslite si, aké farby chcete používať pri zariaďovaní a určte si napríklad štyri najobľúbenejšie. Aké farby sú v tomto štýle obľúbenými? Keďže je eklektizmus naozaj všestranný, neexistujú farby, ktoré sú pre tento štýl príznačné a dokážeme ich vymenovať. Ak milujete fialovú, oranžovú, červenú, zelenú či tyrkysovú, šup kúpiť takéto odtiene.

Nebojte sa, že by farby spolu neladili. Práve naopak, čím živšie, tým lepšie. Môžete si dovoliť kombinovať farby, ktoré sa spolu bežne nekombinujú. Výraznejšie odtiene stoja na prvom mieste. Ak máte chuť, maľujte na steny. Nechajte ich holé či neomietnuté, farebné alebo si vytvorte tehlové steny s nádychom industrializmu. V optimálnej rovnováhe používajte farby, nie len na stenách ale aj doplnkoch.

Už vyššie sme spomenuli, ako sa eklektický štýl vyhýba prázdnym a chladným stenám. Zaveste na ne umelecké obrazy, fotografiami či maľbami. Stena zároveň nemá byť preplnená, no dizajnovo veľmi kompaktná.

Dôležitou časťou pri zariaďovaní sú doplnky. V eklektickom štýle sú vítané doplnky z rôznych kútov sveta. Pokiaľ sa rozhodnete pre zvieraciu kožu či vázu z piva, je to v poriadku. Fantázií sa medze naozaj nekladú, v tomto prípade vôbec.

V obývačke môžete použiť vankúše s potlačou či v štrikovanej obliečke, k jedálenskému stolu poukladajte farebné stoličky v rôznom tvare na strop zaveste vintage luster s textilným tienidlom.

V tomto type zariaďovania sú vítané všetky textílie – od zamatu až po bavlnu. Jedným z typických znakov eklektického štýlu je vrstvenie. Na koberec môžete položiť ďalší tak, aby vytváral jednoliaty vzor. Takisto sa nebojte zamaskovať kreslo či sedaciu súpravu dekami či vankúšmi.

Vzory na poprednom mieste

Máte dovolené kombinovať a miešať. Obľúbeným je aj použitie vzorovaných prvkov. Pokojne ich použitie všade, kde sa vám to páči. Nie len geometrické tvary, no najmä zvieracie vzory sú čerešničkou na torte.

Čo sa týka doplnkov, kombinujte staré s novými. Ak vás zaujal svietnik u starej mamy, skombinujte ho s moderným televíznym stolíkom. Veľmi pôsobivým doplnkom je aj biely drevený lampáš, ktorý jednoducho skombinujete ku kvetináču na kvety.

Veľmi vítaným krokom je renovovanie starých doplnkov, nábytku či dekorácií. Ste tvoriví, kreatívni a šikovní? Vdýchnite život starým doplnkom u babičky a zaraďte ich do svojho zariaďovacieho plánu. Práve kombinácia nového a starého vytvorí originálny vzhľad, ktorí ocenia aj vaši známi. Zošúchané skrinky či vitríny budú vyzerať perfektne s modernými konferenčnými stolíkmi či drevenými lavicami.

Pri renovácií a obnovovaní nezabúdajte na nekonvenčné farby, ktorými by ste nikdy predtým nenatreli nábytok. Čo tak oranžová truhlica či modrá polica na stenu? Znie to šialene, no vďaka takýmto odtieňom navodíte práve eklektickú atmosféru. Tyrkysový obraz na žltej stene? Áno, presne takéto kombinácie eklektický štýl miluje. Je umenie zladiť neladiteľné tak, aby to vyzeralo dobre.

Pokiaľ ste šikovným majstrom či kreatívnou kutilkou, nebojte sa pustiť do výroby vlastného nábytku sami. Čo tak použiť nepoužívané palety či dosky, ktoré ležia na povale a vyrobiť si vlastný stolík alebo policu?

Pri zariaďovaní interiéru v tomto štýle si určte jeden výrazný prvok, od ktorého sa odkopnete. Vybrať nosný prvok uľahčí zariaďovanie a ďalšie rozmiestnenie prvkov v miestnosti. Môže ním byť napríklad sedacia súprava, či koberec v retro dizajne. Pomocou nosného prvku jednoduchšie zvládnete ďalšie ladenie miestnosti.

Interiér zariaďujte s humorom. Nemusíte sa báť o použitie vtipných obrázkov, atypických doplnkov. Práve naopak, eklektický štýl je otvorený všetkému čo spolu nesúvisí no zároveň ladí.

Eklektický štýl v bodoch:

  • Nehľadajte pravidlá, pretože tie neexistujú.
  • Umením je kombinovať viacero štýlov bývania dokopy.
  • Používajte farby, ktoré by ste nikdy predtým nepoužili, najmä tie obľúbené.
  • Renovujte starý nábytok a kombinujte ho s tým moderným.
  • V eklektickom štýle sú vítane geometrické a zvieracie vzory.
  • Pokiaľ je to možné, vyrobte si aspoň časť nábytku sami.
  • Zariaďujte s humorom, ktorý sa v interiéry prejaví pozitívne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *